Conferinta web development

Discutiile referitoare la conferinta de web development

Moderatori: ExcalIbvr, dragon tech, Moderatori

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Conferinta web development

Mesajde ExcalIbvr » Sâm Iun 18, 2005 3:52 pm

Acum 1 luna si ceva a fost lansata ideea unei conferinte PHP in Romania ( vezi aici).

Readuc acest subiect in discutie, largind totodata domeniul de la PHP la mai multe domenii care inseamna web development:
- php, baze de date
- xhtml, css
- notiuni accesibilitate
- SEO
- etc.

:?: Daca s-ar organiza o asemenea conferinta, ai participa?

Initiativa unei conferinte trebuie sa vina din partea acestei comunitati, care creste constant si si-a mentinut de la inceput dinamismul..

What say you?



aolex
Senior Member
Mesaje: 662
Membru din: Vin Dec 17, 2004 11:08 pm

Mesajde aolex » Sâm Iun 18, 2005 4:46 pm

ce fel de conferinta ? virtuala (online) ? da , as participa ...

Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde oriceon » Sâm Iun 18, 2005 6:46 pm

De ce nu, ce ati spune sa organizam una in Constanta ?
.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.
I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

Avatar utilizator
i0nutzb
Average Member
Mesaje: 116
Membru din: Mie Iul 07, 2004 10:03 am
Contact:

Mesajde i0nutzb » Sâm Iun 18, 2005 6:48 pm

E ok în constanţa, mai ales că s-a deschis sezonul ;) mergem la o băiţă, discutam despre o injecţie, etc... :twisted: ne băgăm? :lol:

Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde oriceon » Sâm Iun 18, 2005 7:05 pm

Asta era si ideea Ionutz, este vara.. lumea poate sa vina sa mai faca si o plaja.

Hotaratzi-va mai repede, care vreti sa veniti. . . si daca se aduna in jur de 100 persoane, eu am sa ma ocup de inchirierea unei sali, cred ca... am sa inchiriez in casa de cultura.
.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.

I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

johnny
Senior Member
Mesaje: 904
Membru din: Sâm Iul 31, 2004 12:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde johnny » Sâm Iun 18, 2005 7:07 pm

I'm in....
Dupa 24, in perioada imediat urmatoare.... I'm there :)

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Sâm Iun 18, 2005 9:53 pm

1. O conferinta se organizeza cu cel putin 3-4 luni inainte (gasit si contactat vorbitori, locatie etc.)
2. Avand in vedere ca e ceva ce ar interesa oameni din toata tara, locatia trebuie sa fie cat mai centrala, geografic vorbind.

Cunoasteti romani, guru in domeniul asta?

aolex
Senior Member
Mesaje: 662
Membru din: Vin Dec 17, 2004 11:08 pm

Mesajde aolex » Sâm Iun 18, 2005 11:34 pm

singurul guru (in adevaratul sens al cuvantului) pe care il "cunosc" (ne stim
de pe "net") e eyecon (www.eyecon.ro) si locuieste in brasov :) ...

Avatar utilizator
oriceon
PHPRomania Moderator
Mesaje: 480
Membru din: Vin Dec 24, 2004 3:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde oriceon » Dum Iun 19, 2005 12:37 pm

Dap, eyecon este un cunoscator.
.:: Develop and Fun in .Ro Style ::.

I love Firefox and i enjoy browsing web with Chrome

Avatar utilizator
arond
Senior Member
Mesaje: 580
Membru din: Joi Mar 11, 2004 2:00 am
Localitate: 127.0.0.1
Contact:

Mesajde arond » Dum Iun 19, 2005 3:58 pm

1. Sunt de acord cu faptul ca ar trebui facut asa ceva.
2. Intr-adevar, Constanta ar trebui sa iasa din discutie. Cel mai bun loc pare sa fie Brasov, din punct de vedere geografic.
3. De organizare trebuie sa se ocupe obligatoriu cineva care se pricepe, de preferat un profesionist PR sau o firma cu experienta in organizare de evenimente. Altfel, cu tot entuziasmul, toata treaba risca sa iasa o baseala (scuzata fie-mi expresia :)).
4. Trebuie stabilit, inainte de orice altceva, ce domenii/tehnologii vor fi acoperite si facut un plan de prezentari, seminarii, etc

Ah, si evident, trebuie bani. Din experienta mea probabil ca singura posibilitate e perceperea unei taxe de participare (sponsori vor fi greu de gasit, avand in vedere dimensiunile pietei romanesti).

Numa' bune.
People ask for criticism, but they only want praise.
W. Somerset Maugham (1874 - 1965).

http://www.arond-design.ro

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Dum Iun 19, 2005 8:39 pm

Hai sa ma hazardez cu un grup de subiecte posibile. Incerc sa le asez intr-o ordine logica. Va provoc la o hazardare in acest sens! :wink:

* XHTML & CSS - Design la standarde W3C
* Layout CSS fara tabele
* Accesibilitate. Ce sa, ce sa nu.
* Interfete cu utilizatorul. Interactivitate.
* Securitate PHP si MySQL
* SEO. Intre primele 10 rezultate pe Google, Yahoo!, MSN.
* Javascript se intoarce!
* Aplicatii XMLHttpRequest. AJAX.
* Afaceri online
* SaS (software as a service) - viitorul software-ului?

Adaugati, scoateti, comentati...

aurelian
Senior Member
Mesaje: 833
Membru din: Dum Iun 01, 2003 7:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde aurelian » Lun Iun 20, 2005 12:07 am

Salut.

Poate vin si io :)

Deoarece noi nu avem experienta necesara (nu neaparat noi de pe forum, noi = Romania) in organizarea unui astfel de eveniment, cred ca trebuie inceput prin a studia/cerceta/conversa/"fura idei" cu participanti/organizatori din strainatate.

Sau, poate a participat cineva la conferinta din Bulgaria si poate impartasi din experienta lui.

Pe de alta parte, o conferinta dedicata PHP-ului este locul unde se intalnesc firmele cu oportunitatile de afaceri. Acestea sigur vor participa (fie si prin sponsorizari) daca vad in acest eveniment o oportunitate sau o modalitate de a castiga un nou client.

Daca se intlnesc 15 zapacitii care discuta despre mail() va fi clar un esec.

Probabil, vorbitori din cadrul unor companii care au ales PHP pentru a dezvolta aplicatia X vor explica de ce au ales PHP, care sunt punctele forte ale unei aplicatii dezvoltate in PHP, care sunt neajunsurile etc. (o chestie de 30 min-1 ora).
Se poate discuta si despre nesfarsitul subiect "Este PHP gata ptr. Enterprise".
Toata lumea va avea de invatat dintr-o astfel de experienta.

Probabil, programatorii vor vorbi despre dezvoltarea aplicatiilor in PHP (securitate/tools/intretinere etc) oferind diversere tips&tricks-uri.

O sectiune speciala (o a II-a zi?) ar putea fi dedicata celor 15 zapaciti, prin expunerea unor tutoriale si chestii din astea soft (sesiuni/upload/mail si alte lucruri comune)

Propun ca data realista de organizare septembrie-octombrie 2006(7?) pentru ca sunt convins ca un asemenea eveniment nu se poate organiza in 1-2 luni.

Locatie: ce ziceti de Sighisoara? Se inchiriaza ceva pe acolo, strainii vor face si ceva turism. In cazul asta, normal ca se va plati cazarea/masa pentru care cu siguanta se va obtine un discount. Probabil ca invitatii nu vor plati (poate nici transportul) de aceste cheltuiele se vor ocupa sponsorii.

Oricum sunt dispus sa platesc intrarea oriunde ar fi.

Altfel, poate facem intalniri de genul http://phplondon.org (vezi si http://www.phplondon.org/wiki/Meeting2005July7 ptr. urmatoarea intalnire)
In limita timpului promit ca particip.

Avatar utilizator
arond
Senior Member
Mesaje: 580
Membru din: Joi Mar 11, 2004 2:00 am
Localitate: 127.0.0.1
Contact:

Mesajde arond » Lun Iun 20, 2005 2:03 am

ExcalIbvr scrie:Hai sa ma hazardez cu un grup de subiecte posibile. Incerc sa le asez intr-o ordine logica. Va provoc la o hazardare in acest sens! :wink:


* XHTML & CSS - Design la standarde W3C
Da

* Layout CSS fara tabele
Nu - e ceva prea tehnic si legat de implementari (conceptul in sine e elementar, problema apare in viata reala cu feluritele bug-uri ale feluritelor browsere)

* Accesibilitate. Ce sa, ce sa nu.
Da

* Interfete cu utilizatorul. Interactivitate.
Da

* Securitate PHP si MySQL
Da

* SEO. Intre primele 10 rezultate pe Google, Yahoo!, MSN.
Da

* Javascript se intoarce!
?

* Aplicatii XMLHttpRequest. AJAX.
?

* Afaceri online
Da - dar rafinat in ceva de genul "modele de afaceri online", cu aplicatie la lucruri concrete.

* SaS (software as a service) - viitorul software-ului?
Da

Disclaimer: Evident, da/nu si comentariile reprezinta parerea mea personala, si e foarte posibil sa bat campii. Dar simt nevoia compulsiva de a-mi da cu parerea :).

Numa' bune.
People ask for criticism, but they only want praise.

W. Somerset Maugham (1874 - 1965).



http://www.arond-design.ro

w31rd0
Average Member
Mesaje: 166
Membru din: Lun Mar 15, 2004 10:04 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde w31rd0 » Lun Iun 20, 2005 8:12 am

Nu vreau sa aduc nota pesimista, dar acest thread are mari sanse sa se termine ca si cel anterior.

S-a spus ca aceasta comunitate ar trebui sa se ocupe de organizare, pai o facem sau nuh? :roll:

Cine are timp si chef sa se implice in organizare? ... cum se impart rolurile etc?

Avatar utilizator
ExcalIbvr
Senior Member
Mesaje: 1105
Membru din: Dum Mai 02, 2004 10:56 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde ExcalIbvr » Lun Iun 20, 2005 8:54 am

Propun ca data realista de organizare septembrie-octombrie 2006(7?) pentru ca sunt convins ca un asemenea eveniment nu se poate organiza in 1-2 luni.

2006, toamna, cred ca e o data realista.

Locatie: ce ziceti de Sighisoara? Se inchiriaza ceva pe acolo, strainii vor face si ceva turism.

Sighisoara ii fain! Esti de-acolo? In principiu, orice locatie usor accesibila, situata in centrul tarii, unde este o pensiune/hotel cu sala de conferinte & stuff, intra pe lista variantelor. Ramane s-o alegem pe cea mai buna (calitate & pret).

Cod: Selectaţi tot

Pe de alta parte, o conferinta dedicata PHP-ului este locul unde se intalnesc firmele cu oportunitatile de afaceri. Acestea sigur vor participa (fie si prin sponsorizari) daca vad in acest eveniment o oportunitate sau o modalitate de a castiga un nou client.

De-acord! Contactate din timp, unele firme vor raspunde pozitiv.

--
Referitor la postul anterior,
* Javascript se intoarce este o prezentare a noilor tendinte de lucru cu DOM si JavaScript. Oamenii si-au dat seama ca JS chiar e puternic si va fi si mai rapid odata ce browserele se vor alinia la aceleasi standarde (http://dean.edwards.name/IE7/compatibility/).

* Aplicatii XMLHttpRequest. AJAX. Stiu ca lumea se imparte in doua, cei carora le place denumirea AJAX si cei carora nu le place. :) Dar denumirea s-a incetatenit deja.
Consider ca o prezentare a functionarii conceptului ar fi extrem de oportuna.

Mi-a venit acum in minte si sIFR, care e de-asemenea o chestie meseriasa...

--
Ce alte subiecte propuneti, pe langa ce s-a spus pana acum?
Ultima oară modificat Lun Iun 20, 2005 9:00 am de către ExcalIbvr, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Conferinta de web development”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori