Afijare imagine + bara de progres inainte de a intra pe site

Discutii despre idei - probleme legate de design, layout, scheme de culori, navigare.Adobe Photoshop,Jasc PaintShop Pro, Corel, Fireworks si alte aplicatii.

Moderator: Moderatori

figher_ionut
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 31, 2011 1:42 pm

Afijare imagine + bara de progres inainte de a intra pe site

Mesajde figher_ionut » Joi Mar 31, 2011 1:52 pm

Salutare tuturor!!!
Sunt nou pe aici si as avea nevoie de putin ajutor.
Am de facut un site pt un concurs.As dori ca la deschiderea paginii index sa apara peste interfata saitului o animatie timp de cateva secunde si o bara de progres care sa indice progresul animatie.
Animatia este defapt un filmulet dupa vizionarea caruia sa ma arunce pe pagina de index si asta sa se intample doar la accesarea indexului prima data daca se poate daca nu nu e bai.
Mam gandit sa convertesc animatia in swf dar de aici nu mai stiu sa continui deoarece saitul e realizat in html si css.



figher_ionut
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 31, 2011 1:42 pm

Mesajde figher_ionut » Vin Apr 01, 2011 7:43 pm

Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute?
Va rog frumos sa ma ajutati!!! :(

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Vin Apr 01, 2011 8:45 pm

nu conteaza cum e "loader-ul" (jpg, gif animat, swf) dar conteaza sa fie mic

Se face asa:
pui imediat dupa <body> un div cu id="loaderDiv" cu position:absolute; top:0; left:0; width:100%; height:100% sau height:20000px (pentru compatibilitate cu IE-ul care-i mai idiot) - acest div apare pe toata pagina si poate contine loader-ul tau

in finalul paginii pui un fisier js (sau chair un script inline) in care scrii
document.getElementById('loaderDiv').style.display = 'none';

Principiul e simplu: div-ul se afiseaza la inceput, ca se incarca primul apoi la final este ascuns.

Spor!


Înapoi la “Design”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori