Country auto redirect ? sau Country manual select?

Discuţii despre accesabilitate, interfaţa cu utilizatorul,stil de programare, tehnici, algoritmi, managementul proiectului,probleme legate de afişarea în diverse browsere.

Moderator: Moderatori

baubaucs
Junior Member
Mesaje: 32
Membru din: Mie Ian 06, 2010 3:16 pm

Country auto redirect ? sau Country manual select?

Mesajde baubaucs » Mie Aug 04, 2010 5:07 pm

Salut tuturor .

In primul rand cer scuze moderatorilor daca nu am postat unde trebuie.

Detin o pagina web ( nu dam nume nu e frumos) care pana curand a fost doar in romana. De curand am facuto si in spaniola , si engleza, in proiect este acum si franceza si italiana. Si am nevoie de parerile voastre mai avansate .

Ce imi recomandati sa folosesc :

1) Script pentru autodetect ip si in functie de tara de unde e sa fie redirectionat /ro/ /es/ /en/ etc?

2) Vizitatorul sa isi selecteze el singur in prima pagina index.html (exemplu) , spre ce interfata sa fie transferat alegand limba dorita?

3) Sa le combin, ceva in genu :
3.1) Intra in index.htm care detecta de unde este el si il trimite in index.html la care apare logoul pagini web cu toate steguletele, si un mesaj d egenu " Ati fot detectat ca vizitator din Romania, veti fi redirectionat in 5 secunde spre interfata web in romana. Daca este o greseala va rog sa va selectati dumneavoastra limba dorita.


Va multumesc mult si sper ca nu am gresit cu nimic ca am facut astfel de intrebari.



Avatar utilizator
Niku02
Senior Member
Mesaje: 837
Membru din: Joi Noi 13, 2008 1:16 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Niku02 » Mie Aug 04, 2010 6:59 pm

Autodetect si trimis spre folderul respectiv . Dar acolo sa aibe optiunea sa aleaga ce limba doreste el . Si daca nu gasesti tara din care este ipul trimiti spre en.
Lucrez la o firma de web design si am un magazin de airsoft .

baubaucs
Junior Member
Mesaje: 32
Membru din: Mie Ian 06, 2010 3:16 pm

Mesajde baubaucs » Mie Aug 04, 2010 7:17 pm

deci varianta nr 1). Dar asta sper ca nu va afecta si googlebot sau alti boti.

Da va exista in web si optiunea de select.

Voi asculta in continuare parerile voastre.

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Mesajde badtiger » Mie Aug 04, 2010 7:28 pm

vezi ca sunt niste reguli facute de google pentru multilanguage, vezi prin webmaster tools

spint
Average Member
Mesaje: 150
Membru din: Joi Dec 03, 2009 10:23 am
Contact:

Mesajde spint » Joi Aug 05, 2010 9:40 am

Atata timp cat lasi link-uri si catre celelalte limbi, le va gasi si googlebot. Pe de alta parte, daca schimbarea de limba se face prin Javascript, googlebot se pierde, dar se rezolva cu un sitemap in care sa fie toate paginile din toate limbile.
Concluzie: esti in siguranta din acest punct de vedere :)
O sotie buna isi iarta intotdeauna sotul atunci cand ea greseste
Web Design | Bancuri, poze, filmulete

baubaucs
Junior Member
Mesaje: 32
Membru din: Mie Ian 06, 2010 3:16 pm

Mesajde baubaucs » Joi Aug 05, 2010 11:49 am

Initia prin java jump am vrut sa fac , dar sa evit problema cu boti am gasit alta solutie.
Spre uimirea mea in 48 de ore de la schimbarea de linkuri , noile linkuri sunt din nou in cautari pe google.

Multumesc mult pentru raspunsuri.


Înapoi la “Dezvoltare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori