Harta

Ai nevoie de ajutor cu optimizarea pentru motoarele de cautare. Discuta despre cuvinte cheie, titluri, meta-uri, taguri alt sau orice este relevant in motoarele de cautare.

Moderator: Moderatori

mirlila
Average Member
Mesaje: 120
Membru din: Mar Sep 06, 2005 8:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Harta

Mesajde mirlila » Mar Iun 27, 2006 8:18 pm

Intrebare: O harta a site-ului se realizeaza cu anumite tools-uri? Sau pur si simplu sta in cod html cu linkuri catre fiecare pagina?
Pentru Seo se realizeaza o harta cu linkuri catre fiecare pagina sau e vorba de cu totul altceva care se insereaza intr-o sectiune speciala a Google?
Multumesc
Traian



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Iun 27, 2006 8:22 pm

tu ai cautat in site inainte sa intrebi asa ceva?
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
xtzy
Senior Member
Mesaje: 431
Membru din: Mar Iul 26, 2005 8:00 am
Localitate: localhost

Mesajde xtzy » Mar Iun 27, 2006 8:46 pm

Birkoff scrie:tu ai cautat in site inainte sa intrebi asa ceva?


Nu cred ca a cautat nici pe Google

whooper
Senior Member
Mesaje: 866
Membru din: Mar Apr 05, 2005 9:58 pm
Localitate: Toronto ON

Mesajde whooper » Mar Iun 27, 2006 8:51 pm

Harta site-ului pentru SEO ti-o faci singur atata vreme cat respecti niste reguli. Daca nu stii regulile, poti face ceva care pare bine, dar mai mult strica. Daca te intereseaza doar sa oferi scurtaturi utilizatorilor tai e ok. Poti insa folosi si scule specializate (http://www.google.com/support/webmaster ... tx=sibling).
Join The Forums - Time Well Wasted!

Avatar utilizator
Mascka
Senior Member
Mesaje: 1376
Membru din: Sâm Oct 01, 2005 8:00 am
Localitate: Braila
Contact:

Mesajde Mascka » Mar Iun 27, 2006 8:56 pm

ia ceva sa`ti faci harta...

deVries
PHPRomania Supporter
Mesaje: 13
Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm

Mesajde deVries » Mar Iun 27, 2006 11:41 pm

pentru google cel mai bine e s-o faci in formatul xml specific google,specificat in sectiunea google/sitemaps si, si mai bine este s-o faci manual,incluzind doar paginile semnificative,principale ale sitului(doar n-o sa bagi acolo o pagina de logare de exemplu!)
pentru yahoo poti s-o faci in format rss2.0,sau format html incluzind aceleasi pagini!
pentru msn o faci in format html(inca nu stiu daca accepta formatul xml sau alt format)!

dupa aia tot ce ai de facut este sa subscrii hartile si sa astepti vreo saptamana!daca nu te-a "vizitat" nici un robot dupa max. o saptamna,ai gresit pe undeva!

ca sa verifici daca harta in format xml sau rss2.0 este valida din punct de vedere sintactic,pur si simplu deschizi fisierele cu msIE!daca nu-ti apare nici o eroare e ok!:)


Înapoi la “Optimizare pentru motoarele de cautare (SEO)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori