refresh ajax

Discutii legate de AJAX, jQuery, MooTools, Prototype, Dojo, Yahoo! UI Library,script.aculo.us, ExtJS,AngularJS, Backbone.js, Ember.js, KnockoutJS

Moderator: Moderatori

teodor98
Average Member
Mesaje: 98
Membru din: Mar Iul 17, 2012 7:08 pm
Contact:

refresh ajax

Mesajde teodor98 » Dum Noi 18, 2012 6:19 pm

Am creat niste pagini care se incarca cu ajax (1,2,3) dar daca utilizatorul a dat click si i sa incarcat pagina 3 daca da refresh i se incarca pagina 1 de pe care a pronit
Cum pot sa opresc asta si sa ramana pe pagina 3 chiar daca da refresh ?
Multumesc anticipat



emon
PHPRomania Supporter
Mesaje: 21
Membru din: Dum Mai 28, 2006 11:08 am

Re: refresh ajax

Mesajde emon » Dum Noi 18, 2012 7:34 pm

Sa stochezi numarul paginii intr-un cookie... si la fiecare incarcare sa verifice valoarea cookie-ului.

teodor98
Average Member
Mesaje: 98
Membru din: Mar Iul 17, 2012 7:08 pm
Contact:

Re: refresh ajax

Mesajde teodor98 » Dum Noi 18, 2012 8:50 pm

cred ca as putea sa fac asta si get .Dar sunt cam incepator in ceea ce priveste ajaxul am cautat pe net dar nu am gasite cum poat face preluarea datelor prin ajax

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Re: refresh ajax

Mesajde badtiger » Dum Noi 18, 2012 9:07 pm

Nu este o metoda mai usoara decat cea cu sesiuni.
Sa nu uiti de @session_start(); in ambele fisiere php si sa stii ca ajax cu seo nu sunt mereu o echipa buna

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: refresh ajax

Mesajde Birkoff » Dum Noi 18, 2012 10:21 pm

teodor98 scrie:cred ca as putea sa fac asta si get .Dar sunt cam incepator in ceea ce priveste ajaxul am cautat pe net dar nu am gasite cum poat face preluarea datelor prin ajax


exemplu-de-incarcare-a-continutului-unei-pagini-prin-ajax

badtiger scrie:Nu este o metoda mai usoara decat cea cu sesiuni.
Sa nu uiti de @session_start(); in ambele fisiere php si sa stii ca ajax cu seo nu sunt mereu o echipa buna


daca faci pagina sa functioneze identic si cu ajax si fara ajax atunci din punct de vedere seo e acelasi lucru (exemplu pagina mea personala unde functioneaza identic si cu si fara ajax (poti da disable javascript ca sa vezi fara ajax) si unde am implementat ce am scris in tutorialul din linkul de mai sus (exemplu de incarcare a paginii prin ajax e implementat in pagina personala)

o alta varianta e tot prin ajax si jquery (mai simplu decat cu javascript, iar documentatie gasesti la http://api.jquery.com
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

teodor98
Average Member
Mesaje: 98
Membru din: Mar Iul 17, 2012 7:08 pm
Contact:

Re: refresh ajax

Mesajde teodor98 » Dum Noi 18, 2012 10:52 pm

eu nu sunt un expert nici in AJAX nici in SEO dar opinea mea este aceeasi ca a lui birkoff.Dar totusi eu nu vreau sa ma complic nu as putea face asta folsind jquery ?

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: refresh ajax

Mesajde Birkoff » Dum Noi 18, 2012 11:57 pm

la un refres se incarca pagina care e scrisa in url
exista niste artificii ajax ca sa resetezi vechea pagina.
poti incerca prin jquery la eventul ajax.stop sa dai reload la pagina (nu am testat, nu stiu exact daca asta e solutia buna)

Cod: Selectaţi tot

$(document).ajaxStop(function(){
    window.location.reload();
});
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Librarii Javascript”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori