Adwords cache?

Discutii si ultimele stiri despre Google, PageRank, Indexare, AdWords, AdSense, GoogleBot, Blogger, Picasa, Google Sitemap, Gmail, Google+, Analytics, Product Search, Webmaster Tools

Moderator: Moderatori

Avatar utilizator
alexx_utza
Senior Member
Mesaje: 251
Membru din: Joi Mai 10, 2007 10:56 am
Localitate: in padure...
Contact:

Adwords cache?

Mesajde alexx_utza » Sâm Oct 30, 2010 6:38 am

Buna ziua,

am facut un redesign pentru un site. Acesta avea initiata si o campanie adwords pentru cateva din paginile lui. Dupa refacere, anunturile au fost modificate astfel incat acestea sa indice noile pagini. Problema este ca din 9 anunturi, 2 au linkurile corecte, restul indica linkul vechi.

In panoul adwords la previzualizare, linkul este corect (target verificat si cu firebug). In rezultate cautare Google, acelasi anunt, vizualizare sursa (firebug) -> link incorect => vizitatorul ajunge pe o pagina 404 de pe un anunt platit.

Am cautat o solutie pentru aceasta problema, dar nu am gasit nimic relevant. V-ati mai intalnit cu aceasta situatie? daca da, care a fost solutia voastra?

Acum am o solutie temporara: in loc de redirectare catre 404, merge direct la index (asta ca sa nu se piarda vizitatorii), insa... e cam nasoala solutia.

Multumesc anticipat.



Avatar utilizator
mndrk
Senior Member
Mesaje: 271
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde mndrk » Sâm Oct 30, 2010 7:55 am

de ce nu opresti pur si simplu campaniile vechi si creezi altele pentru noile pagini? sau adaugi redirectionari din .htaccess de la paginile vechi catre cele noi.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Sâm Oct 30, 2010 10:36 am

Redirect 301?


Înapoi la “Google”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori