formular in php

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

calin1959
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 22, 2018 10:55 am

formular in php

Mesajde calin1959 » Lun Iun 25, 2018 2:19 pm

Buna ziua si ma bucur ca am intrat in comunitatea PHP.
Evident sunt un incepator, am inceput sa scriu cate ceva in php, tin sa va mai spun ca sunt initiat in HTML si CSS fiindca aceasta faza este obligatorie si premergatoare PHP.Deci va rog sa ma ajutati cu un subiect de programare in PHP.Am un formular clasic tipic cu nume, prenume, mail, telefon etc.,iar la sfarsit am 'find' care are o lista de optiuni care in momentul alegerii uneia dintre ele, vreau ca sa afiseze toate posibilitatile legate de acea optiune.Deci este vorba de niste orase de plecare spre exemplu daca eu caut pe cineva care pleaca din Paris, vreau ca sa-mi afiseze toate optiunile legate de Paris care sunt intr-un tabel PHP.Si la fel de exemplu si cu alte orase de plecare daca exista.Daca nu, sa-mi afiseze ca nu exista ceeace caut eu.Va trimit fisierul cu rugamintea de a ma ajuta.Cert nu e bine ce am scris eu acolo, insa l-am lasat asa. Multumesc anticipat si numai bine va doresc.Intre timp am incercat sa atasez fisierele mele.php si nu pot face asta, imi da o eroare de incarcare extensie invalida.O sa pun aici codul.
Calin MANTOIU
cod HTML
<html>
<head>
<meta charset="UTF-8">
<title>Formulaire covoiturage</title>
</head>

<body>

<form name="Formulaire covoiturage" method="post" action="signup.php">

<table>

<tr><td>Nom :</td><td><input type="text" name="prenom"></td></tr>
<tr><td>Prénom :</td><td><input type="text" name="nom"></td></tr>
<tr><td>Adresse email :</td><td><input type="text" name="email"></td></tr>
<tr><td>Numéro de téléphone :</td><td><input type="texte" name="nrtel"></td></tr>
<tr><td>Sélection de la ville de départ</td><td><input type="text" name="rechercher"></td></tr>
<tr><td><input type ="submit" name="Nom" value="Envoyer"></td>
<td><input type="reset" name="Nom" value="Annuler"></td></tr>

</table>

</form>


</body>

</html>
cod PHP
<?php
echo $_POST['prenom'] . '<br>';
echo $_POST['nom'] . '<br>';
echo $_POST['email'] . '<br>';
echo $_POST['nrtel'] . '<br>';
echo $_POST['rechercher'];

$travels = [
'id' => 0, ['departure' => 'Paris ', 'arrival' => 'Nantes ', 'departureTime' => '11:00 ', 'arrivalTime' => '12:34 ', 'driver' => 'Thomas' . '<br>'],
'id' => 1, ['departure' => 'Orleans ', 'arrival' => 'Nantes ', 'departureTime' => '05:15 ', 'arrivalTime' => '09:32 ', 'driver' => 'Mathieu' . '<br>'],
'id' => 2, ['departure' => 'Dublin ', 'arrival' => 'Tours ', 'departureTime' => '07:23 ', 'arrivalTime' => '08:50 ', 'driver' => 'Nathanaél' . '<br>'],
'id' => 3, ['departure' => 'Paris ', 'arrival' => 'Orleans ', 'departureTime' => '03:00 ', 'arrivalTime' => '05:26 ', 'driver' => 'Clément'. '<br>' ],
'id' => 4, ['departure' => 'Paris ', 'arrival' => 'Nice ', 'departureTime' => '10:00 ', 'arrivalTime' => '12:09 ', 'driver' => 'Audrey' . '<br>'],
'id' => 5, ['departure' => 'Nice ', 'arrival' => 'Nantes ', 'departureTime' => '10:40 ', 'arrivalTime' => '13:00 ', 'driver' => 'Polux' . '<br>'],
'id' => 5, ['departure' => 'Nice ', 'arrival' => 'Tours ', 'departureTime' => '11:00 ', 'arrivalTime' => '16:10 ', 'driver' => 'Edouard' . '<br>'],
'id' => 7, ['departure' => 'Tours ', 'arrival' => 'Amboise ', 'departureTime' => '16:00 ', 'arrivalTime' => '18:40 ', 'driver' => 'Priscilla' . '<br>'],
'id' => 8, ['departure' => 'Nice ', 'arrival' => 'Nantes ', 'departureTime' => '12:00 ', 'arrivalTime' => '16:00 ', 'driver' => 'Charlote'],
];
foreach($travels as $id => $val){
foreach($val as $dep){
echo $dep;
}
}

if(isset($_POST['rechercher'])){
$rechercher = $_POST['paris'];

}
$name = $_POST['rechercher'];
if ($name == ' '){
echo 'Tapez la ville de depart';
}
else{
echo $name;
}
?>

Multumesc inca o data.



StefanS
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 6:49 pm

Re: formular in php

Mesajde StefanS » Mie Iun 27, 2018 5:32 pm

Sper ca la asta te refereai

Cod: Selectaţi tot

<?php
if(isset($_POST['submit'])){
   $travels = [
   'id' => 0, ['departure' => 'Paris', 'arrival' => 'Nantes ', 'departureTime' => '11:00 ', 'arrivalTime' => '12:34 ', 'driver' => 'Thomas'],
   'id' => 1, ['departure' => 'Orleans', 'arrival' => 'Nantes ', 'departureTime' => '05:15 ', 'arrivalTime' => '09:32 ', 'driver' => 'Mathieu'],
   'id' => 2, ['departure' => 'Dublin', 'arrival' => 'Tours ', 'departureTime' => '07:23 ', 'arrivalTime' => '08:50 ', 'driver' => 'Nathanaél'],
   'id' => 3, ['departure' => 'Paris', 'arrival' => 'Orleans ', 'departureTime' => '03:00 ', 'arrivalTime' => '05:26 ', 'driver' => 'Clément'. '<br>' ],
   'id' => 4, ['departure' => 'Nice', 'arrival' => 'Nantes ', 'departureTime' => '10:40 ', 'arrivalTime' => '13:00 ', 'driver' => 'Polux'],
   'id' => 5, ['departure' => 'Nice', 'arrival' => 'Tours ', 'departureTime' => '11:00 ', 'arrivalTime' => '16:10 ', 'driver' => 'Edouard'],
   'id' => 6, ['departure' => 'Paris', 'arrival' => 'Nice ', 'departureTime' => '10:00 ', 'arrivalTime' => '12:09 ', 'driver' => 'Audrey'],
   'id' => 7, ['departure' => 'Tours', 'arrival' => 'Amboise ', 'departureTime' => '16:00 ', 'arrivalTime' => '18:40 ', 'driver' => 'Priscilla'],
   'id' => 8, ['departure' => 'Nice', 'arrival' => 'Nantes ', 'departureTime' => '12:00 ', 'arrivalTime' => '16:00 ', 'driver' => 'Charlote'],
   ];
   
   echo '<pre>'; echo print_r($travels); echo '</pre>';
   
   echo 'Curse in '. $_POST['rechercher'] .':<br> ';
   $c = 0;
   
   echo '
   <table border="1">
      <tr>
         <th>Plecare - sosire</th>
         <th>Ora plecare</th>
         <th>Ora sosire</th>
         <th>Sofer</th>
      </tr>
   ';

   $rechercher = strtolower($_POST['rechercher']);
   for ($row = 0; $row < count($travels)-1; $row++) {
      if(strtolower($travels[$row]['departure']) == ''. $rechercher .''){
         echo '
            
            <tr>
               <th>'. $travels[$row]['departure'] .' - '. $travels[$row]['arrival'] .'</td>
               <th>'. $travels[$row]['departureTime'] .'</td>
               <th>'. $travels[$row]['arrivalTime'] .'</td>
               <th>'. $travels[$row]['driver'] .'</td>
            </tr>
         ';
         $c++;
      }
   }
   if(!$c)
      echo '
      <tr>
         <th>Nu exista nicio cursa!</th>
         <th> - </th>
         <th> - </th>
         <th> - </th>
      </tr>';
   echo '</table>';
}
?>
<hr>
<html>
<head>
<meta charset="UTF-8">
<title>Formulaire covoiturage</title>
</head>

<body>

<form name="Formulaire covoiturage" method="post" action="">
   <table>
      <tr><td>Nom :</td><td><input type="text" name="prenom"></td></tr>
      <tr><td>Prénom :</td><td><input type="text" name="nom"></td></tr>
      <tr><td>Adresse email :</td><td><input type="text" name="email"></td></tr>
      <tr><td>Numéro de téléphone :</td><td><input type="texte" name="nrtel"></td></tr>
      <tr><td>Sélection de la ville de départ</td><td><input type="text" name="rechercher"></td></tr>
      <tr><td><input type ="submit" name="submit" value="Envoyer"></td>
      <td><input type="reset" name="Nom" value="Annuler"></td></tr>
   </table>
</form>


</body>

</html>


calin1959
New Member
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 22, 2018 10:55 am

Re: formular in php

Mesajde calin1959 » Joi Iun 28, 2018 2:17 pm

Salut si multumesc mult de tot. Pun astazi codul si te tin la curent cu rezultatul.Si dupa aceea evident disec codul tau ca vreau neaparat sa invat php si mysql.Codul meu este in fr fiindca locuiesc in Fr.Ma bucur tare mult ca te-am cunoscut si te rog sa ma mai ajuti fiindca este imposibil sa nu mai am blocaje sau vreo nelamurire.Sa auzim numai de bine.
Cu stima si cordialement,
Calin MANTOIU


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 64 vizitatori