Despre CMS

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

GarryOne
Average Member
Mesaje: 88
Membru din: Lun Mai 16, 2011 12:47 am
Contact:

Despre CMS

Mesajde GarryOne » Mar Oct 25, 2011 10:25 pm

Tin sa mentionez ca este primul meu articol.

Ce este un cms? Este un sistem de management al conţinutului. Adica este un un site deja gata, securizat si bine pus la punct, noua ne ramine doar sa-l personalizam si sa-l adaptam pentru ce avem nevoie.
Cele mai cunoscute cms-uri sunt:
1. In special pentru blog-uri - wordpress, blogger.
2. Pentru forum-uri - phpbb, mybb, smf, vbulletin.
3. Pentru site-uri cu magazine online - eCommerce.
4. Pentru site-uri diverse - drupal, joomla.
Unii programatori mai avansati, au propriul lor CMS, creat si adaptat in timp. Il folosesc pentru proiectele proprii sau pentru clienti.
Unele CMS-uri sunt gratis altele au si varianta comerciala.

Un site de la 0 sau un cms ?

Raspunsul este:
-In cazul in care nu ai cunostinte de programare, doresti un site rapid, optimizat, securizat, updatat la zi, e bine sa alegi un CMS. Mai ai un avantaj in caz cand vor lucra mai multi programator la site, majoritatea cunosc CMS-urile mai importante, venind un programator nou ii va fi mai usor sa lucreze pe un cod standart decat pe un cod al altui programator.

-In caz ca ai cunostinte si ai nevoie de un site mai mare, mai complex pentru un client care va dori schimbari in viitor (eventual ai un contract de mentenanta) atunci e mai bine sa faci ceva ceva propriu, pentru ca eventualele modificari nu-ti vor stoarce nervii si nici nu-ti vor pune probleme (fiind aplicatia ta, facuta de la zero).

Mai jos am pus o schema mai concreta.

Script de la 0:

Avantaje:
- adaptat 100% nevoilor personale
- usor de adaptat dupa caz
- cod sursa privat, deci necunoscut persoanelor straine
- pret mai mare in caz de vanzare
si altele.

Dezavantaje:
- necesita cunostinte de programare
- munca si timp pierdute
- buguri si gauri de securitate (nimeni nu-i perfect)
si altele.


CMS:

Avantaje:
- deja realizat, deci scuteste timp si munca
- suport tehnic (in cele mai multe cazuri), deci probleme gata rezolvate
- cod sursa curatat de erori, gauri de securitate, update-uri periodice
si altele.

Dezavantaje:
- personalizare dificila (in general)
- cod cunoscut de persoane straine (uneori hackeri)
- pret mare (in unele cazuri)
si altele.

Pentru un vizitator de rand nu conteaza ce este in spatele site-ului, pe el intereseaza functionalitatea si design-ul.
Pentru motoarele de cautare conteaza continutul si sa fie optimizat SEO.

Din pacate am avut ocazia sa lucrez doar cu cms-uri de forum-uri: phpbb, mybb.
Cele mai bune cms-uri pentru forum-uri le consider ca fiind phpbb si smf(al doi-lea fiind mai in umbra insa e foarte bun).
PHPPB, SMF - aceste 2 cms-uri mi-au placut pentru securitatea si siguranta buna pe care o ofera, pentru gestionarea comoda a forum-ului, dar si pentru gama larga de teme. PHPBB permite actualizarea automata de pe internet a modulelor/structurii de baza.

MyBB - Am folosit si mybb, mi-a lasat o impresie cam proasta. Cu toate ca multi zic ca mybb e "tare", pe mine nu m-au convins. Este mai cunoscut, are un suport mai mare, au o multime de plugin-uri au si portal. Portalul si unele plugin-uri sunt vulnerabile la XSS (Cross Site Scripting), care in unele cazuri pot fi fatale aceste brese de securitate. Deci din punct de vedere al securitatii m-a dezamagit. Iar temele sunt putine si urite.

Wordpress - este cel mai popular CMS dupa parerea mea, si isi merita renumele parerea mea. Este gratis. Suportul este pe masura. Este intr-o continua dezvoltare, are o multime de plugin-uri care iti usureaza viata, este optimizat si foarte bun din punct de vedere SEO. Are un sistem de gestiune destul de usor, netrebuind mari cunostinte pentru al administra. Are o gama larga de teme. Este perfect pentru blog-uri, dar si nu numai. Exista multe site-uri de filme online bazate pe Wordpress.

Drupal - In primul rand e open source, deci gratis. Are o structura modulara astfel incat daca scoti sau adaugi un modul nu crapa si nu da erori. (in general aici crapa majoritatea CMS-urilor daca scoti un modul din el si are dependinte, modulele dependente nu verifica daca mai exista acel modul ci se folosesc direct de el ca si cand ar exista). Permite actualizarea automata de pe internet a modulelor/structurii de baza, ba chiar poti instala sau dezinstala din linia de comanda de pe linux. Permite alocarea permisiunilor la fiecare actiune a fiecarui modul pe grupuri de acces (exemplu modulul X poate face adaugare articole, stergere articole, editare articole etc... pentru fiecare actiune se pot da grupuri diferite si doar userii din acele grupuri sa aiba acces la acele actiuni, la absolut toate modulele/actiunile cms-ului)

onArcade, eCommerce - sunt cms-uri pentru jocuri, respectiv magazin online. Nu cunosc foarte multe despre ele, de aceea o sa ma abtin.

Wordpress vs Blogspot:

Blogspot:
-este gratis
-ofera host si domeniu gratuit
-iti poti modifica tema
-are o gama larga de teme

Wordpress:
-este gratis
-este mai bun la SEO
-are un suport mai mare
-are o gama larga de plugin-uri
-are o gama larga de teme

Si inca multe criterii.

Conluzia este ca Wordpress iese invingator, cu toate ca blogspot nu ramine in urma, iar unii il conside chiar mai bun.

Source: r3vyk.info/despre-cms-content-management-systems.r3v



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mar Oct 25, 2011 10:59 pm

1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

GarryOne
Average Member
Mesaje: 88
Membru din: Lun Mai 16, 2011 12:47 am
Contact:

Mesajde GarryOne » Mar Oct 25, 2011 11:17 pm

da, nu sunt in totalitate cuvintele mele, m-am si inspirat

Avatar utilizator
zeuscool
Senior Member
Mesaje: 250
Membru din: Mie Sep 05, 2007 10:59 am
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde zeuscool » Mie Oct 26, 2011 7:31 am

Felicitari macar pentru ca ti-ai batut capul, nu am citit decat pe sarite, dar am vazut ca ai scris ceva.
Follow me on (Da cu share, like, +1 sau ce mai stii !!!) sau comenteaza articolele, sugereaza etc, FII SOCIAL ... :) marianzburlea.com

quadmachine
Senior Member
Mesaje: 807
Membru din: Sâm Iul 10, 2010 4:58 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde quadmachine » Mie Oct 26, 2011 11:29 pm

PHPPB, SMF - aceste 2 cms-uri mi-au placut pentru securitatea si


Aici te inseli (asta daca ai scris tu) ,lucrez de ceva timp cu phpBB, din cauza la acele module forumul tau poate sa aibe o gaura in securitate,mai ales ca sunt accesibile oricui(hackerilor).Era intr-un timp un exploit pentru Prime Quick Style ,un user obisnuit putea obtine acces de administrator.

Cod: Selectaţi tot

Nu confundati femeia de serviciu cu profesoara de Limba si Literatura Romana.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori