renumerotare tabele dupa ID ...

Întrebări legate de conectarea la baze de date MySQL prin intermediul PHP

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

renumerotare tabele dupa ID ...

Mesajde papaleon » Joi Iul 08, 2021 5:05 pm

În primul rând, SAL !!! după atâta timp ...
rog ceva sfaturi, că nu am înțeles cum rezolv problema ...
Într-un tabel în care înregistrez clienți, de fiecare dată când ȘTERG înregistrarea acelui client din tabel,
chiar dacă îl înregistrez din nou, sau un altul, vechiul ID rămâne nefolosit și se face înregistrarea pe următorul ID în ordine.
( nu știu cum să explic în termeni mai specializați )...
Îmi imaginez că dacă tot șterg și înregistrez la clienți în acel tabel, voi depăși la un moment dat memoria :lol:
Probabil am niște lacune la proiectarea tabelelor ?!? :oops:
Cum se procedează în aceasta situație ( am încă multe lacune în domeniu și le descopăr pe parcurs !!! ) :?
Multe TKS celor ce mă iau în considerație !!!



Avatar utilizator
Jetix
Average Member
Mesaje: 66
Membru din: Mie Aug 09, 2017 3:16 am
Contact:

Re: renumerotare tabele dupa ID ...

Mesajde Jetix » Vin Iul 09, 2021 4:56 pm

ID-ul este de tip auto increment si se noteaza +1 la fiecare inregistrare, valoarea maxima fiind 11 caractere, poti seta ca urmatorul row sa aibe un anumit numar cu urmatoarea sintaxa

Cod: Selectaţi tot

ALTER TABLE `suppliers` AUTO_INCREMENT = 1;

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

Re: renumerotare tabele dupa ID ...

Mesajde papaleon » Sâm Iul 10, 2021 4:36 pm

Sal, jetix !!! da, am înțeles, asta se face când am ID AUTO INCREMENT, dar nu rezolvă problema mea ...
Ex: am un tabel cu 10 inregistrări cu ID 1 la 10...
ID, client_id, nume ...
1, 1, Xell
2, 2, Yell - a fost șters !
...........................
10, 10, Nell
11, 2, Nou
la un anumit moment, este șters clientul de la ID 2 si în tabel nu mai apare ID 2.
Înregistrez din nou clientul care a fost șters, ( sau altul Nou ), dar acesta nu intră pe ID 2 care a fost eliberat, ci pe ID 11 ...
Eu vreau să știu cum să fac ca noile înregistrări să intre pe ID-urile eliberate anterior...
Nu prea am deslușit cum rulează aceste tabele și nici prin Tutoriale nu am găsit explicații la așa ceva...

Avatar utilizator
Jetix
Average Member
Mesaje: 66
Membru din: Mie Aug 09, 2017 3:16 am
Contact:

Re: renumerotare tabele dupa ID ...

Mesajde Jetix » Dum Iul 11, 2021 12:05 am

Nu mai inteleg, m-ai bagat in ceata, tu ai sau nu ai AUTO_INCREMENT setat? daca ai, comanda de mai sus reseteaza auto_increment sa plece de la ce numar vrei tu, daca nu ai optinuea activata, verifica codul ce introduce si creaza un fel de log ca daca revine sa preia acelasi id si date de le avea inainte

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

Re: renumerotare tabele dupa ID ...

Mesajde papaleon » Dum Iul 11, 2021 12:21 pm

Da, scuze ca te-am băgat în ceață, jetix, e clar că eu nu am știut să explic ce mă interesează ...
Oricum, nu era ceva foarte important ci doar mai neclar pentru mine.
Mersi pentru atenție, spor în activitatea ta !!!


Înapoi la “MySQL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 32 vizitatori