Loading greu SELECT/INSERT

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

DeNeDe
Junior Member
Mesaje: 33
Membru din: Joi Apr 14, 2011 10:37 pm

Loading greu SELECT/INSERT

Mesajde DeNeDe » Joi Apr 28, 2016 8:37 pm

Am si eu unele probleme care imi dau batai de cap de ceva vreme. Mai exact la niste queries de SELECT sau INSERT.
Am un server dedicat cu procesor Xeon E5, 96GB memorie ram si spatiu de stocare pe SSD, toate bune si frumoase.
Am folosit Mysqltunner pentru o diagnosticare rapida, dar nu am ajuns la niciun inteles cu el =]] Mai precis imi spune sa ridic limita la join_buffer_size sau sa folosesc indexes la joins.

Un exemplu concret:

Cod: Selectaţi tot

# Query_time: 0.005221  Lock_time: 0.000141  Rows_sent: 5  Rows_examined: 2034
SET timestamp=1461863200;
SELECT t.id, t.userid, t.subject, t.locked, t.forumid, t.lastpost, t.sticky, t.views, t.anonymous AS tan, f.minclassread, f.name , (SELECT COUNT(id) FROM posts WHERE topicid=t.id) AS p_count , p.userid AS puserid, p.added, p.anonymous AS pan , u.id AS uid, u.username , u2.username AS u2_username FROM topics AS t LEFT JOIN forums AS f ON f.id = t.forumid LEFT JOIN posts AS p ON p.id=(SELECT MAX(id) FROM posts WHERE topicid = t.id) LEFT JOIN users AS u ON u.id=p.userid LEFT JOIN users AS u2 ON u2.id=t.userid WHERE f.minclassread <= 6 ORDER BY t.lastpost DESC LIMIT 5;


Sa-mi afiseze intr-un mic tabel ultimele 5 topicuri de pe forum.
Am adaugat indexes la tabelele de forums, topics, posts, users si tot degeaba. In mysql-slow log tot imi apare ca fiind slow queries. Imi apar doar 2 mari si late. Poate nu fac indexurile alea cum trebuie, habar nu am, dar ele exista, chiar si phpmyadmin mi le afiseaza.

Ideea e ca pe paginile unde exista SELECT sau INSERT se incarca extrem de greu. 40 50 sau chiar 60 secunde. Ceea ce nu este deloc ideal :(
Probabil ca folosesc MyISAM si ar trebui sa trec la InnoDB ?



Înapoi la “MySQL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori