Diferente valori indicatori PageSpeed Insights intre teste

Ai nevoie de ajutor cu optimizarea pentru motoarele de cautare. Discuta despre cuvinte cheie, titluri, meta-uri, taguri alt sau orice este relevant in motoarele de cautare.

Moderator: Moderatori

IncDoDo
Junior Member
Mesaje: 30
Membru din: Lun Mar 18, 2013 9:18 pm

Diferente valori indicatori PageSpeed Insights intre teste

Mesajde IncDoDo » Joi Mar 09, 2023 11:24 am

Buna ziua!

Am urmatoarea situatie.
In cadrul unui magazin online pe care il administrez si al carui programator sunt am facut urmatoarea modificare. In cosul de cumparaturi, atunci cand sunt produse in cos, imediat dupa listarea produselor, asemanator unui produs adaug inca o sectiune in care este afisat costul cu privire la transport. Cod simplu php si html. Nu se face nicio alta procesare anterioara, avand deja informatia stabilita.
Inainte de a urca in productie modificarile am facut o verificare in PageSpeed insights (pagespeed.web.dev), primind urmatoarele valori pe varianta Mobile:

First Contentful Paint: 2.8 s
Speed Index: 3.6 s
Largest Contentful Paint: 3.7 s
Time to Interactive: 6.0 s
Total Blocking Time: 200 ms
Cumulative Layout Shif: 0.001

Dupa, am urcat modificarea in productie si am repetat testul optinand urmatoarele valori pe varianta Mobile:
First Contentful Paint 2.8 s
Speed Index 2.9 s
Largest Contentful Paint 3.1 s
Time to Interactive 6.0 s
Total Blocking Time 290 ms
Cumulative Layout Shif 0.001

Intre cele 2 teste am observat ca anumite valori sunt mai mici, insa una a crescut, Total Blocking Time de la 200 la 290.

Mentionez faptul ca ambele teste sunt facute fara a avea produse in cosul de cumparaturi. Ceea ce ar insemna ca portiunea de cod adaugata nu este afisata in pagina in momentul efectuarii testelor.

De ce apare aceasta crestere de la un test la altul? Daca nu a fost adusa nicio alta modificare asupra site-ului?
Totodata facand mai multe teste in PageSpeed insights, la aceiasi pagina, la cateva secunde unul de altul, fara a aduce modificari asupra paginii, anumiti indicatori cum ar fi, Speed Index, Largest Contentful Paint, Time to Interactive, Total Blocking Time, se modifica de la un test la altul, nu raman constanti. Imi puteti explica de ce?

Va multumesc!



Înapoi la “Optimizare pentru motoarele de cautare (SEO)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 32 vizitatori