Vreau sa traduc si eu manualul de PHP ... pasul urmator?

Discutii despre modul de traducere a manualului de PHP. Modalitate de realizare, contributii...

Moderator: Moderatori


Radical
Senior Member
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 16, 2004 2:40 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Radical » Mie Sep 15, 2004 2:50 pm

Mi se pare prea complicat.
Sau poate nu mai am eu rabdare sa invatz...

Una peste alta am dat e-mail-uri la toti oamenii de pe acolo... si nimeni nu a raspuns inca...

Astept in continuare... ori un e-mail ori contul CVS de la PHP.net...

Am luat niste shapshoruri cu anonymous login... dar se poa sa nu fie bune...

M-am uitat prin XML-uri... sunt OK... se poate lucra pe ele...

Avatar utilizator
simion
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Joi Mai 29, 2008 10:48 am
Localitate: Bucureşti

Mesajde simion » Dum Iul 13, 2008 2:51 am

Radical scrie:Mi se pare prea complicat.
Sau poate nu mai am eu rabdare sa invatz[...]

Este şi complicat şi nici nu există răbdare pentru studiu sistematic.
Am ajuns la concluzia că trebuie cumpărat un manual sau tras la imprimantă un manual de pe net. Şi apoi trebuie 'operat' asupra conţinutului.
Se pare că utilizînd numai tastatura şi monitorul, condiţiile de studiu nu sunt optime.
... Sau rescrierea cu creionul pe hîrtie a ceea ce se citeşte pe ecranul monitorului. Ar fi o idee şi aceasta.
:roll:
IExplorer, HTML, JavaScript, VBScript, PHP, VML, VRML, AIML, Python, Blender, 3dMax, Dune, IIS, Apache, Platform 7, ABNet, Jeskola-Buzz, Psycle, TTS, ...

Avatar utilizator
szerky
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Joi Iul 10, 2008 4:06 am

Mesajde szerky » Dum Iul 13, 2008 3:25 am

Domnul Simion , topicul este destul de vechi. V-ati facut explorator si nu stim noi ? :)
Mie Sep 15, 2004


Pe vremea asta nici internet nu aveam :( . Revenind la subiectul topicului , asta ca sa nu fiu total offtopic.

Cel putin eu sunt de parere ca nu are rost traducerea manualului in romana.
Orice programator care se respecta stie engleza plus ca in romana terminologiile sunt de rahat :) .

Avatar utilizator
simion
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Joi Mai 29, 2008 10:48 am
Localitate: Bucureşti

Mesajde simion » Dum Iul 13, 2008 4:47 am

szerky scrie:Domnul Simion , topicul este destul de vechi. V-ati facut explorator si nu stim noi ? :)
Mie Sep 15, 2004
[...]

Subiect vechi, dar foarte bun. Are documentaţie bună şi comentariu de bun simţ.
Traducerile de pe internet nu sunt prea fericite. Birkoff are ceva bunicel.
Traducătorii nu prea utilizează limbajul matematic românesc şi astfel complică mesajul manualelor.
PHP este un limbaj primitiv, cu posibilităţi reduse, dar deoarece nu este corect explicat, este greu de utilizat. Ca dovadă zecile de forumuri având ca temă acest limbaj ... Şi evident sutele, miile şi zecile de mii de subiecte şi comentarii asupra utilizării lui.
Referitor la 'programator': eu sunt nevoit să mă iniţiez în această profesie deoarece am neapărată nevoie de un program care este un pic cam 'interdisciplinar' dacă pot spune aşa.
:)
IExplorer, HTML, JavaScript, VBScript, PHP, VML, VRML, AIML, Python, Blender, 3dMax, Dune, IIS, Apache, Platform 7, ABNet, Jeskola-Buzz, Psycle, TTS, ...

Avatar utilizator
szerky
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Joi Iul 10, 2008 4:06 am

Mesajde szerky » Dum Iul 13, 2008 5:07 am

simion scrie:PHP este un limbaj primitiv, cu posibilităţi reduse, dar deoarece nu este corect explicat, este greu de utilizat. Ca dovadă zecile de forumuri având ca temă acest limbaj ... Şi evident sutele, miile şi zecile de mii de subiecte şi comentarii asupra utilizării lui.
:)


PHP limbaj primitv , poti prezenta cateva argumente , te rog ?
Din moment ce zici ca PHP este primitiv sa inteleg ca nivelul dumneavoastra de experienta in acest limbaj de scriptare este unul Avansat ?

Avatar utilizator
simion
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Joi Mai 29, 2008 10:48 am
Localitate: Bucureşti

Mesajde simion » Dum Iul 13, 2008 5:19 am

szerky scrie:[...]PHP limbaj primitv , poti prezenta cateva argumente , te rog ?
Din moment ce zici ca PHP este primitiv sa inteleg ca nivelul dumneavoastra de experienta in acest limbaj de scriptare este unul Avansat ?

Da.
Păi ce ştie să facă, decât sa lucreze cu cookie, cu baze de date, să scrie şi să citească. Evident ca are şi operaţii ... Dar unde este marea lui complexitate ?
Toată 'şmecheria' sa este că este un limbaj de serverside. Şi că interpretorul său este gratuit.
Aaaa, că este extensibil prin utilizarea claselor ... Care este problema ? Toate limbajele utilizează subrutine , că aceasta ar fi traducerea corectă ...
:wink:
IExplorer, HTML, JavaScript, VBScript, PHP, VML, VRML, AIML, Python, Blender, 3dMax, Dune, IIS, Apache, Platform 7, ABNet, Jeskola-Buzz, Psycle, TTS, ...

dechim
Senior Member
Mesaje: 1486
Membru din: Mar Mai 10, 2005 11:53 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde dechim » Dum Iul 13, 2008 9:14 pm

Baieti lasati spam-urile, parerea mea: cui ii trebuie traducere sa se apuce de popice nu de PHP !!!


Înapoi la “Traducere manual PHP”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori