Formular de comanda cu color picker integrat

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

boy2litle
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 26, 2013 10:33 am

Formular de comanda cu color picker integrat

Mesajde boy2litle » Sâm Ian 26, 2013 2:02 pm

Salve,

Am probleme in a realiza un formular de comanda personalizat pentru un magazin online.

Formularul de fata ar trebui sa aiba forma asta: CLICK AICI.
Pana la acest moment am reusit sa fac ca produsul de pe face redirectionarea catre formular sa fie prezent in acest formular cu nume si poza.
Am insa dificultati in a insera doua color picker-uri, in dreptul a doua rubrici (click aicipentru poza).
Deasemenea asa cum se poate vedea si din poza anterioara, am dificultati in a integra cele 3 campuri "Lungime", "Latime", "Inaltime" in rubrica "Dimensiuni personalizate", in asa fel incat doar cand se alege aceasta optiune din urma, cele 3 campuri sa fie editabile.
Campurile cu steluta rosie trebuie sa fie obligatorii.
Tot o problema il constitue si trimiterea intregului formular catre o adresa de mail, in asa fel incat administratorul sa poata vedea alegerile clientului (dimensiuni, coduri de culoare, etc.).
Intr-un mare impas sunt si cand vina vorba ca acest formular sa fie disponibil doar utilizatorilor inregistrati.

Dupa trimitearea acestui formular, trebuie sa-i apara clientului un mesaj de confirmare a trimiterii formularului, sau dupa caz, un mesaj de eroare.

Am cautat pe net ceva similar, insa se pare ca nimeni nu a incerca pana acum vreodata sa faca un formular de comanda cu color picker integrat. Cum cunostintele mele de php sunt destul de putine am incercat sa rezolv problema atat cat m-am priceput prin prelucrarea a doua formulare. Unul deja existent in site, care trimitea unui prieten produsul recomandat de tine (aici inserai numele si adresa de mail a prietenului) si un formular generat gratuit de un site. Ca totul sa fie functional trebuie sa am 3 fisiere, un fisiere "customeorder.tpl" (contine cod php, aici a fost introdus si codul formularului facut gratuit pe net), unul "costomeorder-form.php" si unul "customeorder.php". Fisierele se poat gasi atasate acestui post.

Fisierul cu formularul este "customeorder.tpl", aici trebuie sa fac toate modificarile legate de functionalitatea lui, din ce mi-am dat seama din codul celor 3 fisiere.
Fişiere ataşate
customizeorder.zip
arhiva de fata este intregul modul prestashop realizat de mine pana la momentul de fata.
(56.73 KiB) Descărcat de 193 ori



ViezuREX
Senior Member
Mesaje: 502
Membru din: Joi Dec 13, 2012 1:35 pm

Re: Formular de comanda cu color picker integrat

Mesajde ViezuREX » Sâm Ian 26, 2013 4:58 pm

Controlul elementelor de pe o pagina se realizeaza cu JavaScript nu din PHP. Daca o faci din PHP acesta nu va putea face verificarea decat dupa ce dai submit.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori