Intrebare criptarea codului php Topic is solved

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

Mister
Junior Member
Mesaje: 43
Membru din: Joi Feb 11, 2016 7:41 pm

Intrebare criptarea codului php

Mesajde Mister » Joi Noi 01, 2018 1:49 am

Salut, exista o modalitate de a coda continutul fisierelor .php?
Adica de exemplu ce vreau eu sa fac: Am un site si vreau sa il uploadez la cineva pe web host, dar nu vreau ca persoana sa il descarce ca apoi sa il editeze si sa il foloseasca dupa bunul plac.
Nu este vreo modalitate in care sa convertesc cumva fisiserele sau codurile din notepad ca apoi sa le urc pe web host, iar daca vreau sa modific ceva modific la mine in pc unde am originalele apoi il criptez iar si il reuploadez?
Am cautat si am vazut ca sunt diferite softuri sa zic asa cu plata, dar din moment ce eu vreau doar sa il criptez si atat sa fie folosit si sa nu ai ce face cu el altceva, nu am nevoie de decriptare ma gandesc ca exista ceva free
Multumesc anticipat.



Avatar utilizator
Jetix
Average Member
Mesaje: 66
Membru din: Mie Aug 09, 2017 3:16 am
Contact:

Re: Intrebare criptarea codului php

Mesajde Jetix » Joi Noi 01, 2018 12:15 pm

Daca vei face acest lucru, php-ul nu va mai putea să îți citească codul.

Mister
Junior Member
Mesaje: 43
Membru din: Joi Feb 11, 2016 7:41 pm

Re: Intrebare criptarea codului php

Mesajde Mister » Joi Noi 01, 2018 4:50 pm

Nu stiu daca am explicat bine. Eu vrea sa urc siteul pe un web host unde nu am doar eu acces si vreau sa fac ceva la fisierele .php astfel incat sa nu aiba ce sa faca cineva cu ele sa nu le poata edita sa nu le poate deschide sau daca le poate edita si deschide sa fie scris codat incat sa nu poate descifra.

Avatar utilizator
Jetix
Average Member
Mesaje: 66
Membru din: Mie Aug 09, 2017 3:16 am
Contact:

Re: Intrebare criptarea codului php

Mesajde Jetix » Joi Noi 01, 2018 8:35 pm

Da, am inteles ce vrei tu sa faci, vrei ca persoana respectiva sa nu se poata uita in fisierele tale, dar asta este cam imposibil, deoarece daca ai cripta acele fisiere, php-ul nu va putea sa citeasca fisierele respective si iti va afisa pe pagina web erori sau nu va functiona deloc.
De ce nu faci acest lucru pe root? (la tine in PC)? Este mai sigur si vezi si erorile.

Mister
Junior Member
Mesaje: 43
Membru din: Joi Feb 11, 2016 7:41 pm

Re: Intrebare criptarea codului php

Mesajde Mister » Joi Noi 01, 2018 8:48 pm

Trebuie sa pun siteul pe web hostul acestui baiat, iar eu vrea sa fac intr un fel sa il pun sa mearga dar sa nu il ia el apoi sa il dea mai departe sau daca il da sa nu aiba ce face cu el, nu exista alta modalitate eu la asta m am gandit criptare dar poate exista altceva la care nu m am gandit sa imi protejez munca sa zic asa?

Avatar utilizator
Jetix
Average Member
Mesaje: 66
Membru din: Mie Aug 09, 2017 3:16 am
Contact:

Re: Intrebare criptarea codului php

Mesajde Jetix » Vin Noi 02, 2018 8:54 am

Descarca programul XAMPP si fa acest lucru la tine in PC.

Mister
Junior Member
Mesaje: 43
Membru din: Joi Feb 11, 2016 7:41 pm

Re: Intrebare criptarea codului php

Mesajde Mister » Vin Noi 02, 2018 4:22 pm

daca am postat intrebarea la sectiunea incepatori nu inseamna ca nu stiu sa scriu un tag, eu vorbesc de securitate aici de a nu imi plagia munca si cred ca stiti despre ce vorbesc , sunt programe care codeaza dar sunt cu bani si pe langa asta mai trebuie si instalat pe web host

Avatar utilizator
Jetix
Average Member
Mesaje: 66
Membru din: Mie Aug 09, 2017 3:16 am
Contact:

Re: Intrebare criptarea codului php  Topic is solved

Mesajde Jetix » Sâm Noi 03, 2018 1:12 am

Nu ma inteleg cu tine, uite aici:
http://4metinblog.blogspot.com/2011/12/ ... hp-in.html
viewtopic.php?t=2596
Nu stiu daca merg, nu le-am incercat, dar mai mult ca sigur (99%) nu nu vor merge (ai 1% de reusita a codului sa functioneze).

quadmachine
Senior Member
Mesaje: 807
Membru din: Sâm Iul 10, 2010 4:58 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Intrebare criptarea codului php

Mesajde quadmachine » Vin Noi 09, 2018 10:16 am

Cod: Selectaţi tot

Nu confundati femeia de serviciu cu profesoara de Limba si Literatura Romana.


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 75 vizitatori