PDF content to MYSQL.

Ai o întrebare legată de PHP? Incercăm să îi găsim soluţie. Sau poate doar vrei să publici un cod interesant.

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

quadmachine
Senior Member

PDF content to MYSQL.

Mesajde quadmachine » Mie Dec 12, 2012 12:47 pm

As vrea sa introduc si eu continut dintr-un fisier PDF in MYSQL, care ar fi logica pentru a face asa ceva? In PDF informatiile sunt sub forma de tabel.
Trebuie convertit fisierul sau pot lua informatiile din el asa cum este?:-?

Doresc cateva sfaturi de restul ma ocup eu, nu am mai lucrat cu asa ceva pana acuma.

Cod: Selectaţi tot

Nu confundati femeia de serviciu cu profesoara de Limba si Literatura Romana.

mandix
Average Member

Re: PDF content to MYSQL.

Mesajde mandix » Mie Dec 12, 2012 1:27 pm

Trebuie convertit fisierul. Si eu am avut nevoie odata si mi-am instalat ceva program sa il converteasca, dar nu stiu program care sa converteasca 100% in font. Mi l-a convertit dar a scris cum a vrut el cu greseli in text, si unele linii nu le-a convertit. Ca final, eu zic ca trebuie convertit in font, dar mai asteptam sa vina cineva cu vreo idee. Si eu as fi interesat de subiect.

ViezuREX
Senior Member

Mesajde ViezuREX » Joi Dec 13, 2012 2:19 pm

PDF-ul este in esenta un container pentru informatia pe care o include asa ca este destul de greu sa faci o aplicatie care sa ia informatia din PDF si sa o scrie in DB. Practic, poti avea un PDF cu un document scanat in care tu poti vedea informatie de tip TEXT insa in PDF este de fapt o imagine.
Daca este vorba despre fisiere PDF pe care le poti controla sau care vin cu un continut similar din aceleasi surse este posibil sa citesti din el informatia TEXT analizand toate obiectele incluse, mai multe detalii gasesti aici http://webcheatsheet.com/php/reading_clean_text_from_pdf.php

nevvermind
Senior Member

Mesajde nevvermind » Sâm Dec 15, 2012 12:33 pm

Eu nu inteleg ce spuneti voi acolo. Folositi o coloana de tip LONGBLOB si gata.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

vectorialpx
Senior Member

Mesajde vectorialpx » Lun Dec 17, 2012 10:26 am

quadmachine scrie:As vrea sa introduc si eu continut dintr-un fisier PDF in MYSQL, care ar fi logica pentru a face asa ceva?

Poti incerca FPDF - nu stiu sa-ti dau un exemplu, dar sigur exista resurse pe tema asta - https://www.google.com/search?q=fpdf+read+pdf

Daca vrei sa introduci in baza de date cu totul, poti face un base64_encode pe el si-l pui untr-un longtext, dar nu prea e recomandat.

[offtopic]
Nu confundati femeia de serviciu cu profesoara de Limba si Literatura Romana.

...sau pot lua informatiile din el asa cum este?:-?
:)

ViezuREX
Senior Member

Mesajde ViezuREX » Lun Dec 17, 2012 9:14 pm

Corect vectorialpx, FPDF este o solutie cu conditia ca in containerul PDF sa nu fie o imagine scanata.
Oricum, FPDF poate fi o solutie in oricare alt caz.

Înapoi la “Cod PHP”