Laravel - pareri

CodeIgniter, Zend Framework, Cake PHP, Yii, symfony, Prado, Seagull, Kohana, MODX, eZ Components

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
Adry
Senior Member
Mesaje: 245
Membru din: Lun Oct 15, 2007 4:04 pm
Localitate: Alexandria
Contact:

Laravel - pareri

Mesajde Adry » Joi Dec 04, 2014 12:47 am

Va salut!

Ce parere aveti despre framework-ul Laravel?



teddycarebears
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 20, 2008 10:41 am

Re: Laravel - pareri

Mesajde teddycarebears » Lun Dec 08, 2014 12:32 pm

Laravel e fain ... avand nevoie sa fac un site in PHP l-am descoperit anul trecut dupa 9 ani petrecuti in .NET + BI & reporting ...

PRO:
- documentatie
- comunitate f activa pe IRC
- versiunea actuala este stabila de circa 1 an (eu anul trecut mi-am spart capul un pic datorita multor exemple care le gaseam doar pentru L3 si nu pentru L4)
- am avut parte si de un starter f bun la vremea aceea : https://github.com/andrewelkins/Laravel-4-Bootstrap-Starter-Site
- poti sa iti organizezi codul pana la cel mai mic nivel
- se integreaza usor cu Twitter Bootstrap
- blade + Eloquent = :love4:

CONTRA:
- ocupa al naiba de mult spatiu ... am un host gratuit de doar 25MB si nu il pot folosi pt ca Laravel dezarvihat ocupa vreo 30MB ... neavand nevoie de poze, videouri si alte minunatii era perfect spatiul dar nu pt Laravel :(
- toti spun ca are o curba usoara de invatare ... poate ca asa este daca stai sa compari vreo 6 saptamani cu 100 de ani sa zicem
- nu neaparat al Laravelului dar in special al PHP-ului si MVC-ului ar fi un mare minus ... stai si scrii mii de linii de cod pe zi pentru functionalitati minime cum ar fi CRUD simplu pe tabele .... tin minte ca intr-o zi am scris 10 ore ca sa am CRUD pentru doar 4 tabele amarate si cu paginile lor aferente ...

SI & SI :
- COMPOSER : inca ma seaca la sufletel faptul ca multi pun dependinte pe *dev si daca dureaza vreo 3 luni proiectul te trezesti in testare ca nu iti mai merg unele addon-uri care erau brici la inceput asa ca mare grija

legendarboy
PHPRomania Supporter
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 17, 2013 9:31 pm

Re: Laravel - pareri

Mesajde legendarboy » Sâm Dec 20, 2014 10:32 am

@teddycarebears:
25mb in anul 2014? Spune-mi ca ai vrut sa spui 250, sau 2500, nu chiar 25.

Seteaza dependentele la composer fixe daca vrei ca lucrurile sa nu se strice, nu mai pune *, sau alege o versiune semantica gen ~2.4.

GeorgeValentin
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Mie Aug 03, 2016 11:33 pm

Re: Laravel - pareri

Mesajde GeorgeValentin » Vin Aug 05, 2016 12:02 pm

il folosesc de 3 zile cred.. deja incepe sa-mi placa, incerc sa fac o aplicatie cu el si angular2, sa vad ce o iesi :3


Înapoi la “Framework-uri PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator