Mobile version

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

magyi
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 08, 2018 6:59 pm

Mobile version

Mesajde magyi » Sâm Sep 08, 2018 7:06 pm

Salut, încerc să fac o versiune pentru telefoane sau tablete etc. Am încercat foarte multe modalități dar n-am reușit, vă rog dacă știți cum să fac o versiune pentru mobil sau tabletă ajutați-mă. De exemplu ca pe site-ul ăsta http://forum.og-times.ro/ cand ești pe telefon poți să dai zoom out și se poate vedea totul.



Avatar utilizator
Jetix
Average Member
Mesaje: 66
Membru din: Mie Aug 09, 2017 3:16 am
Contact:

Re: Mobile version

Mesajde Jetix » Dum Sep 09, 2018 12:17 am

Nu te inteleg, tu vrei o versiune pentru telefon sau o versiune pentru desktop?

Daca vrei pentru telefon, incearca sa introduci in foaia de stil css asa:

Cod: Selectaţi tot

@media(max-width: 768px) {
    /* Cod CSS pentru versiune mobile */
}

Iar ca sa functioneze, mai adauga in tag-ul <head> (din fisierul html) urmatoarea linie:

Cod: Selectaţi tot

<meta name="viewport" content="width=device-width, initial=scale=1, user-scalable=no">


Daca vrei sa ramana astfel in cat sa poti mari / micsora de pe telefon, nu mai adaugi in foaia de stil CSS "@media" si nici in tagul <head> acel meta, iar ca urmare va fi versiune desktop atat pe pc cat si pe mobil.

P.S: Uite cum arata o versiune desktop - mobile link. Micsoreaza si mareste fereastra la browser si vei observa cum si continutul din pagina se modifica in functie de marimile pe care le are fereastra. (sau, daca ai Chrome, apasa F12 si bifeaza casuta pentru versiune mobil / tableta)


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 62 vizitatori