Problema instalare component Joomla

Discutii despre Joomla, Mambo

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
maarten
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 3:45 am
Localitate: Bihor, Oradea
Contact:

Problema instalare component Joomla

Mesajde maarten » Mar Feb 16, 2010 1:13 pm

Am intalnit o problema la instalarea unui component in Joomla, si defapt la orice component care doresc sa-l instalez.

Primesc urmatoarea eroare:

Cod: Selectaţi tot

* JFolder::create: Could not create directory
        * Component Install: Failed to create directory.: "/home/freedomf/public_html/tranceupdate.com/ms/administrator/components/com_kunena"

Message

        * Install Component Error


Pe folderele din ftp am acces 777 la toate, deci care ar putea fi problema, si ce as avea de facut ?



AndreiD
Average Member
Mesaje: 53
Membru din: Joi Ian 21, 2010 5:47 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde AndreiD » Mar Feb 16, 2010 1:33 pm

1. fii sigur ca ai dezinstalat complet componenta/modulul/pluginul. sterge orice legatura la ea (din admin/languages, languages, module, componente etc.), sterge din baza de date referinta la ea.

2. este ptr. joomla 1.5 ? daca nu trebuie sa te duci in plugins sa dai enable la legacy

3. trebuie sa dai permisiune pe mai multe directoare... tmp, language etc. e o lista pe site la joomla, dar eu dau 777 pe toate recursiv, imi fac treaba, dupa aia dau 644 pe toate (744 pe directoare)

sa ne zici daca a functionat :D
Php Tutoriale Video Invata PHP ca si cum te-ai uita la un film

Avatar utilizator
maarten
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 3:45 am
Localitate: Bihor, Oradea
Contact:

Mesajde maarten » Mar Feb 16, 2010 1:38 pm

Salut,

E Joomla 1.5, si am dat la toate persmisiunea 777, am activat si acel legacy, cat de dezinstalat, nu am ce sa dezinstalez, daca nu ma lasa nici sa-l instalez..

AndreiD scrie:1. fii sigur ca ai dezinstalat complet componenta/modulul/pluginul. sterge orice legatura la ea (din admin/languages, languages, module, componente etc.), sterge din baza de date referinta la ea.

2. este ptr. joomla 1.5 ? daca nu trebuie sa te duci in plugins sa dai enable la legacy

3. trebuie sa dai permisiune pe mai multe directoare... tmp, language etc. e o lista pe site la joomla, dar eu dau 777 pe toate recursiv, imi fac treaba, dupa aia dau 644 pe toate (744 pe directoare)

sa ne zici daca a functionat :D

AndreiD
Average Member
Mesaje: 53
Membru din: Joi Ian 21, 2010 5:47 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde AndreiD » Mar Feb 16, 2010 1:47 pm

dezinstalat adica sters... esti sigur ca ai sters si din baza de date ?

in fine... da-mi adresa componentei sa vad dc pot sa o instalez. (dai o bere virtuala) :)))

Avatar utilizator
maarten
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 3:45 am
Localitate: Bihor, Oradea
Contact:

Mesajde maarten » Mar Feb 16, 2010 1:56 pm

Dau si mai multe beri, da numai sa vad ca merge...

http://extensions.joomla.org/extensions ... forum/7256

Si aici ai link-ul cu plugin-ul, pentru instalare

http://joomlacode.org/gf/download/frsre ... -01-23.zip

AndreiD scrie:dezinstalat adica sters... esti sigur ca ai sters si din baza de date ?

in fine... da-mi adresa componentei sa vad dc pot sa o instalez. (dai o bere virtuala) :)))

AndreiD
Average Member
Mesaje: 53
Membru din: Joi Ian 21, 2010 5:47 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde AndreiD » Mar Feb 16, 2010 2:08 pm

vad ca nu e doar componenta... e ... ditamai colectia de plugin, module etc... in fine:


I N S T A L L : Successful

php version: 5.1.6 (Required >= 5.0.3)
mysql version: 5.0.77 (Required > 4.1.19)
Thank you for using Kunena!
Kunena Forum Component for Joomla! © by www.Kunena.com. All rights reserved.




=====================
din prima a mers.

in cazul asta trebuie sa:

- faci un nou site joomla. setezi 777 pe toate si incerci din nou sa pui forumul
- orice alta cale e super complexa...


PS. Dc nu instalezi un old-good phpbb3. cu jFusion poti face login pe site si pe forum in acelasi timp, si mai multe...
Php Tutoriale Video Invata PHP ca si cum te-ai uita la un film

Avatar utilizator
maarten
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 3:45 am
Localitate: Bihor, Oradea
Contact:

Mesajde maarten » Mar Feb 16, 2010 5:50 pm

Prietene, ca sa mai instalez inca un joomla, sau sa fac forum separat, ma apuca pastele cailor..

O solutie tot trebuie sa existe..

Edit Later:

Problema rezolvata, nu era acces 777 la ceva fisier de prin folderul administrator, si am schimbat puterea de acces, dupa care am reusit sa instalez componentul.

Multam fain pentru ajutor...

Acest topic poate fi inchis..[/b]


Înapoi la “Joomla”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori