epayment - pro si contra

Discută aici despre procesoare de plăţi, plăţi electronice, soluţii software de comerţ electronic, "shopping cart", SSL, certificate digitale, tranzacţii online securizate, PayPal, Skrill (MoneyBookers), payU(ePayment), MobilPay .

Moderatori: Zamolxe, Moderatori

Avatar utilizator
cristi
PHPRomania Admin Team
Mesaje: 269
Membru din: Dum Mai 26, 2002 1:41 am
Localitate: Timisoara

epayment - pro si contra

Mesajde cristi » Joi Dec 09, 2004 1:38 pm

Ce parere aveti despre ePayment ?
http://www.epayment.ro

Clienti:
Caro Group
Videomax


<?php
$www = "http://www.phpromania.net";
$facilitati = array("cauta hosting","blog");
?>

eyecon
Average Member
Mesaje: 180
Membru din: Mar Noi 05, 2002 3:35 pm

Mesajde eyecon » Joi Dec 09, 2004 2:40 pm

taxe mai mari decat daca ai lucra direct cu 3d secure.

deedee
PHPRomania Supporter
Mesaje: 20
Membru din: Lun Sep 06, 2004 6:20 pm

Mesajde deedee » Lun Dec 13, 2004 12:54 pm

eyecon scrie:taxe mai mari decat daca ai lucra direct cu 3d secure.


Mda, se poate sa fie putin mai mari dar corespund si nivelului profesional pentru comert online.

Gindeste-te ca site-uri gen twister.ro, caro.ro au ales aceasta solutie. Depinde si de ce resurse vrei sa iti aloci. Daca ai un departament tehnic cum are flamingo.ro, poate e rentabil sa lucrezi direct cu bancile. Insa trebuie sa fi constient ca a procesa online un card nu inseamna doar sa ti se aprobe acel card. Inseamna muult mai multe: suport non-stop pentru clientul care plateste, urmarire decontari, uptime, integrare mecanisme de crestere a vinzarilor, securitate, increderea clientului, etc.

GIndeste-te ca esti la shopping pe site.ro care iti cere cardul. Nu te-ai simpti mai confortabil ca procesul de tranzactionare online sa se desfasoare pe un site consacrat pe piata romaneasca (www.epayment.ro)? Sint convins ca ai fi muuult mai relaxat sa sti ca de tranzactie se ocupa niste oameni profesionisti...

Avatar utilizator
arond
Senior Member
Mesaje: 580
Membru din: Joi Mar 11, 2004 2:00 am
Localitate: 127.0.0.1
Contact:

Mesajde arond » Lun Dec 13, 2004 1:22 pm

deedee scrie:...integrare mecanisme de crestere a vinzarilor...


Asta se face chiar pentru procesorul cu pricina, folosind message board-uri, de exemplu ;).

Ca tot veni vorba, si se pare ca esti din interior, de ce nu exista o oferta publica ? Terms and conditions, niste cifre generale (comisioane intre si intre, taxa de setup intre si intre etc/etc)..

Nu de alta, dar experienta ma invata ca "veti fi contactat de un consultant" inseamna timp pierdut si marketing grupa-mare.

Numa' bune.
People ask for criticism, but they only want praise.
W. Somerset Maugham (1874 - 1965).

http://www.arond-design.ro

eyecon
Average Member
Mesaje: 180
Membru din: Mar Noi 05, 2002 3:35 pm

Mesajde eyecon » Lun Dec 13, 2004 4:57 pm

Twister este o afacere veche pe net. Solutia de plati online trebuia sa atraga din ce in ce mai multi comercianti in partea asta, dar sincer taxele sunt prea mare la romcard, dar apoi epayment. La internetics de exemplu un reprezentant flanco a spuc ca firma pe care o reprezinta considera aceste taxe nerealiste si inhibatoare. In multe din tre produse nu castiga flanco 6%.

Clienti cu care lucrez eu nu sunt asa de mari si deci este normal sa simta orice taxa in plus. Pe langa ca-i sperie internetul ii mai sperie si sistemul de plati online. Sunt de parere ca mai trebuie asteptat pana ajung taxele la nivelul celor e afara.

Nu inteleg atitdinea bancilor de a face bani din orice. De exemplu la multe banci se cerea o taxa de instalare a softului pentru deconturi online. De curand au inceput sa renunte, dar daca vrei sa convingi comerciantii de castigul lor (in timp sau bani) nu o faci cerand mai multi bani ca pana la urma banca elibera o parte din angajati prin simplu fapt ca numai facea omul drum la banca si completa OP online. Dar ce sa facem ... asta e situatia cu asta asta dansam.

deedee
PHPRomania Supporter
Mesaje: 20
Membru din: Lun Sep 06, 2004 6:20 pm

Mesajde deedee » Lun Dec 13, 2004 5:10 pm

Si afara ce taxe sint? Cea mai mica o are 2Checkout (5.5% plus 0.45 usd/tranzactie care la o tranzactie medie de 100 usd inseamna un comision de aproximativ 6%) dar care nu ofera ceva personalizat orientat pe client ci pe volum.

CCNow are 11% (http://www.ccnow.com/feeSchedule.html)

Eu iti dau aici exemple de solutii complete....Care includ si personalizare, suport, logistica, etc. Ce iti ofera Romcard este un manual si niste raspunsuri la niste cereri de-ale tale. Cum implementezi tu sau cit vinzi tu pe ei nu ii intereseaza.

Daca esti in cautare de o solutie completa, profesionala, te sfatuiesc sa te uiti la o solutie care se poate "mula" exact la cererile unui client de-al tau.

DotCommerce
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 21, 2005 7:41 pm

Re: epayment - pro si contra

Mesajde DotCommerce » Vin Ian 21, 2005 8:36 pm

cristi scrie:Ce parere aveti despre ePayment ?
http://www.epayment.ro

Clienti:
Caro Group
Videomax

Desi ne sunt concurenti nu putem decit sa laudam solutia Epayment. Si sa felicitam orice firma care foloseste sistemele de plata on-line , oricare ar fi compania care implementeaza solutia, DotCommerce sau Epayment

Avatar utilizator
lostone
Senior Member
Mesaje: 233
Membru din: Joi Feb 03, 2005 2:15 pm
Localitate: behind a firewall
Contact:

Mesajde lostone » Joi Feb 03, 2005 2:18 pm

folosesc sistemul epayment la locul actual de munca, si sincer, ma declar super-incantat de el. ce taxe mari ?! ce tot spuneti voi acolo ?! nu mi se pare mare comisionul perceput, si nici taxa de setup, tinand cont de faptul ca se ofera suport foarte bun (si nu kestia cu "va vom contacta noi in scurt timp"), sistemul merge struna, legaturile cu banca sunt securizate, etc.

johnny
Senior Member
Mesaje: 904
Membru din: Sâm Iul 31, 2004 12:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde johnny » Joi Feb 03, 2005 2:43 pm

lostone, scuze daca sunt cam indiscret, dar te rog daca poti sa-mi spui care este volumul de vanzari [cifra estmativa] si din aceste sume, cat este achitat prin plata electronica?
Ce conditii trebuie sa indeplineasca clientul care poate sa faca plata electronic?
Multumesc.
PS: luati in considerare si urmatorul aspect: taxa de 6%, firma are un adaos de 5%-10%, clientul cumpara tocmai pentru ca este pret bun... Cat de convenabil mai este ....

Avatar utilizator
lostone
Senior Member
Mesaje: 233
Membru din: Joi Feb 03, 2005 2:15 pm
Localitate: behind a firewall
Contact:

Mesajde lostone » Vin Feb 04, 2005 10:04 am

platile de pe situl unde am implementat epayment se fac 100% prin carduri. volumul de vanzari... well, ce vanzari poate avea o publicatie online cu plata. conditii ? cardul trebuie sa fie visa sau mastercard, indiferent daca este de debit sau de credit (inlcuding romania, bineinteles) - atat.
ps: e destul de convenabil. cum ti-am spus, taxele gecad nu mi se par mari deloc. mai ales ca sunt printre f. putinii care au reusit sa implementeze un astfel de sistem si pe plaiurile mioritice...

deedee
PHPRomania Supporter
Mesaje: 20
Membru din: Lun Sep 06, 2004 6:20 pm

Mesajde deedee » Vin Feb 04, 2005 11:38 am

Plus ca nu ati notat alte avantaje:
- fara taxa de procesare chargeback/refund;
- fara depozit de garantie;
- sistem multicurrency;
- sistem multilanguage;
- filtre antifrauda;
- manual screening;
- procesare carduri Amex, Discovery si JCB (pe linga VISA/MasterCard);
- procesare carduri in regim MO/TO (fara costuri aditionale)

Toate acestea, pe linga multe alte facilitati, sint oferite intr-o solutie compacta, flexibila, facuta special pentru orice comerciant ce constientizeaza valoarea outsourcingului pentru tot segmentul de plata online.

DotCommerce
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 21, 2005 7:41 pm

Mesajde DotCommerce » Vin Feb 04, 2005 1:21 pm

lostone scrie:platile de pe situl unde am implementat epayment se fac 100% prin carduri. volumul de vanzari... well, ce vanzari poate avea o publicatie online cu plata. conditii ? cardul trebuie sa fie visa sau mastercard, indiferent daca este de debit sau de credit (inlcuding romania, bineinteles) - atat.
ps: e destul de convenabil. cum ti-am spus, taxele gecad nu mi se par mari deloc. mai ales ca sunt printre f. putinii care au reusit sa implementeze un astfel de sistem si pe plaiurile mioritice...

Printre cei putini este si DotCommerce Romania ( www.procesor.ro). Si comisioanele sunt .. mai bune. Pina acum nu am pierdut nici un client. Ex: AMEX: comision ft bun in Romania 4%+3%= 7%. DotCommerce = 4% Only. Plus PayPal? :) As recomanda citirea noilor articole de cine a ales DotCommerce din piata. Si articolul EFinance ( www.efinance.ro) din ianuarie - aparut de citeva zile "suspecteaza" DotCommerce de a avea 95% din totalul procesarilor din Romania pe e-commerce.
Oare cotele de piata sunt nesemnificative? Oricum asteptam cereri de oferta si garantam cea mai buna/ieftina solutie.
In continuare apreciem serviciile Epayment ca fiind foarte bune.

Avatar utilizator
lostone
Senior Member
Mesaje: 233
Membru din: Joi Feb 03, 2005 2:15 pm
Localitate: behind a firewall
Contact:

Mesajde lostone » Vin Feb 04, 2005 1:38 pm

eu nu neg calitatea serviciilor voastre, nu ma intelege gresit, sau, afaic, al altor provideri de solutii online-payment. threadul era despre epayment de la gecad - pro si contra, si ca client al lor, ma gandesc ca totusi, vorbesc in cunostinta de cauza.

oricum, alegerea solutiei de onlinepayment nu mi-a apartinut mie, ci (bineinteles) sefilor mei, eu doar a trebuit sa implementez ce mi s-a dat. si sincer, a decurs totul ok, fara probleme, de-asta am zis ca sistemul oferit de gecad este unul reliable. despre sistmul vostru nu ma pot pronunta, nu l-am testat niciodata, nu am avut tangente cu el. de-asta nici n-am pomenit despre alte motoare care serversc acelasi scop.

deedee
PHPRomania Supporter
Mesaje: 20
Membru din: Lun Sep 06, 2004 6:20 pm

Mesajde deedee » Vin Feb 04, 2005 1:45 pm

Imi permit sa ii atrag atentia domnlui care ofera 4% faptul ca AMEX are contract standard pentru orice comerciant. Acest comision este de 4.5%, indiferent de comerciant sau de banca aceeptatoare.

Aceasta hirtie insa poate ca nu a ajuns si pe birou la DotCommrce...

Si pentru cei ce doresc cea mai "ieftina solutie", precum afirma DotCommerce, poate ca ar fi o optiune....ieftina :lol:

DotCommerce
Junior Member
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 21, 2005 7:41 pm

Mesajde DotCommerce » Vin Feb 04, 2005 1:57 pm

deedee scrie:Imi permit sa ii atrag atentia domnlui care ofera 4% faptul ca AMEX are contract standard pentru orice comerciant. Acest comision este de 4.5%, indiferent de comerciant sau de banca aceeptatoare.

Aceasta hirtie insa poate ca nu a ajuns si pe birou la DotCommrce...

Si pentru cei ce doresc cea mai "ieftina solutie", precum afirma DotCommerce, poate ca ar fi o optiune....ieftina :lol:


Desigur ca aveti dreptate. Daca esti payment gateway aparut acum 6 luni. Luati in considerare ca DotCommerce este de 8 ani in industria aceasta in US si conturile de acceptare AMEX sunt in ... American Express Bank.
Problema de comisioane este un pic mai delicata decit pare. Oricum clientii nostrii accepta AMEX cu 4%. Strange but true.
Acum nu vreau sa intru in polemica cu nimeni din cadrul Epayment -chiar daca nu se identifica ca fiind angajat Epayment ci "independent- si as vrea comerciantii sa aleaga in cunostiinta de cauza.
Legat de "ieftin" revin la un raspuns dat tot aceluiasi nick acum citeva luni: this is too low for us or for this industry. Laud concurentza si ne place dar cer nu sa ne laudati dar sa raminem in zona decentei.


Înapoi la “Comert electronic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori