intrebare firma webhosting, web design

Discută aici despre procesoare de plăţi, plăţi electronice, soluţii software de comerţ electronic, "shopping cart", SSL, certificate digitale, tranzacţii online securizate, PayPal, Skrill (MoneyBookers), payU(ePayment), MobilPay .

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

donkenzo
PHPRomania Supporter
Mesaje: 25
Membru din: Vin Sep 05, 2008 7:58 pm

intrebare firma webhosting, web design

Mesajde donkenzo » Sâm Dec 05, 2009 7:51 pm

Buna ziua,seara!

Care sunt primii pasi pentru a face o firma de webhosting, webdesign?
Inclusiv, variantele de reseler pentru webhosting,
Vreau sa fac ceva pentru un singur judet nu la nivel national.



Alb3rt
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 09, 2011 2:00 am

Mesajde Alb3rt » Dum Oct 09, 2011 2:10 am

Cred ca ar fi bine , infintarea firmei , un dedicat + licentele ce trebuie ..

SeerKan
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 05, 2013 6:39 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: intrebare firma webhosting, web design

Mesajde SeerKan » Dum Mai 05, 2013 7:00 pm

Ai nevoie de un SRL (~1000 ron) sau un PFA (~500 ron).
In cazul unui SRL ai nevoie si de contabila (200-500ron/luna), la pfa poti face singur, e contabilitate primara.

Mai sunt ceva impozite si taxe minore plus 3% din venit sau 16% din profit in functie de cum alegi, dar daca oferi servicii de obicei e mai bine cu 3%.

Nu iti recomand sa iti iei server, o sa ai prea multe batai de cap cu administrarea si daca nu esti in domeniu poate fi o problema. De asemenea sunt si costuri destul de mari.
Fie iti iei un cont de reseller daca esti sigur ca poti vinde destule conturi sa iti acoperi macar costurile, sau (ce recomand eu) sa faci o colaborare cu o firma de hosting care sa iti dea x% din ce plateste clientul dus de tine atata timp cat clientul sta la ei.

In cazul in care esti interesat de a doua varianta poti sa ma contactezi, ofer 15% din tot ce platesc clientii adusi de tine.
Orice cont de gazduire la doar 1 euro pentru primele 3 luni. Foloseste cuponul "phpromania" pe http://www.hosthash.ro (selectati plata trimestriala)

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare firma webhosting, web design

Mesajde Birkoff » Dum Mai 05, 2013 8:06 pm

donkenzo scrie:Buna ziua,seara!

Care sunt primii pasi pentru a face o firma de webhosting, webdesign?
Inclusiv, variantele de reseler pentru webhosting,
Vreau sa fac ceva pentru un singur judet nu la nivel national.


deja gandesti prost de la inceput...
daca faci firma de webhosting trebuie:
1) sa poti oferi suport tehnic la clienti (trebuie sa stii linux, sa stii sa instalezi vps, sa stii sa le configurezi diferite cms-uri si sa le pui diferite template-uri la acele cms-uri) (ideea de baza e sa te descurci sa le poti oferi suport tehnic)
2) daca tot lansezi, nu trebuie sa te gandesti doar la 1 judet, ci la tot globul (altfel dai faliment din prima luna)
3) daca faci pfa e mai simplu cu actele dar trebuie sa te descurci cu contabilitatea si sa ai timp de pierdut pe la impzite si taxe
daca faci srl, trebuie sa te gandesti bine chiar daca nu iti merge firma impozitele tot trebuie sa le platesti de undeva
o sa mai ai nevoie si de un contabil + avocat (ca sa te ajute la intocmirea diverselor acte cu clientii) (deci automat sa ai bani de cheltuiala pentru ei)
+ daca faci srl poti angaja in viitor alti oameni care sa te ajute la dezvoltarea firmei dar ai cheltuieli mai mari pe srl (taxe si impozite)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare firma webhosting, web design

Mesajde vectorialpx » Lun Iun 10, 2013 6:55 pm

Birkoff, l-ai speriat pe om, nu mai vrea firma :)

In primul rand, eu as pune problema "ce vrei sa faci".
Hosting e una, web design (de fapt, corect este dezvoltare web) e alta.
Sunt inrudite, dar nu e musai sa le faci pe ambele.

Daca vrei sa faci dezvoltare web, i-ati un server si gata.
Ca si business:
1. primul pas este studiul concurentei
2. apoi, daca observi ca ai sanse bune si ai servicii mai de calitate decat concurenta, infiintarea firmei sau PFA-ului.
La PFA trebuie sa ai o calificare (de exemplu, atestat de mate-info) ca altfel nu ai pe ce baza sa faci acel PFA.
La SRL, nu-ti trebuie nimic deosebit, decat contabila (asta e o cheltuiala pe care trebuie s-o suporti, pentru ca trebuie sa platesti taxe la stat pentru ea, ca si angajat)

Recomandarea mea, daca ai incredere in tine, fa-ti SRL, nu te complica cu PFA. Este un "brand", ai o imagine mai buna pentru clientii tai. In plus, ai si statut de persoana juridica, iti poti deconta liceente si alte chestii.

Bafta!


Înapoi la “Comert electronic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori