Nelamuriri legate de Joomla...

Discutii despre Joomla, Mambo

Moderator: Moderatori

laurell
Junior Member
Mesaje: 46
Membru din: Mar Aug 08, 2006 10:41 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nelamuriri legate de Joomla...

Mesajde laurell » Vin Iul 06, 2007 1:09 pm

alutare!

Am si eu cateva intrebari legate de Joomla, mai precis, de modul cum se foloseste si v-as fi recunoscator daca ma ajutati.
Am reusit sa-l instalez si chiar sa modific cate ceva prin el, dar nu reusesc sa-mi dau seama cum il pot folosi.
Mentionez faptul ca nu ma pricep la PHP.

1. Cum pot sa fac un site efectiv de la zero?...adica cu alta structura, cu alta grafica, cu alt meniu(de exemplu, un meniu orizontal si nu vertical cum este cel implicit)...

2. Cum pot edita modulele respective?...pot sa le sterg pe cele implicite si sa-mi fac eu altele si sa le asez unde vreau eu?(practic aici ma refer la structura)...

3. Cum pot edita fisierele HTML?

4. Cum pot avea acces la baza de date?...din cate mi-am dat eu seama, fisierele sunt stocate intr-o baza de date(sper sa nu gresesc)...

Deocamdata atat...cu siguranta o sa mai revin si cu alte intrebari.

Multumesc anticipat!



Avatar utilizator
UnTip
Senior Member
Mesaje: 389
Membru din: Joi Mai 03, 2007 1:55 pm

Mesajde UnTip » Vin Iul 06, 2007 2:19 pm

iti poti construi template-ul tau si sa iti pozitionezi modulele dorite unde vrei in template... pentru asta ai un tutorial de creeare a tempalteurilor pe site-ul oficial joomla, pentru a edita modulele....

baza de date e mysql.. depinde cum instalezi.. o poti accesa .. cu phpmyadmin.. iti poti creea tabele pentru modulele noi dorite de tine apoi le poti integra cu sintaxa corespunzatoare joomla.. de fapt.. e chiar simplu sa incluzi un modul...
te duci in install modules.. unde trebuie sa pui locatia catre modulul construit de tine.. care necesite vreo inca 3 linii de cod in fisierul php pe care il incluzi.. unde de altfel vei gasi pe site-ul oficial un tutorial de creeare a modulelor
"Nothing has such power to broaden the mind as the ability to investigate systematically and truly all that comes under thy observation in life. "

laurell
Junior Member
Mesaje: 46
Membru din: Mar Aug 08, 2006 10:41 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde laurell » Sâm Iul 07, 2007 12:29 pm

Multumesc frumos pentru raspuns...o sa mai fac sapaturi sa vad ce reusesc...

eddygman
PHPRomania Supporter
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Iul 05, 2008 11:08 pm

De ce vrei asta?

Mesajde eddygman » Mie Iul 09, 2008 8:10 pm

Pai daca folosesti joomla si nu te pricepi la php cam greu sa modifici cum vrei tu
Chiar nu gasesti un template care sa iti placa sa faci doar mici modificari din css dupa ce instalezi?

xreferat
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 03, 2010 2:02 pm
Localitate: localhost
Contact:

Mesajde xreferat » Mie Aug 18, 2010 11:54 pm

poti sa modifici si modulele sa faca ce vrei tu ... trebuie doar sa te gandesti de exemplu vrei sa editezi meniul de cautare ... cauti in components/com_search evident ... si daca deschizi chiar si cu notepad iti cam dai seama ce si cum

Retete
PHPRomania Supporter
Mesaje: 24
Membru din: Mie Ian 19, 2011 9:21 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Retete » Mie Ian 19, 2011 10:27 pm

Vezi ca gasesti tot felul de tutoriale pe net despre asta (incearca in principal youtube). Cauta ceva de genu.. setup website in Joomla.

zazups
PHPRomania Supporter
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 10, 2011 4:47 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesajde zazups » Dum Apr 17, 2011 2:38 pm

In esenta baietii de la Joomla.ro au facut si inca mai lucreaza la un tutorial despre cum sa-ti poti construi de la 0 un template joomla, pe care il pot adapta la panoul de admin. Incearca pe siteul lor. Dar in principiu in Joomla nu toate componentele, modulele, sau extensiile fac ceea ce trebuie sa faca, din cauza asta trebuie sa te mai joci tu cu codurile lor in functie de tema pe care o folosesti pentru ca siteul tau sa arate asa cum vrei. Am in jur de 4 ani de experienta in Joomla am lucrat de la primele versiuni pana la 1.6 si cam stiu tot ce misca. Poti face cu, cunostinte medii de programare websiteuri stralucite, dar marea lor problema a ramas si cred ca va ramane compatibilitatea cu IE6. Succes.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Dum Apr 17, 2011 2:47 pm

sugestie pentru joomla http://www.webcms.ro/
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Zasmoker
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 30, 2009 7:30 pm
Localitate: Tulcea

Mesajde Zasmoker » Mar Aug 16, 2011 7:49 pm

Pentru templates poti folosi si un mic programel Artisteer e destul de usor de utilizat. Au si o varianta Demo din cate stiu eu : www[dot]artisteer[dot]com dar cred ca te descurci tu sal faci sa mearga ;). Eu personal lam incercat pentru wordpress si drupal, tin sa precizez ca sunt extrem de multumit.

HQH
PHPRomania Supporter
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mar 26, 2012 2:41 am

Mesajde HQH » Mie Mai 02, 2012 7:29 pm

e plin google

larralex
PHPRomania Supporter
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 25, 2012 10:27 am

Mesajde larralex » Lun Mai 07, 2012 3:24 am

cred ca problema e ca n-ai inceput de unde trebuie. incearca sa parcurgi tot manualul de utilizare al Joomla :lol:


Înapoi la “Joomla”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori