Videochat

Discutii despre integrarea PHP & Flash; Ming, FlashMX, Actionscript, etc.

Moderator: Moderatori

sami1976
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iun 14, 2010 10:55 pm
Localitate: Brasov
Contact:

Videochat

Mesajde sami1976 » Vin Iul 30, 2010 12:00 pm

Salutare. Am nevoie de un ajutor explicativ desigur in cea ce priveste implementarea unui videochat (probabil flash sau alta optiune) intr-un site. In primul rand ma intereseaza ce resurse de hosting minime ar trebui sa am? Din cate am vazut eu pt un asemenea serviciu se cere sa ai un server streaming. Tot din cate am vazut eu preturile pt un asemenea server sa inchiriezi sunt, nu mari.. ci foarte mari. Exista cumva si o alta solutie mai convenabila din punct de vedere al costurilor? Cum ar fii de ex. daca as avea inchiriat un nserver dedicat? In orice caz ideea unui server dedicat pt site e solutia optima dar oare pot folosi pe acelasi server si un videochat chiar daca mai slabut, stiu eu un minim de conexiuni simultane. Nu am mai facut asa ceva si de aceea cer un ajutor ce ar trbuii sa folosesc ca aplicatii, resurse etc. pt asta, de la cineva care cunoaste cum functioneaza un asemenea serviciu. daca aveti alte nelamuriri cu privire la ce vreau sa fac scrieti-mi aici si va dau detalii. Multumesc anticipat. :D



badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Mesajde badtiger » Vin Iul 30, 2010 6:00 pm

iti iei un server cu 100mbs (international) si iti faci singur streamingul

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Iul 30, 2010 6:33 pm

badtiger scrie:iti iei un server cu 100mbs (international) si iti faci singur streamingul


Nope.

din cate am vazut eu preturile pt un asemenea server sa inchiriezi sunt, nu mari.. ci foarte mari

Defineste preturi foarte mari.

$350 / luna ti se pare foarte mult ? Daca da, nu ar trebui sa iti faci un site videochat.

Cat despre site, ai nevoie de server de streaming (si sunt tot felul de variante), aplicatia care sa faca legatura cu serverul de streaming (pentru webcam) si partea flash care sa afiseze stream-ul.

Eu as putea sa-ti ofer hosting pentru asa ceva, probabil sub 350 dolari pe luna, dar depinde integral de ce resurse ai nevoie (altfel spus te taxez pe cat consumi). Daca esti interesat putem avea o discutie scurta pe Yahoo!

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Mesajde badtiger » Vin Iul 30, 2010 7:15 pm

Pirahna nu ca sa-i vinzi tu?

Eu am 2 site-uri la activ cu content exclusiv video, unde clientul si-a luat servere dedicate si si-a pus singur soft de streaming.

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Vin Iul 30, 2010 8:13 pm

Serverele dedicate "international" sunt scumpe, mii de euro pe luna chiar.

In Romania nu stiu cum e situatia cu serverele dedicate, dar Romania nu are banda cu tarile care au bani (si cand iti faci un site de videochat presupun ca il faci ca sa scoti niste bani). Daca il faci pentru Romania, e buna ideea cu server dedicat (in Romania). Daca e pentru straini, Romania nu e tara in care sa iti tii serverele.

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Mesajde badtiger » Vin Iul 30, 2010 8:22 pm

el categoric nu face pentru romania si 100mbs e sub 100 euro daca stii unde sa cauti

sami1976
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iun 14, 2010 10:55 pm
Localitate: Brasov
Contact:

rezolvat..

Mesajde sami1976 » Sâm Iul 31, 2010 12:46 am

badtiger scrie:Pirahna nu ca sa-i vinzi tu?

Eu am 2 site-uri la activ cu content exclusiv video, unde clientul si-a luat servere dedicate si si-a pus singur soft de streaming.


dap. Tocmai asta ziceam si eu. Nu e pentru mine site-ul e pentru un client si oricum i-si va lua un server dedicat de aceea ma gandeam daca pot gazdui si un videochat pe acelasi server dedicat. Din pacate pt trafic international e posibil sa nu il pot folosi. :( Am vb mai ieri cu unu de la claus.ro si mi-au oferit si steraming pt vidochat pe server dedicat doar pt romania la 200Euro/luna. In alta ordine de idei pe un server dedicat probabil ca am nevoie si de soft special pentru gestionare de steraming (ex. Red5) instalat pe server. Eu ma gandeam daca exista si alta varianta eventual o alta forma de videochat pe care sa-l pot folosi pe un server dedicat cu trafic oriunde in lume. Are cineva idee daca se poate asa ceva?

Multumesc pt raspunsuri. si pt tine phirania.. i-ti trim un pm cu id-il sa vb.. E scump oricum pt un site de dating cu video chat pt un site nou pe piata. primele 6 luni o sa fie in pierdere clientul Eu ai fac oferta dar nu sunt sigur si daca ai va conveni.. :? Vb. phira. pe mess.

popescualina339
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 14, 2017 1:40 pm

Re: Videochat

Mesajde popescualina339 » Vin Mar 17, 2017 12:16 am

De-aia e bine sa lucrezi direct pentru un studio de videochat mare, care sa-si bata capul cu astfel de lucruri si tu doar sa-ti vezi de activitatea ta. Eu am mare noroc cu cei de la http://www.studio-20.ro/, care se ocupa de toate aspectele acestei meserii.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: Videochat

Mesajde nevvermind » Vin Mar 17, 2017 8:56 pm

popescualina339 scrie:De-aia e bine sa lucrezi direct pentru un studio de videochat mare, care sa-si bata capul cu astfel de lucruri si tu doar sa-ti vezi de activitatea ta. Eu am mare noroc cu cei de la http://www.studio-20.ro/, care se ocupa de toate aspectele acestei meserii.

Reclama chiar si pe un thread vechi de 7 ani? Tu nu renunti, nu?
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

popescualina339
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 14, 2017 1:40 pm

Re: Videochat

Mesajde popescualina339 » Joi Apr 27, 2017 8:23 am

:))) Nu am vazut data, scuze.


Înapoi la “PHP & Flash”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori