mutare site si reindexare

Discutii si ultimele stiri despre Google, PageRank, Indexare, AdWords, AdSense, GoogleBot, Blogger, Picasa, Google Sitemap, Gmail, Google+, Analytics, Product Search, Webmaster Tools

Moderator: Moderatori

jar
Junior Member
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 11, 2006 3:17 pm

mutare site si reindexare

Mesajde jar » Joi Mai 06, 2010 3:35 am

Deci m-am documentat bine in tutorialele google pana sa ajung aici.

Ce vreau sa fac..
Vreau sa mut un site de pe un domeniu pe un subdomeniu si sa nu pierd cautarile din motorul de cautare.

Din ce am citit am inteles ca se poate doar de pe un domeniu pe un alt domeniusi se face redirectare.. ideea ca nu ma ajuta.


Eu vreau ca vechiul site sa devina ca arhiva pus intr-un subdomeniu, iar in domeniu sa lucrez alta versiune.
iar cand cauti pe google linkurile sa fie rescrise si sa se duca in subdomeniu.


A mai facut alcineva de astea...
Ma ajuta cineva?



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Joi Mai 06, 2010 7:45 am

normal se poate dar dureaza mai mult...

faci subdomeniul pui ce ai pe el apoi in locul vechi (pe domeniu) pui un script care genereaza la orice cerere un header cu permanent redirect catre pagina ceruta dar care se afla acum pe subdomeniu...

in cateva luni toti botii or sa stie ca paginile indexate sau mutat permanet pe alta locatie si apoi poti folosi domeniul pentru alte lucruri...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

jar
Junior Member
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 11, 2006 3:17 pm

Mesajde jar » Joi Mai 06, 2010 10:23 am

Birkoff scrie:normal se poate dar dureaza mai mult...

faci subdomeniul pui ce ai pe el apoi in locul vechi (pe domeniu) pui un script care genereaza la orice cerere un header cu permanent redirect catre pagina ceruta dar care se afla acum pe subdomeniu...

in cateva luni toti botii or sa stie ca paginile indexate sau mutat permanet pe alta locatie si apoi poti folosi domeniul pentru alte lucruri...



ideea ca eu am nevoie sa mut pe subdomeniu ca arhiva, iar pe domeniu sa ii dau deja drumul la noul site.
pot sa pun redirect daca am pagina deja pusa?

Avatar utilizator
kleampa
Senior Member
Mesaje: 2774
Membru din: Dum Iul 10, 2005 2:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kleampa » Joi Mai 06, 2010 10:36 am

pai hotaraste-te, ori vrei sa pui arhiva pe subdomeniu ori vrei sa faci redirect de pe subdomeniu in site
se cam bate cap in cap ce vrei

solutia e sa lasi arhiva ascunsa o vreme pana stie google ca te-ai mutat pe subdomeniu si dupa aia o pui

jar
Junior Member
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 11, 2006 3:17 pm

Mesajde jar » Vin Mai 07, 2010 12:31 pm

kleampa scrie:pai hotaraste-te, ori vrei sa pui arhiva pe subdomeniu ori vrei sa faci redirect de pe subdomeniu in site
se cam bate cap in cap ce vrei

solutia e sa lasi arhiva ascunsa o vreme pana stie google ca te-ai mutat pe subdomeniu si dupa aia o pui


ori nu inteleg ce vrei sa zici ori nu m-am facut inteles


deci dupa ce mut, google sa stie ca m-am mutat iar la cautari la linkurile deja indexate sa apara automat cu subdomeniu
Ex:

www.obiectivdevaslui.ro/ - În urmă cu 11 ore - În Cache - Pagini similare


sa scrie www.arhiva.obiectivdevaslui.ro/


ideea ca nu vrea sa pierd cautarile de pe motor.. sa se duca autimat pe subdomeniu

Avatar utilizator
kleampa
Senior Member
Mesaje: 2774
Membru din: Dum Iul 10, 2005 2:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde kleampa » Vin Mai 07, 2010 1:58 pm

pai nu le pierzi
odata ce tu faci in asa fel incat sa faca redirectare catre subdomeniu, cu timpul google o sa stie ca te-ai mutat si or sa apara linkurile directe catre subdomeniu

d-asta ziceam ca nu poti instant sa muti totul pe subdomeniu si sa pui altceva pe domeniul mama

Avatar utilizator
zeuscool
Senior Member
Mesaje: 250
Membru din: Mie Sep 05, 2007 10:59 am
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde zeuscool » Sâm Oct 29, 2011 12:31 am

deci, precum spun si eu si oficialii de la google, foloseste redirect 301 si nu o sa ai probleme (in general).
Follow me on (Da cu share, like, +1 sau ce mai stii !!!) sau comenteaza articolele, sugereaza etc, FII SOCIAL ... :) marianzburlea.com

Ditzy
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 31, 2012 9:04 pm
Localitate: sky
Contact:

Mesajde Ditzy » Sâm Feb 18, 2012 11:03 pm

nu vor exista dupa aceea probleme cu indexarea? din cate stiu, google o sa vada dupa aceea continut duplicat

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Sâm Feb 18, 2012 11:44 pm

Ditzy scrie:nu vor exista dupa aceea probleme cu indexarea? din cate stiu, google o sa vada dupa aceea continut duplicat


in specificatiile de la google scrie clar:
1) daca muti paginile, in vechea locatie trebuie sa pui header redirect catre noua locatie asa booti or sa citeasca headerul si o sa faca actualizarile necesare pentru noua locatie

2) daca pe acelasi domeniu ai 2 linkuri care duc catre aceeasi pagina google specifica sa pui in pagina metatagul canonical cu link-ul catre pagina de baza (din cele 2) asa o sa stie ca ambele linkuri de fapt reprezinta aceeasi pagina si nu o sa o considere duplicat...

citeste si tu mai des helpul de la google/bing/yahoo webmaster tools
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.


Înapoi la “Google”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori