New Joomla fan

Discutii despre Joomla, Mambo

Moderator: Moderatori

adriana_z
PHPRomania Supporter
Mesaje: 24
Membru din: Vin Dec 12, 2008 11:42 pm
Localitate: Bucuresti

New Joomla fan

Mesajde adriana_z » Sâm Feb 13, 2010 5:16 am

Buna seara,

Ma scuzati de deranj, sunt noua pe aici, de fapt e prima data cand postez la joomla. Pana acum am facut html, css si putin php dar mai nou m-am reorientat spre CMS-uri si mi-am dat seama ca I love Joomla!! si toata munca de pana acum...se reduce la...descarcarea de extensii.
Am luat frumos joomla si m-am uitat la toate tutorialele video pe care le-am gasit, apoi m-am apucat frumos de editat pozele, schimbat textul etc, umbland in css si htmlul unui template la mine pe localhost. In schimb cand am incercat sa fac acelasi lucru online nu a mers....si anume :

-css si html modificate de mine in calc nu le-am putut uploada, am incercat sa schimb chmod la acele fisiere pe site, dar wow, nu-mi permitea "cannot change attributes of remote files"?? desi e 777 la templates....asa ca am rezolvat intrand pe template in backend si edit css si edit html, numai asa se face?

-dar ramane povestea cu pozele....pozele trebuie sa le uploadez...si nu-mi permite...am dat chmod 777 si la configuration.php si tot nu merge sa uploadez ceva...poate ar trebui sa uploadez pozele prin media manager sau ftp si apoi sa setez calea din css...dar ar veni ceva de genu ../../images mai complicat sau ceva de genu http://numesite/images, asa mi-a mers dar cred ca exista o cale mult mai simpla nu?

-apoi alta problema....culorile, backgroundurile...se modifica numai din css nu?in backend nu am reusit sa gasesc ....De exemplu daca vreau sa fac un articol, ca un div cu un background image, care e calea cea mai usoara, eu ma gandesc ca e posibil numai sa creez articolul, sa-i gasesc modulul in css si acolo sa-i pun background image nu?

Scuze daca am scris prea mult si par stupid :oops: si mersi frumos daca ma puteti ajuta



AndreiD
Average Member
Mesaje: 53
Membru din: Joi Ian 21, 2010 5:47 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde AndreiD » Mar Feb 16, 2010 1:29 pm

:)

prima oara cand m-am apucat de joomla eram si eu asa ... debusolat.
dar acum sunt pe cale sa dau release la prima mea componenta :D (pe bani :D)

--------

pai, intra cu un ftp, gen WINSCP de exemplu, modifici in 777 si editezi cum vrei tu, uploadezi ce poze vrei si unde vrei...

ptr. upload? upload ca ce? ca simplu user sau ca admin ? vezi prin setari enable uploads, altceva chiar nu stiu ce sa iti zic

articol cu bg image...hm.. instalezi modules anywhere si custom code. Scrii codul si dupa aia {loadposition nume_modul} in articol. Cam asta ar fi cea mai rapida modalitate care imi vine acum in cap....ori faci un plugin :D.... dar mai ai pana acolo


daca ai intrebari mai concrete da un replay.
Php Tutoriale Video Invata PHP ca si cum te-ai uita la un film


Înapoi la “Joomla”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori