Mysql problema

Discutii despre phpMyAdmin.

Moderator: Moderatori

sSamy
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:36 pm

Mysql problema

Mesajde sSamy » Sâm Oct 23, 2010 7:00 pm

Am cautat pe forum si nu am gasit nici o rezolvare .

Am pus parola la mysql din panoul phpmyadmin , dar spre surprinderea mea parola setata la mysql nu corespunde cu ce am scris . Ma chinui sa resetez parola la mysql si nu stiu cum sa fac . Am incercat din comand prompt sa resetez dar imi cere parola actuala a userului root . Daca nu stiu parola actuala pot sa o schimb ? Am gasit pe forumul vostru ceva de genul , din cmd mysqladmin -u root oldpassword newpass . Nu functioneaza imi da acces denied for root@local host (using password YES ) .

Daca mi-ati zice o metoda de resetare a parolei m-ati ajuta f mult . Am incercat sa dezinstalez mysql , avand pachetul easyphp a trebuit sa dezinstalez aplicatia easyphp dar fara succes. Am deletat registrele sperand ca voi reusi sa deletez registrele mysql si sa instalez din nou easyphp . Dar dupa reinstalare , aceeasi problema . Nestiind parola la mysql , chiar daca setez in config.inc.php tot nu merge . Nu stiu parola si nu am ce face .



nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Sâm Oct 23, 2010 7:12 pm

Daca ai reinstalat, inseamna ca root nu are parola. Logheaza-te fara.
Metoda aia e buna, dar sa accesezi phpmyadmin cu nou-modificata parola, tre sa-l setezi in config.php.

quadmachine
Senior Member
Mesaje: 807
Membru din: Sâm Iul 10, 2010 4:58 pm
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde quadmachine » Sâm Oct 23, 2010 7:17 pm

Daca ai wamp faci asa...
Stergi parola si la AllowNoPassword pui true; fara gjilimele ,inchizi wamp il deschizi ,intri in phpmyadmin ,PRIVILEGES dai edit la root /localhost scrii parola ,apoi te duci iar in config si scrii aceasi parola , si PAM PAM :)

sSamy
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:36 pm

Mesajde sSamy » Dum Oct 24, 2010 10:12 pm

okay am incercat , si tot am incercat , Ca sa verific daca am parola la mysql am instalat navigat ca sa ma conectez la root , si imi da acces deny for user root@localhost (using password : NO ) cum e posibil asa ceva ? am setat la phpmyadmin ca nu am parola si tot nu se conecteaza :|


EDIT : cand incerc sa ma loghez la mysql prin comand promt imi scrie acces denyed for user root@localhost (using password :YES ) cum e posibil asa ceva ?

Puteti sa-mi spuneti o modalitate de a schimba parola chiar daca nu stii parola actuala ? Sau cum pot sterge parola la mysql ca sa pun dupa una noua .

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Dum Oct 24, 2010 10:35 pm

Poate nu stii, dar "Using password: YES" inseamna ca e parola setata. Daca spune "Using password: NO" te loghezi fara parola (ma rog, parola "goala").

Si nu mai intreba atata "cum e posibil?", ca nu au inviat mortii. In 99% din cazuri, intre program si utilizator, cel din urma o da in bara.

sSamy
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:36 pm

Mesajde sSamy » Dum Oct 24, 2010 10:58 pm

nu ma ajuti deloc, daca ti-am spus clar ca am incercat sa ma conectez la mysql si imi zice ca parola nu e buna , crezi ca scriu prostii ? .. am folosit si navigat care deasemenea mi-a zis ca am parola la -u root @localhost si nu pot sa ma loghez .

De ce te mai bagi in seama daca nu ai de gand sa ma ajuti ? iti place sa dai lectii de viata ?
"Poate nu stii, dar "Using password: YES" inseamna ca e parola setata. Daca spune "Using password: NO" te loghezi fara parola (ma rog, parola "goala").

stii sa -mi spui o modalitate de resetare a parolei daca nu stii parola actuala ? , daca nu stii nu mai posta .

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Mesajde nevvermind » Dum Oct 24, 2010 11:23 pm

:lol:

Oooh, gata, shefu, poftim: http://tinyurl.com/2v8s5xf

Nu dau lectii de viata, ci de exprimare si conduita virtuala. Problema ta este una dintre cele mai "exploatate" pe Internet, ca sa spun asa - discutata si ras-discutata. Si eu m-am lovit de ea. Acuma... problema mea este cand nenorocosii aleg sa-si piarda timp pretios intreband pe forum (riscand sa-si inerveze creierasele) in loc sa caute pe.. cum ii zice?... Google. Dar ma incanta oarecum sa stiu ca persoanele care nu stiu sa uziteze de tona de informatie disponibila pe internet vor ajunge programatori mediocri. Si retine-ti avantul rautacios. N-ai de ce.

sSamy
New Member
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:36 pm

Mesajde sSamy » Lun Oct 25, 2010 12:03 am

nevvermind scrie::lol:



Nu dau lectii de viata, ci de exprimare si conduita virtuala. Problema ta este una dintre cele mai "exploatate" pe Internet, ca sa spun asa - discutata si ras-discutata. Si eu m-am lovit de ea. Acuma... problema mea este cand nenorocosii aleg sa-si piarda timp pretios intreband pe forum (riscand sa-si inerveze creierasele) in loc sa caute pe.. cum ii zice?... Google. Dar ma incanta oarecum sa stiu ca persoanele care nu stiu sa uziteze de tona de informatie disponibila pe internet vor ajunge programatori mediocri. Si retine-ti avantul rautacios. N-ai de ce.


Avant rautacios ? crezi ca n-am cautat pe google ? am incercat fiecare idee in parte si nu a functionat , folosesc w7 de cateva zile si incerc sa inteleg de ce nu functioneaza majoritatea comenzilor din cmd . Numai conteaza de resetat am reusit pana la urma prin nenumarate dezinstalari si instalari . Multumesc pentru ajutor .


Înapoi la “PHPMyAdmin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori