Compatibilitate

Discuta despre browsere, facilitati, probleme, pro si contra - Firefox, Opera, Chrome, Internet Explorer, Safari, SeaMonkey

Moderator: Moderatori

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Compatibilitate

Mesajde Pirahna » Sâm Sep 19, 2009 5:15 pm

Eu mi-am retras suportul pentru orice browser vechi.
De fiecare data cand fac un site, o sa-l fac pentru ultima versiune din fiecare browser.

Nu mi se pare normal sa stau sa ma muncesc pe 15 versiuni de browsere (IE 6, IE 7, IE 8, Firefox 1.x, Firefox 2.0, Firefox 2.5, Firefox 3.0, Firefox 3.5, Opera 8-9-10, Safari nu stiu cat, Chrome...) cat timp TOATE browserele sunt gratuite, update-urile nu costa absolut nimic si nu exista scuze inteligente pentru a nu face update.

Voi inca faceti site-uri pentru IE6 ?
Daca da, de ce ?



Avatar utilizator
darkyndy
Senior Member
Mesaje: 295
Membru din: Vin Mar 27, 2009 3:35 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde darkyndy » Sâm Sep 19, 2009 7:19 pm

Eu mi-am retras suportul pentru IE6 acum 5-6 luni (dupa ce au anuntat cei de la YouTube ca nu mai ofera suport).
Restul browserelor sunt ok, mai am uneori probleme cu Opera. De pe 1 Octombrie marea majoritate a clientilor vor fi utilizatori de MAC asa ca am scapat de IE :wave:
There are 10 kinds of people in the world, those who understand binary, and those who don't.
Auto embed video from link

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Sâm Sep 19, 2009 8:01 pm

Eu trebuie sa ma mai gandesc la IE6 pentru ca seful foloseste IE6,
sysadmin-ul foloseste si el IE6, aproape toata firma ruleaza IE6. Singurul
motiv pentru ca s-au instalat cateva Firefox a fost Conficker, dupa care s-a
revenit la IE6.

In statistici majoritar e IE, apoi Firefox. In cazul IE sunt mai multe 6 decat 7.

Firma la care lucrez, una de turism, nu e nici pe departe YouTube ca sa isi
permita sa invete utilizatorii ce browser sa foloseasca. Si apoi mai intervine
problema adminilor de retea care mentin retele intregi pe IE6. In unele
cazuri au motive, in altele nu. La mine in firma inca mai e nevoie de IE pentru
ca folosim aplicatii scrise de firme cu care colaboram si care se folosesc de
foarte multe lucruri specifice IE, printre care... VBScript.
I'm under construction | http://igstan.ro

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Sâm Sep 19, 2009 9:39 pm

Si fiind o firma ceva mai mare, nu s-au gandit sa faca upgrade la 7 ?
Tinand cont ca IE6 nu mai are update-uri si ca Microsoft le-a sugerat de mult tuturor sa faca update (chiar si cei care au windows piratat pot sa faca gratuit) ...

dechim
Senior Member
Mesaje: 1486
Membru din: Mar Mai 10, 2005 11:53 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde dechim » Sâm Sep 19, 2009 10:55 pm

Intrebare: IE7,8 nu este compatibil 100% cu IE6 ?
Valabil si pentru celelalte (FireFox, Opera, Safari...)

Evident, intreb pentru ca nu stiu.
Ma gandesc: daca fac site-ul bun de IE6, nu va merge bine pe versiunile noi ?!?

Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Sâm Sep 19, 2009 11:08 pm

IE6 nu e chiar 100% compatibil cu 7. Numai saptamana asta am gasit cateva diferente intre ele.

La restul browserelor nu le-am testat pe mai multe versiuni.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

Avatar utilizator
darkyndy
Senior Member
Mesaje: 295
Membru din: Vin Mar 27, 2009 3:35 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde darkyndy » Sâm Sep 19, 2009 11:25 pm

@dechim din ce am observat IE7/IE8 poate sa fie partial compatibil cu versiunile mai vechi prin optiunea "Compatibility view".
There are 10 kinds of people in the world, those who understand binary, and those who don't.

Auto embed video from link

Avatar utilizator
matheuzzy
Senior Member
Mesaje: 383
Membru din: Dum Apr 26, 2009 4:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde matheuzzy » Dum Sep 20, 2009 6:30 am

Eu inca dezvolt pentru IE6. Asa cere firma la care lucrez. Si ei cer asa pentru ca asa cer clientii.. Si na.. si ei cer asa pentru ca asa cer userii.. deci e un cerc vicios :))

oricum sustin http://www.stopie6.com !

oceans
Senior Member
Mesaje: 504
Membru din: Mar Noi 13, 2007 3:06 pm

Re: Compatibilitate

Mesajde oceans » Dum Sep 20, 2009 7:26 am

Pirahna scrie:Eu mi-am retras suportul pentru orice browser vechi.
De fiecare data cand fac un site, o sa-l fac pentru ultima versiune din fiecare browser.

Nu mi se pare normal sa stau sa ma muncesc pe 15 versiuni de browsere (IE 6, IE 7, IE 8, Firefox 1.x, Firefox 2.0, Firefox 2.5, Firefox 3.0, Firefox 3.5, Opera 8-9-10, Safari nu stiu cat, Chrome...) cat timp TOATE browserele sunt gratuite, update-urile nu costa absolut nimic si nu exista scuze inteligente pentru a nu face update.


Tu din cate vad te adresezi oamenilor implicati in web, la fel ca http://www.stopie6.com (care mi se pare o prostie) si sunt de acord cu tine ca nu costa nimic, dar ca iti retragi suportul asta mi se pare tot o prostie. Oamenii simpli vor sa intre pe net sa navigheze sa afle ce-i intereseaza nu dau doi bani cu ce browser intra, iar daca vad un site care arata `funky` doar pentru ca developerii au fost lenesi si nu i-a durut de ei atunci au pe nea` google care le ofera trilioane de alegeri intre siteul tau. IE6 a facut parte din progres, acum a evoluat asta nu inseamna ca la urmatorul update trebuie sa se puna interdictie pe un anumit program care a ramas in urma, asta o poate rezolva doar piata, iar cei care alimenteaza piata sunt producatorii de OS si de PC-uri care ei sunt cei care decid daca vor sa integreze noile update-uri sau nu. Sunt mii de programe unele mai sigure, grafica mai buna, incarcare mai rapida, tehnologie mai performanta, unelete mai bune, asta nu inseamna ca trebuie sa le interzicem pe cele mai proaste, its a free world in special pe internet.
Deci concluzia e ca in timp lucrurile se rezolva si cei care inca au ramas cu IE6 in cativa ani maxim o sa isi cumpere noi pc-uri,laptopuri cu update-uri la zi, nu e cazul sa va pierdeti vizitatorii site-urilor de pe acum.

Avatar utilizator
darkyndy
Senior Member
Mesaje: 295
Membru din: Vin Mar 27, 2009 3:35 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde darkyndy » Dum Sep 20, 2009 8:26 am

@oceans e valid si punctul tau de vedere, dar stii ceva daca tot o lungesti asa cu IE6 o sa ramai multi ani de acum inainte sa rezolvi prostiile care apar acolo. IE6 a aparut in 2001 ... e vorba de 8 ani de zile in care s-au schimbat multe, extrem de multe mai ales pe web ...
There are 10 kinds of people in the world, those who understand binary, and those who don't.

Auto embed video from link

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Sep 20, 2009 8:31 am

La cerintele din ziua de azi (css3, ajax la greu, efecte) este foarte greu sa dezvolti ceva care sa arate la fel si pe IE6. Pe site-urile pe care le detin nu am procente mai mari de 15% utilizatori de IE6, si sunt foarte multe site-uri in situatia asta.

Eu am Vista momentan si imi e greu sa verific un site pe IE6 (trebuie sa ma duc la celalalt calculator, etc) si pe langa ca e greu, dureaza si mult.
Suntem in 2009, iar IE6 e un browser din 2001. Exista IE7, exista IE8.

Nu cred ca stiu pe careva sa faca vreun site pentru Safari 2 sau 3, Opera 7, Firefox 1, si nu cred ca stiu vreun user care sa foloseasca asa ceva.
Aproape toti folosesc ultima versiune.

Eu prezic ca procentajele de IE6 o sa scada rapid dupa ce apare Windows 7.

Chiar si producatorii de piese de masini isi retrag suportul dupa o anumita perioada, deci nu mi se pare prostesc sa refuz clientii care imi cer ca site-ul sa arate bine pe un browser de acum 8 ani.

oceans
Senior Member
Mesaje: 504
Membru din: Mar Noi 13, 2007 3:06 pm

Mesajde oceans » Dum Sep 20, 2009 9:18 am

Dupa cum zice wiki:

IE6 remained more popular than its successor in business use for more than a year after IE7 came out. [20] A DailyTech article noted, "A Survey found 55.2% of companies still use IE 6 as of December 2007", while "IE 7 only has a 23.4 percent adoption rate".[20]


Deci declinul a inceput prin 2008, eu zic ca la anul pe vremea asta poti sa spui ca nu are rost sa suporti IE6 deoarece or sa fie prea putini utilizatori, pana atunci nu e o prostie sa refuzi asta, eu am zis ca e o prostie sa incerci sa sincronizezi toti web-developerii sa nu mai faca siteurile compatibile IE6. O statistica interesanta e aici: http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp, Safari Opera si Chrome nu au in total cat IE6 in 2009.

Avatar utilizator
darkyndy
Senior Member
Mesaje: 295
Membru din: Vin Mar 27, 2009 3:35 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde darkyndy » Dum Sep 20, 2009 9:19 am

Pentru cine foloseste Safari aia sunt utilizatori putin mai educati de obicei utilizatori de MAC si in cazul acestor utilizatori e ok sa oferi suport pentru versiunea curenta si versiunea precedenta (adica 4 si 3).
Safari fiind facut folosind WebKit cam la fel o sa apara si pe Google Chrome, iar la Google Chrome, iar nu se pune problema utilizatorilor pentru ca minim 80% au ultima versiune.
La Opera se poate oferi suport incepand cu versiunea 9, chiar si cu 8, e un browser destul de bun unde nu s-au modificat parti importante din cod care sa influenteze partea de CSS/JS.
Pentru FireFox se poate oferi suport incepand cu versiunea 3, utilizatorii de FireFox cam stiu ce inseamna un browser si cei care folosesc sub versiunea 3 sunt putini.
La IE e mai dificila situatia, eu cel putin ofer suport pentru IE7/IE8 atat in "Compatibility mode" cat si fara "Compatibility mode".

Legat de Windows 7 pentru cei care au contracte cu Microsoft sau au avut diverse colaborari, sau centre universitare (poate si alte cazuri ...) exista Windows 7 Pro RTM care este folosit si Microsoft l-a pus online impreuna cu licente de peste o luna. Eu folosesc Windows 7 si sunt destul de multumit, fata de Vista am control mult mai bun asupra S.O.-ului.

Revenind la problema IE6, eu tin minte ca prin februarie Microsoft a anuntat ca nu va mai face update-uri si IE-ul a fost pus pe lista de upgrade cu prioritate maxima. La Google IO s-a mai discutat aceasta problema si concluzia a fost cat se poate de simpla, suntem in 2009 si ceea ce se doreste acum a se realiza pe web nu se poate face folosind IE6.

LE:
@oceans ai postat cand eu scriam :) zici acolo "Safari Opera si Chrome nu au in total cat IE6 in 2009.", pai daca ma uit eu bine vad FF cu 47.4% si IE6 cu 13.6% ...

Si ceva care va poate ajuta pe partea de JS: http://www.robertnyman.com/javascript/index.html (compatibility tests)
There are 10 kinds of people in the world, those who understand binary, and those who don't.

Auto embed video from link

Avatar utilizator
Dodo
Senior Member
Mesaje: 958
Membru din: Mar Aug 22, 2006 2:40 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Dodo » Dum Sep 20, 2009 8:25 pm

Suportul pentru ie6 trebuia retras de multi ani dar asta nu poate sa inceapa de la noi ci de la siturile mari gen youtube sau de la microsoft.

Microsoft daca avea putina decenta scotea ie7 ca upgrade de maxima prioritate ca sa-si spele putin rusinea.
Ce-i drept acum cu xp sp3, ie7 este update obligatoriu si nu poate fi dezinstalat dar aici sunt 2 probleme:
1. eu ca web developer trebuie sa folosesc sp2 (sau diverse softuri 3rdparty - not gonna happen) ca sa pot testa pe ie6
2. asta trebuia sa se intample undeva in 2007 cel tarziu

Eu unul ofer suport limitat pentru ie6, asta insemnand ca:
- instalez pngfix atunci cand e cazul (desi pe viitor mi-as dori sa nu mai fac asta pentru ca nu-mi place sa folosesc taguri specifice IE)
- tin cont de problemele cu margin, padding si overflow atunci cand scriu css-ul
- nu-mi complic viata cu diferite softuri care sa-mi permita folosirea ie6 in paralel cu 7/8 deci nu testez
- rezolv problema atunci cand mi se aduce la cunostiinta de existenta unei incompatibilitati

Problema cea mai mare cu ie6 e ca majoritatea clientilor folosesc ie6, iar cei care sunt mai educati si stiu sa foloseasca un browser isi testeaza situl pe ie6.

Cat despre celelalte browsere testez pe:
- safari ultima versiune (=> merge si pe chrome)
- firefox ultima versiune

Si nu, nu testez pe opera.

Probleme intre diferite versiuni ale aceluiasi browser nu pot sa zic ca am avut si singurul browser pe care-l consider problematic e IE (indiferent de versiune). Dezvolt in firefox (datorita firebug si web developer tools) si cand testez in chrome si safari arata la fel.


Înapoi la “Browsere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori