SELECT din mysql dureaza mult

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

lexta
Average Member
Mesaje: 110
Membru din: Mie Noi 16, 2011 11:53 pm

SELECT din mysql dureaza mult

Mesajde lexta » Dum Feb 22, 2015 7:58 pm

Salut, am un tabel cu vreo 30.000 de rânduri. Când dau comandă mysql de pe o pagină php SELECT * FROM tabel WHERE..... pagina se încarcă în continuuu şi aşa rămâne. Mai recent am citit pe câteva forumuri că trbuie să pun index pe unele coloane.

Ce îmi recomandaţi în această privinţă ?



takedown
Average Member
Mesaje: 153
Membru din: Joi Feb 07, 2013 8:50 pm
Contact:

Re: SELECT din mysql dureaza mult

Mesajde takedown » Dum Feb 22, 2015 9:35 pm

lexta scrie:Salut, am un tabel cu vreo 30.000 de rânduri. Când dau comandă mysql de pe o pagină php SELECT * FROM tabel WHERE..... pagina se încarcă în continuuu şi aşa rămâne. Mai recent am citit pe câteva forumuri că trbuie să pun index pe unele coloane.

Ce îmi recomandaţi în această privinţă ?


Pai depinde de foarte multe lucruri, de configuratia serverului, de modul in care este creata aceasta baza de date etc.
Poate te pot ajuta eu, dar trebuie sa vad ce si cum, asta daca vrei tu, ma poti contacta cu o adresa de skype, te ajut gratis.In general nu se foloseste SELECT * FROM tabel WHERE.. etc, decat daca chiar ai nevoie de totul, dar daca ai nevoie doar de anumite informatii, atunci folosesti alta sintaxa.

Un exemplu simplu, ai tabelul lista_masini:

id - tip_masina, culoare_masina - stare_masina
1 dacia rosie noua
2 golf rosie veche

Tu ai nevoie doar de tipul masinii, dar folosesti sintaxa SELECT * FROM lista_masini WHERE tip_masina = "dacia".

Cu aceasta sintaxa vei alege si culoare_masina si stare_masina, desi nu ai nevoie de asa ceva.

Uite, ai aici totul, chiar de la sursa --> http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ ... ation.html

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SELECT din mysql dureaza mult

Mesajde Birkoff » Dum Feb 22, 2015 10:30 pm

pentru inceput pune index pe coloanele care le folosesti la where si vezi cum se comporta dupa aia la interogari.
eventual dai si un "check tabe" apoi "analyze table" si daca observi probleme si un "optimize table" din phpmyadmin de la operations (desigur, fa un backup inainte sa fi sigur)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

lexta
Average Member
Mesaje: 110
Membru din: Mie Noi 16, 2011 11:53 pm

Re: SELECT din mysql dureaza mult

Mesajde lexta » Dum Feb 22, 2015 10:43 pm

Am pus index şi deocamdată se comportă foarte bine. Mulţumesc pentru susţinere.


Înapoi la “MySQL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori