Eroare PHP in Wordpress

Plugin-uri, teme, configurare

Moderator: Moderatori

djrocky
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 05, 2014 3:09 pm

Eroare PHP in Wordpress

Mesajde djrocky » Mar Aug 19, 2014 12:12 pm

Salutare baieti,

Ma bucur foarte tare ca am gasit acest forum dedicat iubitorilor de cod.

As vrea sa va intreb cum pot rezolva o problema/eroare dintr-un template de Wordpress.
Am creat un portofoliu dupa tutorialele lor si primesc Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/assistbs/public_html/wp-content/themes/assistbs/archive-portfolio.php on line 238 si alte linii.
Nu stiu ce trebuie sa fac, ca ar trebui sa imi afiseze un filtru de sortare pentru portofoliu si primesc erorile astea.

Sincer nu ma descurc prea bine de asta o sa postez liniile exacte unde e intalnita eroarea: (238 si 241)


232 $portfolio_filter = array();

233 if(is_array($taxonomys)) {
$tax = 1;
foreach ($taxonomys as $key => $value ) {

238 if($taxonomys[$key]->parent == 0 && isset($taxonomys[$key]->name) && in_array($taxonomys[$key]->name, $used_taxonomys) && in_array($taxonomys[$key]->slug, $current_projects) ) {
echo '<li><a href="#" data-filter="*" class="selected">'.lambda_translate_meta($taxonomys[$key]->name).'</a></li>';
}
241 if(in_array($taxonomys[$key]->name, $used_taxonomys) && $taxonomys[$key]->parent != 0 && in_array($taxonomys[$key]->slug, $current_projects) ) {
echo '<li><a href="#" data-filter=".'.$taxonomys[$key]->slug.'_filt">'.lambda_translate_meta($taxonomys[$key]->name).'</a></li>';
}
$tax++;
}
}

248 ?>

Va multumesc anticipat!



MarPlo
Senior Member
Mesaje: 885
Membru din: Mie Sep 24, 2008 9:32 am
Localitate: Braila
Contact:

Re: Eroare PHP in Wordpress

Mesajde MarPlo » Mie Aug 20, 2014 4:26 pm

Salut
Din mesajul de eroare si ce ai in cod, reiese ca $used_taxonomys sau /si $current_projects nu sunt array().
Incearca cu var_dump() sa vezi tipul si valoarea lor, apoi verifici acolo unde sunt definite acele variabile.
Si poti sa faci conditia if() mai exacta:

Cod: Selectaţi tot

if(is_array($taxonomys) && is_array($used_taxonomys) && is_array($current_projects))  {
  // ...
}


Înapoi la “Wordpress”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori