Unde pot gasi functia get_header()

Plugin-uri, teme, configurare

Moderator: Moderatori

indexcafea
Average Member
Mesaje: 65
Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:18 pm
Contact:

Unde pot gasi functia get_header()

Mesajde indexcafea » Lun Apr 08, 2013 1:50 pm

Salut,

Studiez codul wordpress pentru ca vreau sa inteleg programarea in stil MVC.

Am in tema un fisier home.php in care este inclus prin intermediul functiei get_header(); fisierul header.php.

As vrea sa stiu unde pot gasi functia get_header pentru a o studia.



Avatar utilizator
mandix
Average Member
Mesaje: 142
Membru din: Dum Apr 01, 2012 2:04 am
Localitate: Santana, Arad
Contact:

Re: Unde pot gasi functia get_header()

Mesajde mandix » Lun Apr 08, 2013 2:28 pm

http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_header - jos in pagina iti specifica clar unde gasesti functia get_header(). Nici eu nu stiu MVC inca, dar din experienta forumistilor iti recomand Smarty, CakePHP pentru a incerca sa inveti stilul MVC cat mai usor. Ca opinie personala, sa inveti MVC din Wordpress te prinde pensia.

indexcafea
Average Member
Mesaje: 65
Membru din: Mie Noi 07, 2012 9:18 pm
Contact:

Re: Unde pot gasi functia get_header()

Mesajde indexcafea » Lun Apr 08, 2013 2:31 pm

mandix scrie:http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_header - jos in pagina iti specifica clar unde gasesti functia get_header(). Nici eu nu stiu MVC inca, dar din experienta forumistilor iti recomand Smarty, CakePHP pentru a incerca sa inveti stilul MVC cat mai usor. Ca opinie personala, sa inveti MVC din Wordpress te prinde pensia.


Multumesc de recomandare!

Nu invat MVC din wordpress doar comparam cu alte surse, am studiat si cakePHP insa ma depaseste putin, vreau sa fac un site simplu in stil MVC apoi sa revin la cakePHP.

Avatar utilizator
mandix
Average Member
Mesaje: 142
Membru din: Dum Apr 01, 2012 2:04 am
Localitate: Santana, Arad
Contact:

Re: Unde pot gasi functia get_header()

Mesajde mandix » Lun Apr 08, 2013 2:38 pm

Sunt multe tutoriale pe net cu MVC. Incearca sa faci de acolo. Daca te depaseste... (cum a fost cazul meu :P ), ori mai ai de invatat la baze, ori mai ai de lucru la gandirea algoritmica (practica). Dupa ce revii totul o sa ti se para normal. Oricum, inainte de a invata MVC, trebuie sa stii sa lucrezi cu obiectele foarte bine.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Unde pot gasi functia get_header()

Mesajde Birkoff » Lun Apr 08, 2013 2:49 pm

ia si invata MVC e doar un desing pattern, mai sunt si altele, daca dai o cautare dupa desing patterns gasesti tone de documentatii (si pentru jquery si pentru php)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Wordpress”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori