Penalizare Google pentru link-uri?

Ai nevoie de ajutor cu optimizarea pentru motoarele de cautare. Discuta despre cuvinte cheie, titluri, meta-uri, taguri alt sau orice este relevant in motoarele de cautare.

Moderator: Moderatori

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Penalizare Google pentru link-uri?

Mesajde sweetamber » Sâm Ian 16, 2010 11:09 am

Salutare!
Am auzit de la cineva ca poti fi penalizat de Google daca ai pe site mai multe link-uri catre alte site-uri!
As vrea sa stiu cat este de adevarat acest lucru, precum si care ar fi numarul maxim de link-uri "admis".
Multumesc!



badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Mesajde badtiger » Sâm Ian 16, 2010 11:46 am

este foarte adevarat. Daca ai prea multe linkuri (procentual vorbind -> daca un site de o pagina are 100 linkuri externe e f mult, daca phpromania are 100 nu e deloc mult) google te baga la link farm. Apoi:
*daca site-ul tau are prea multe linkuri dinspre site-uri gen link farm ->te influenteaza negativ
*daca tu ai linkuri spre site-uri neagreate de google (link farm, * -in cazul in care nu-i setat ca * in webmaster tools, etc) esti penalizat negativ;

mai multe poti afla de la el -> Google

XDYNX
Senior Member
Mesaje: 518
Membru din: Joi Iun 08, 2006 6:01 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesajde XDYNX » Mar Ian 19, 2010 9:15 pm

Unde zice asta google @badtiger ?

*daca site-ul tau are prea multe linkuri dinspre site-uri gen link farm ->te influenteaza negativ


Eu daca vreu ca concureti mei pe net sa scapi de ei poti sa le fac faza asta cu multe linkuri ..... si asta nu ar fi corect cum zice google sa te panalizeze daca cineva a facuta intentionat ....


SEO e o invetie a lui google.... o pierdere de timp
Iona14:6 Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Mesajde badtiger » Mie Ian 27, 2010 4:06 pm

ai dreptate si se numeste Black Seo sa-i faci asa ceva la cineva si intradevar merge... sau ii poti copia site-ul si sa-i faci link building (o perioada site-ul pe care vrei sa-l influentezi negativ va avea probleme)

olympia
Senior Member
Mesaje: 374
Membru din: Lun Mai 26, 2008 11:12 pm
Contact:

Mesajde olympia » Mar Feb 09, 2010 4:07 pm

intr-adevar, sigur e ca google penalizeaza linkurile inspre alte saituri (OBLs outbond links), pentru ca te considera responsabil de continutul saitului tau.

cu IBLs depinde, sunt situatii in care prea multe linkuri dinspre saituri cu internal PageRank 0 te pot afecta.

dar oricum, daca esti penalizat pe nedrept, poti cere o reconsiderare, care - daca nu esti vinovat - duce la restaurarea rapida a pozitiilor avute in serps inainte de penalizare.

seo nu stiu daca exista sau este o doar o inventie, dar stiu sigur ca functioneaza.

sweetamber
Average Member
Mesaje: 127
Membru din: Dum Dec 27, 2009 1:26 pm

Mesajde sweetamber » Sâm Feb 20, 2010 1:49 am

O.K. Multumesc pentru interes si mai ales pentru raspunsuri!

costy1
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 16, 2009 12:51 pm
Contact:

Mesajde costy1 » Joi Apr 22, 2010 1:01 pm

Interesant, chiar nu stiam ca poate influenta chestia asta. Bine de stiut.

assus
Junior Member
Mesaje: 37
Membru din: Mar Iul 13, 2010 9:42 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Mesajde assus » Mar Iul 20, 2010 10:06 pm

Care ar fi cea mai buna strategie de link building. Intodeauna cei care vor sa faca shimb de link-uri sunt cei care deja au o gramada de link-uri si pot fi considerati link farmers. Pana la urma link exchange-ul site wide nu este tot ceva de genu?
Sincer legat de penalizarea pentru link-uri care nu le pui tu ci sunt puse automat nu vad de ce anume google te-ar penaliza. Adica nu la fel de usor ar fi pur si simplu sa nu tina cont de acel link si astfel sa nu faca rau celor care sunt "atacati"? Parerea mea e, tinand cont de experienta vasta pe care o au cei de la google lucrurile acestea si penalizarile ar trebui sa fie inexistente.
Nu zic ca la inceput nu a fost asa...
Vorba multora - "Asta e!"
Jocuri pentru copii | Detect invisible | Invisible


Înapoi la “Optimizare pentru motoarele de cautare (SEO)”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori