Nu mai inteleg nimic din Google !

Discutii si ultimele stiri despre Google, PageRank, Indexare, AdWords, AdSense, GoogleBot, Blogger, Picasa, Google Sitemap, Gmail, Google+, Analytics, Product Search, Webmaster Tools

Moderator: Moderatori

abytza22
Average Member
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iun 06, 2010 4:25 pm

Nu mai inteleg nimic din Google !

Mesajde abytza22 » Mie Apr 11, 2012 2:51 am

Salutare !

De ceva vreme am un site cu care incerc sa ma pozitionez pe anumite cuvinte cheie pe google.
Problema este ca intr-o zi sunt pe prima pagina pe locul 2 pe un anumit cuvant , a doua zi nu mai apar deloc pe google (nici pe pozitia 1000), a treia zi sunt iar pe prima pagina, a patra zi nu mai apar deloc etc.....

Eu nu mai inteleg nimic, nu am inscris niciodata site-ul pe mai mult de 5 directoare pe zi, la inscrieri variez titlurile si descrierile , mai mult de 70% din linkurile obtinute sunt de pe domenii din aceeasi nisa, page rank-ul partenerilor de linkuri este in medie peste 2, dar nu incerc sa fac abuz de asta pentru ca stiu ca nu e ok, incerc sa strang si link-uri nofollow, continutul paginii este destul de bun, nu am mai mult de 20 de linkuri partenere pe o pagina, scriu articole aproape zilnic , in retelele de socializare stau foarte bine, multe like-uri, activitate zilnica etc.

De ce pe Bing si Yahoo site-ul este stabil si pe Google nu ? De ce Google trebuie sa fie mai cu motz tot timpul ? Nu cumva Google se transforma intr-un IE6 al motoarelor de cautare ?



perseadrian
Average Member
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:39 pm

Mesajde perseadrian » Mie Apr 11, 2012 7:38 pm

Din cauza algoritmului Google Panda. Brandurile mari raman intacte, celelalte site-uri s-au dus in jos:http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Panda . Nu conteaza cat de bine e realizat site-ul tau, conteaza mai mult parerea celorlalti despre site-ul tau, aici intervine Google Plus.

AndikaBO
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:32 pm

Mesajde AndikaBO » Joi Apr 19, 2012 8:11 pm

Este doar un pic de google dance dupa parerea mea.. eu zic ca nu ai motive sa te ingrijorezi daca ai facut totul cum ne-ai povestit. Si eu am patit la fel de multe ori , continua sa faci ceea ce faceai si pana acum, si pana la urma o sa aiba o pozitie mai stabila.

razvi2011
PHPRomania Supporter
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 07, 2011 8:33 am

Mesajde razvi2011 » Joi Mai 03, 2012 1:29 pm

Google dance intr-adevar. Continut sa aduci linkuri de calitate/postezi continut de calitate in site, si o sa fie bine.

Mariusiky
Junior Member
Mesaje: 45
Membru din: Mie Iul 25, 2012 2:38 pm
Contact:

Mesajde Mariusiky » Lun Aug 27, 2012 12:17 pm

Totul tine de continut de calitate si comentarii.
E o continua miscare pe Google iti recomand urmatorul addons pentru mozila firefox, http://www.serptrends.com/ vei vedea cum urca si coboara siteurile in Google, incearca-l iti va fi de folos.

AlexN
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 04, 2012 6:28 pm
Contact:

Mesajde AlexN » Mar Oct 16, 2012 5:20 pm

Este o problema des intalnita in Google, dar nu trebuie sa te alarmezi. Si eu o pateam lunar, dar daca adaugi continut si lucrezi in continuare la promovare, in timp se va stabiliza pozitia.

PS: Foarte util addonul.
Ultima oară modificat Mar Oct 16, 2012 6:11 pm de către AlexN, modificat 1 dată în total.
Invata sa tranzactionezi acum cu Forex Romania!

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Oct 16, 2012 5:32 pm

ca sa intelegi exact ce trebuie sa faci ca sa fi la zi cu noile schimbari ale lui google iti recomand sa citesti si sa urmezi sfaturile din urmatoarele articole

http://www.todaysoftmag.com/article/ro/ ... _Google_77

si

http://www.todaysoftmag.com/article/ro/ ... artea_I_91

acolo scrie tot ce trebuie sa faci ca sa fie ok din punct de vedere seo site-ul tau
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Google”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori