Bot de trafic :)

Yahoo, Bing, Baidu, Yandex, Ask, AOL, DMOZ etc.

Moderator: Moderatori

nlaur86
PHPRomania Supporter
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 04, 2008 3:57 pm

Bot de trafic :)

Mesajde nlaur86 » Dum Apr 13, 2008 7:15 pm

Salut!
Am o intrebare:
Am vazut multe site-uri care fac o gramada de trafic (au mii de vizitatori zilnic) dar din surse sigure stiu ca nu au atatia vizitatori reali.
Exista vreun fel de bot care sa faca vizite de unul singur, de pe ip-uri diferite, pe site meu? Asta m-ar ajuta sa imi cresc rank-ul pe trafic.ro si pe alte directoare.
Multumesc anticipat celor care ofera ajutor :D



rpsetzer
Junior Member
Mesaje: 36
Membru din: Dum Mai 06, 2007 7:19 pm

Mesajde rpsetzer » Dum Apr 13, 2008 8:03 pm

In primul rand trebuie sa ai o lista mare de proxy-uri valide.
Daca ai asta poti sa faci un script foarte simplu folosind curl.

Tin insa sa te descurajez pentru ca:
1. Nu o sa ai de unde sa iei zeci de mii de proxy-uri valide.
2. Daca te gandesti la venituri CPM(in functie de numarul de afisari) nu o sa mearga. E foarte usor de distins intre un bot si un user, in functie de behaviour. Risti sa muncesti doar ca sa iti suspende contul si sa nu iti dea nici un ban.
3. Nu e etic.

nlaur86
PHPRomania Supporter
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 04, 2008 3:57 pm

Mesajde nlaur86 » Dum Apr 13, 2008 8:42 pm

rpsetzer scrie:In primul rand trebuie sa ai o lista mare de proxy-uri valide.
Daca ai asta poti sa faci un script foarte simplu folosind curl.

Tin insa sa te descurajez pentru ca:
1. Nu o sa ai de unde sa iei zeci de mii de proxy-uri valide.
2. Daca te gandesti la venituri CPM(in functie de numarul de afisari) nu o sa mearga. E foarte usor de distins intre un bot si un user, in functie de behaviour. Risti sa muncesti doar ca sa iti suspende contul si sa nu iti dea nici un ban.
3. Nu e etic.


Merci de informatii.
1. Da, ai dreptate, nu am de unde sa iau mii de proxy-uri valide.
2. Nu ma gandesc la cpm, pt ca nu am reclama de nici un fel pe site. Ma gandeam doar la un fel de promovare pt site-ul meu - adica sa il inscriu in multe directoare web gen trafic.ro, si sa urce site meu in clasamente, si oamenii macar din curiozitate sa intre :)).
3. Stiu ca nu e etic :P... Dar e util :)).

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Lun Apr 14, 2008 11:49 am

E la fel de util sa jefuiesti o banca. Sau sa excrochezi fraieri. Dar si la fel de etic. Diferenta e numai ca e si ilegal.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Lun Apr 14, 2008 1:16 pm

Daca e vorba de trafic.ro exista doua scenarii:

1. deja verifica daca e vorba de boti sau de useri (folosind cookie-uri, sau alte dracii), pentru ca din cate stiu mai multe persoane au facut acum un an sau doi exact ce vrei tu sa faci ...
2. din cate stiu statisticile sunt aranjate dupa numarul de vizitatori ... si in cazul tau o sa fie fix cate ip-uri ai (sau mult mai putin, conform scenariului 1) ... deci tot nu o sa urci cine stie ce.


Înapoi la “Motoare de cautare si directoare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori