Caut CMS catalog produse

Discutii despre alte CMS-uri: concrete5, Typo3, XOOPS, OpenCart, ZenCart, osCommerce, Prestashop, Vanilla, etc

Moderator: Moderatori

zeltera
Junior Member
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mai 18, 2005 2:06 pm
Contact:

Caut CMS catalog produse

Mesajde zeltera » Mar Dec 28, 2010 2:55 pm

Vreau sa construiesc, online, un catalog de produse (de tip farmacie naturista). Vanzarea nu se face online (deocamdata), ci intr-un magazin fizic, site-ul fiind numai de informare - detalii produse, metode de folosire etc.
Am nevoie de o recomandare: ce CMS sa folosesc.


p.s: Cel care va face managementul produselor este n00b - deci trebuie sa fie foarte simplu managementul produselor.



nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Mar Dec 28, 2010 9:09 pm

n00b ai zis? Joomla sau Wordpress.
Orisicum, putin conteaza CMS-ul. Daca editorului ii este explicat amanuntit adaugarea d continut, nu cred ca vor fi probleme.

zeltera
Junior Member
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mai 18, 2005 2:06 pm
Contact:

Mesajde zeltera » Mie Dec 29, 2010 10:31 am

Cum faci in wordpress un catalog de produse?


Ce parere ai de osCommerce sau de Zen Cart? M-am uitat putin pe astea doua si mi se par usor de utilizat. Singura problema e ca trebuie sa scot partea de "add to cart".

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Mie Dec 29, 2010 10:45 am

"Cum faci in wordpress un catalog de produse? "
Habar n-am. Oricum, nu cu asta ar trebui TU sa te ocupi?

"Ce parere ai de osCommerce sau de Zen Cart?"
Niciuna. Nu le-am folosit.

zeltera
Junior Member
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mai 18, 2005 2:06 pm
Contact:

Mesajde zeltera » Mie Dec 29, 2010 2:26 pm

multumesc pentru raspuns, insa aveam nevoie de un raspuns de la cineva care a folosit un CMS pentru a face un catalog de produse. Sa gasesc un CMS nu e problema, ci sa il aleg pe cel mai usor de folosit.

Realizarea catalogului e treaba mea, insa mi se pare ca exista solutii mult mai simple (specializate) decat wordpress-ul.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Mie Dec 29, 2010 2:36 pm

Uiti un lucru: un CMS care este "cel mai usor de folosit" este un CMS pe care il cunosti foarte bine.

De ex., eu ti-as spune ca cel mai usor este Drupal-ul. Tu poate ai spune "nu". Pai cum "nu"?! Mie-mi pare simplu. Da - mie. Tre sa fie simplu pt tine.

Dar inteleg sensul de "simplu" aici - intuitiv, usor de adaugat continut, fara complicatii in plus, in sfarsit, un CMS pentru necunoscatori. Si tot Drupal-ul ti-as recomanda. :lol:

Lista ta ar trebui sa contina CMS-urile pe care le cunosti cel mai bine, iar criteriul de ordonare ar trebui sa fie "extensibilitatea" (cat de usor/mult poate fi modificat).

Sunt CMS-uri orientate pe comert online. Magento, de exemplu.

milja
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Mie Dec 06, 2006 3:22 pm
Contact:

Mesajde milja » Dum Noi 13, 2011 1:30 pm

Sunt de acord cu "nevvermind". Drupal sau Magento.

DRNS
PHPRomania Supporter
Mesaje: 9
Membru din: Vin Apr 06, 2012 12:51 am

Mesajde DRNS » Joi Oct 04, 2012 5:02 pm

am eu un asemenea script defapt 2...unul functional iar celalalt in curs de finalizare...daca te intereseaza...pm...

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Caut CMS catalog produse

Mesajde vectorialpx » Vin Oct 05, 2012 3:17 pm

zeltera scrie:Vreau sa construiesc, online, un catalog de produse (de tip farmacie naturista). Vanzarea nu se face online (deocamdata), ci intr-un magazin fizic, site-ul fiind numai de informare - detalii produse, metode de folosire etc.
Am nevoie de o recomandare: ce CMS sa folosesc.

1. Daca ai timp + bani + cunostinte => nu folosi un CMS
2. Ceea ce cauti nu se numeste CMS ci altfel

Daca vrei ceva magazin on-line, cel mai bine ia cateva si instaleaza-le pe local si vezi cum merg - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fr ... e_software


Înapoi la “Alte CMS-uri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori