Evitare spam-uri în cron.php

Ai o întrebare legată de PHP? Incercăm să îi găsim soluţie. Sau poate doar vrei să publici un cod interesant.

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

tengelmann
PHPRomania Supporter
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 13, 2010 11:02 am

Evitare spam-uri în cron.php

Mesajde tengelmann » Vin Dec 09, 2022 10:38 am

Bună Ziua,
Avem un website care trimite periodic (cu ajutorul cron.php) nişte avertismente pe email referitor la termenele scadente ale unor autovehicule.
Constat că aceste emailuri ajung cel mai des în căsuţa de spam-uri a destinatarului.
Este posibil de făcut nişte setări în cron.php astfel încât serverele să nu vadă acest mesaj ca fiind spam ?
Mulţumesc pentru sugestii, o zi frumoasă tuturor celor care ajută dezinteresat pe cineva care are o problemă.

Zoltan



Avatar utilizator
ispas
Senior Member
Mesaje: 655
Membru din: Mar Sep 14, 2010 1:35 pm
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Evitare spam-uri în cron.php

Mesajde ispas » Mie Mar 29, 2023 7:46 pm

Nu neaparat. De incercat smtp, dar cel mai bine ar fi sa cumparati un server de mail. Daaar, daca nici asta nu este posibil, incercati sa schimbati ip-ul de la hosting,mai ales daca nu este pe un VPS si este shared.

sim72
PHPRomania Supporter
Mesaje: 22
Membru din: Mie Feb 26, 2014 10:43 am
Contact:

Re: Evitare spam-uri în cron.php

Mesajde sim72 » Mar Aug 08, 2023 12:22 pm

In cron.php nu prea aveti ce sa faceti. Pe langa ce zice @ispas poate verificati sa aveti recordurile pentru SPF, DKIM si eventual PTR sa se rezolve la d-voastra. De asemena daca IP-ul este listat prin ceva blacklist ... trebuie sa-l delistati.


Înapoi la “Cod PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori