seo evolution

Yahoo, Bing, Baidu, Yandex, Ask, AOL, DMOZ etc.

Moderator: Moderatori

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

seo evolution

Mesajde badtiger » Mar Ian 22, 2008 3:45 pm

[un titlu mai bun nu mi-o trecut prin minte]

Revenind la subiect... as avea cateva intrebari.... doar pt cei care stiu sa raspunda concret... la fel de sistematic (chiar si la o intrebare)

1] Multi spun ca nu se mai folosesc meta, totusi foar multe site-uri care au cate o echipa intreaga la seo au meta description si keywords (microsoft,cnn,etc)

2] Daca eu pun pe site-ul meu un link catre bunicaLuiVandam.com, spiderul de la google il vede, creste olecutza rankul bunicii, iar apoi eu sterg linkul... cand se intoarce spiderul ii scade din rank bunicii?

3] Exista vre-o limita de folosinta a h1/strong pe pagina sa nu te bage la spam?

4] Cat de mult conteaza tagul title folosit pe linkuri/imagini etc

5] Cand dam search la cnn pe google apare sub primul link o serie de alte linkuri mai mici legate de primul link (dati search si vedeti ce vreau sa zic) cum se face treaba aia?

6] E recomanda sau nu sa faci url rewriting cu cuvintele pe care faci seo (ai un site care n-are decat index.php important si o faci de genul site.com/afaceri/bani/*/distractie) ?

7] Este "legal" si daca nu se poate prinde google daca faci un buzunar pe pagina (destinat mai mult seo), adica un div cu un height mic si cu informatii multe incat sa forteze un scroll?

8] Se poate afla cumva linkul catre pagina ta prin google (astfel incat pt google sa arate ca cel care a dat click nu a dat click pe un link ce de pe pagina de search a google)?

cam atat deocamdata, multumesc celor care o sa raspunda :p



badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Mesajde badtiger » Mar Ian 22, 2008 9:13 pm

tot eu raspund la 1

1] Da. meta-tagurile (keywords si description) inca ajuta, dar trebuie ca in interiorul paginii sa se gaseasca termenii din keywords..

si inca o intrebare

9] Cum influenteaza freme-urile motoarele de cautare? stie google sa cotrobaie prin ele? (daca fac un frame de 100% indexeaza ce-i in el)?

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Mie Ian 23, 2008 12:09 am

1. description intotdeauna o sa fie important ca sa afiseze descrierea, la fel si title pentru titlu ... dar keywords sunt folosite doar pe motoarele mai mici de cautare care trebuie sa indexeze site-ul dupa anumite cuvinte. Google nu mai baga in seama keywords.

2. teoretic da, practic o sa dureze ceva vreme

3. aici nu ma pronunt, dar de ce ai folosi 30 de h1 pe o pagina ? sau de ce ai ingrosa tot textul ?

4. din cate m-am jucat eu cu title, nu prea conteaza, google are tool-ul de etichetare pentru imagini ... dar e bun pentru useri.

5. din zona pentru webmasteri de la google, dar trebuie sa ai un pr mai mare si sa fii indexat mai des

6. e ok, dar sa nu depasesti 6 sau 7 "/"-uri ... sau erau 4 ?

7. e legal si intra de pe lynx sa vezi cum arata, dar probabil daca au vreun motoras care verifica dimensiunea textului nu o sa fie prea bine (cum au pentru culori ... adica n-ai voie sa pui text alb pe alb)

8. da, google analytics.

assus
Junior Member
Mesaje: 37
Membru din: Mar Iul 13, 2010 9:42 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde assus » Joi Iul 15, 2010 10:23 pm

Parearea mea(sper sa nu supere pe nimeni) este ca in afara de <title> importanta si relevanta celorlalte tinde undeva catre 0.

Un site bun va avea intodeauna un continut bun. Tineti minte .. google stie exact ce fac vizitatori pe site-ul tau.

Eu recomand promovarea prin link building... bineinteles cu masura si inteligent.

Nu stiu daca ati mai vazut exemplul asta:

dati un search pentru "click here" pe google . com (scuze inca nu am voie sa postez link-uri)

Accesati primul rezultat. Va provoc sa imi gasiti undeva in pagina click here :p

Spor si bafta in tot ce faceti
Vorba multora - "Asta e!"
Jocuri pentru copii | Detect invisible | Invisible


Înapoi la “Motoare de cautare si directoare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori