Review proiect CMS

Ai un proiect pe care l-ai realizat în PHP? Doreşti să propui un proiect pe care să îl realizăm în cadrul comunităţii?

Moderatori: cristi, icsfails, Moderatori

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Review proiect CMS

Mesajde V8Li » Lun Ian 30, 2012 12:39 am

Salut!

Nu sunt un mare fan al platformelor si cms-urilor deja existente pentru ca mi se pare ca vad de la distanta un site facut din bucati - ca un fel de frankenstein :) - si in plus te cam constrang sa le folosesti cum zic ele si pana la urma tot ajungi sa faci un modul sau o modificare; si daca asa ai inceput asa ramai :)

CodeIgniter mi s-a parut mai de "programat" si am zis ca vreau oricum sa-l invat si am facut un CMS si platforma pentru el. As vrea pareri...

Ideea e destul de simpla: orice pagina are continut si sub-pagini. Orice pagina este renderata de un "view" si ruleaza o "procedura" (metoda din controller). Pentru cei familiari cu MVC mai adaug ca redirectionez toate requesturile de pagini la o procedura default care ruleaza un view default. In plus pot sa rulez o procedura pentru un modul, adica pentru produse, categorii de produse si magazinul online am optiunea sa chem o functie din controller si sa scot alte informatii din baza de date, sa chem view-uri diferite, sa editez date diferite etc.

Teoretic platforma se ocupa de cam tot ce e nevoie pentru un site simplu de prezentare, nu ramane decat partea de HTML, CSS si JavaScript iar la final toate paginile sunt in baza de date (deci se face o cautare usor, poate chiar o sa fac un modul) si userul final poate sa adauge, editeze si sa sterga pagini (optiuni care pot fi dezactivate, cum am facut pentru produs in demo).

Aveti un demo aici: http://v8cms.byethost5.com sau alternativ la http://www.bizmile.ro/v8cms/. Fisierele care sunt folosite (si ar fi editate sau create sa lucreze cu v8CMS) sunt disponibila la download pentru cei foarte interesati dar nu am facut inca publice fisierele model (core).

Multumesc anticipat pentru pareri, din experienta cu CodeIgniter eu il recomand (cu toate ca am gasit cateva bug-uri desi lucrez decat de o luna cu el); asta este deja a 3-a versiune de v8CMS pe care o fac. Am ajuns repede la functionalitatea dorita si cred ca o sa il extind mult, mai ales daca fac cateva site-uri cu el si incepe sa-si "scoata banii". Daca va uitati in fisiere vedeti cat de putin este de codat la el, demo l-am facut cu un layout free in 20 de minute :)



cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Lun Mai 28, 2012 9:23 am

Salut!!

Am aruncat o privire peste demo-ul tau dar nu gasesc unde as putea descarca exemplele de care spui.

Cred ca este important sa vedem si cum se lucreaza, pentru a ne da cu parerea. In plus, ceva documentatie ar fi binevenita

Spor!

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Lun Mai 28, 2012 12:51 pm

View-urile si controller-ul (ce ar avea userul de facut) pot fi download-ate din header (este o banda neagra). Manualul nu cred ca era gata: http://v8cms.byethost5.com/manual.html . Am incercat sa fac app. cat mai usor de folosit. Intre timp a fost acceptata la vanzare si pe binpress dar nu am mai lasat-o pentru ca nu se vinde asa bine (este de inteles, mai am de lucrat).

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Lun Mai 28, 2012 12:57 pm

Corect, acum am vazut si eu banda...

Cu documentatia stiu cum e, e nevoie de timp, rabdare si un gram de inspiratie. Am un proiect relativ asemanator si am tot pus documentatie, tutoriale (inclusiv video) dar e mai greu cu partea de promovare si sa gasesti indivizii care vor sa investeasca, cateva ore ca sa inteleaga!!

Frumos proiect, Bafta!

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Lun Mai 28, 2012 10:21 pm

Daca faci ceva sa nu fie mult inaintea vremii... am 5 ani experienta ca programator si dupa primul an de programare mi-am luat masina din clasa premium cu banii jos (so I'm not bumped), dar din pacate acum e mai bine sa te apuci de furat... au intrat prea multi in domeniu, programatori si firme... eu m-am tot chinuit sa invat sa fac platforme, optimizez munca, sa fac totul de la 0 si acum ma duc la interviuri si cand le zic ca nu am lucrat pe un kkt de platforma pe care o folosesc ei se uita la mine ca si cum nu as sti sa citest sau ceva de genul... sunt multi cazuti din cer in domeniul asta :P

Pacat, eu cred in Internet si sunt convins ca poti sa contribui din plin dar nici asteptari prea mari sa nu ai, e lacomia prea mare si munca o sa fie numai a ta; sa ne strangem mai multi programatori si sa dam toate serviciile free, numai asa ajutam societatea, dar cine stie cand :)

Edit: daca te pricepi la taste invata si tu la acordeon, te faci colo lautar si iti iei Corvete d-alea :P

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Lun Mai 28, 2012 10:32 pm

Inteleg foarte bine ce spui!!!

Eu am lucrat in facultate ca programator, cum era pe vremea aia, fara carte de munca fara nimic,.... :D Dupa ce am terminat facultatea am continuat o vreme si am facut un soft de gestiune pentru plafare cu care am trait cam un an, apoi mi s-a oferit sansa sa intru in meseria mea (inginer mecanic) si am facut-o.

Acum, tot ceea ce fac se numeste hobby, care e drept, are putina experienta in spate dar ... nici nu am mai scos un ban din programare.

De aceea am publicat gratuit tot ceea ce am facut si este o munca de care sunt mandru... cred ca odata ce ti-a intrat "programarea" in vena nu o mai scoti!
Daca vrei sa arunci o privire peste proiectul meu, este la adresa: http://aws-dms.com

Ceea ce ma descurajeaza este "tristetea" de pe forumuri.... sincer ma asteptam la o mai multa deschidere. Se pare ca de cand am iesit din bransa s-au schimbat multe. Imi aduc aminte cu drag de toate forumurile pe care stateam si cate raspunsuri erau la fiecare topic.

Cu respect!

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Lun Mai 28, 2012 10:40 pm

V8Li scrie:daca te pricepi la taste invata si tu la acordeon, te faci colo lautar si iti iei Corvete d-alea :P


:lol: Tare!!! Nu sunt mic, nu sunt negru, la acordeon nu ma pricep desi cu tastele ma mai joc daca au si corzi peste ele (oricum si cei care se pricep la astfel de taste cred ca ne impartasesc sentimentele in privinta castigului)

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Lun Mai 28, 2012 10:41 pm

O alta problema de care ma lovesc este promovarea unui astfel de proiect. Ce experienta ai avut cu promovarea?

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Lun Mai 28, 2012 11:15 pm

Din diagrama aia mi se pare destul de interesanta ideea dar nu stiu cat de practica va fi... adica puteam sa-ti spun ca esti inginer :P

Cu promovarea nu cred ca sunt mari probleme, ti-am spus ca am reusit sa pun CMS-ul la vanzare pe binpress (spre surprinderea mea, pentru ca nu este nici pe departe gata, dar a fost considerat practic). Promovarea care sa-ti aduca si useri este mai greu de realizat dar eu sunt de principiul ca daca ai facut ceva util nu e nevoie de prea multa, se duce vorba :)

Ref. la forumuri, nu prea mai are cine sa-ti raspunda, eu am vazut schimbari in domeniu, daca acum un an vedeai 60+ de aplicari la un job acum abea mai vezi 20-30. Este inevitabila schimbarea, Internetul inseamna site-uri si acum oricine poate sa isi faca un site... mic... deci, trecem la urmatorul nivel. Oamenii sunt ori foarte ocupati ori au iesit din domeniu. E bine oricum, nu inseamna decat evolutie naturala :P

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Lun Mai 28, 2012 11:18 pm

Un demo sa stii ca de obicei atrage foarte mult atentia, la tine nu am vazut, as sari peste documentatie in momentul asta si m-as juca putin la el :P

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Lun Mai 28, 2012 11:34 pm

V8Li scrie:Un demo sa stii ca de obicei atrage foarte mult atentia, la tine nu am vazut, as sari peste documentatie in momentul asta si m-as juca putin la el :P


Este si demo dar cu ceva restrictii pentru ca practic eu dau acces direct la serverache-ul meu si .... :D ma sparg baietii in secunda urmatoare.
Demo-ul apare in Forum, stupid - trebuie sa schimb!! Multumesc de idee.
http://demo.aws-dms.com

Doar ca mai intai trebuie sa te inregistrezi pe site. Cred ca socul va fi cand te trezesti in Designer si nu stii ce sa faci daca nu te uiti peste documentatie. In plus, vad ca e o versiune mai veche, care are un mic bug, de fapt firefox si chrome au scos isSameNode ca cica nu era folosita.

Este destul de practic, pana acum a facut fata cu succes la toate aplicatiile pe care le-am facut cu el. Printre astea ar fi un frontend la iptables (http://wally.aws-dms.com) si http://formulare-online.ro (produsul in sine, si site-ul dar e prea simplu).
Dap, recunosc, am facut site-ul asta si proiectul (care este CMS + aws xms pentru programare + motor ajax) ca sa fac bani... dar pentru asta trebuie sa ma ocup :)) Daca te intereseaza demo pot sa iti dau!!

Imi pare rau, m-am dus oarecum off topic dar am gasit si eu pe cineva care sufera de aceeasi boala :D

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Lun Mai 28, 2012 11:43 pm

O sa ma uit cand am mai mult timp, am intrat azi pe forum ca am primit alerta, oi fi din grupul alora ocupati :P

Este cam boala, da, si sa vezi cand iti folosesc oamenii produsul... am dat de vreo luna drumul la www.bursa360.ro si ce ma mai bucur cand vad ca se intorc oamenii la el dupa ce cauta "bursa constructii 360" pe google :)

Nici nu mai e vorba de bani, am facut ceva util de la 0 ;)

cezar.lucan
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Joi Mar 11, 2010 2:18 pm

Mesajde cezar.lucan » Lun Mai 28, 2012 11:51 pm

Foaarte tare bursa360!!!!

Intr-adevar, senzatia este super!! Inteleg deoarece pana acum am aproape 1700 de download-uri dar ... ciudat, mai toti care au avut nevoie de ceva mi-au scris direct pe mail, in loc sa scrie pe forum. Mai e si treaba ca forumul l-am lansat destul de tarziu si l-am finisat abia acum o luna.

In fine, sa le lasam pe ale mele! bursa360 e facut cu CMS-ul tau?

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Mar Mai 29, 2012 12:05 am

Nu, e pe o clasa dezvoltata de mine, v8cms v2.0 a fost facut pe ea (era plugin pentru un site care folosea clasa). CMS-ul asta l-am facut ca sa invat CodeIgniter pentru ca se tot vorbeste de el. Nu mi s-a parut mare lucru si vad acum cat de prost e un framework daca nu e folosit cum trebuie, chiar lucrez la un proiect mare pe CI cu mari probleme.

V8Li
Junior Member
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 06, 2012 8:19 pm

Mesajde V8Li » Mar Mai 29, 2012 12:07 am

As face comparatia asta: kit-car VS Ferrari Limited, daca ai pretentii mari faci de la 0. Clasa mea implementeaza mai bine MVC si OOP in practica.

Edit: vad ca ai folosit si cautarea, cum ti se pare ticker-ul? :P


Înapoi la “Proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori