inserare descriere mare in coloana tabel

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

marian36
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Mie Dec 03, 2014 12:56 pm

inserare descriere mare in coloana tabel

Mesajde marian36 » Dum Iun 21, 2015 9:22 am

Salutare!

Cum inserez in coloana descriere a unui tabel o mare cantitate de text?
Trebuie salvata calea catre fisierul .txt unde am textul ? Gen: insert into plafar (produse, descriere) values ("imunostim", "/plafar/imunostim.txt"? sau trebuie sa introduc ditamai textul in loc de cale
Cine imi poate spune cum e mai bine sa fac si sa imi dea un exemplu. Multumesc!



MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Re: inserare descriere mare in coloana tabel

Mesajde MarPlo » Dum Iun 21, 2015 11:05 am

Salut
Daca setezi acea coloana de tabel mysql ca tip MEDIUMTEXT poti adauga in ea pana la 16.7 milioane de caractere, daca o setezi tip LONGTEXT poti adauga in ea 4.29 miliarde de caractere.
Daca textul respectiv nu depaseste 10 MB, SI NU SUNT SUTE DE RANDURI cu asa text, eu asi opta sa-l adaug direct in coloana MEDIUMTEXT.
Dar daca ai sute de astfel de texte separate, cred ca e mai util sa le stochezi in fisiere TXT si sa preiei cu Select din baza de date calea catre acel fisier, apoi incarci continutul fisierului asa (dupa Seect):

Cod: Selectaţi tot

$descriere = file_get_contents($row['descriere']);

marian36
PHPRomania Supporter
Mesaje: 14
Membru din: Mie Dec 03, 2014 12:56 pm

Re: inserare descriere mare in coloana tabel

Mesajde marian36 » Dum Iun 21, 2015 12:34 pm

textul arata asa:

Indicatii: extract de salcie este un antiinflamator natural. Echinacea creste imunitatea, ajuta in apararea impotriva infectiilor. Macesul este fructul cu cel mai mare continut de vitamina C.
Compoziţie: Salix alba (extract standardizat 2.5% salicin) 100mg, Echinacea purpurea (extract standardizat 4% polifenoli ) 80mg , Macese (Rosa canina cu 50% Vitamina C) 60mg.

Administrare: de la primele simptome, in raceala si gripa, cate 2 comprimate de 3 ori pe zi.
Dozele pentru copii se vor recomanda de catre medic. A nu se administra copiilor sub 3 ani.



Multumesc pentru raspuns cred ca o sa il incarc direct chiar daca arata urat cand fac insert into.. daca zici ca e mai bine asa


Înapoi la “MySQL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori