Problema PhpMyadmin

Discutii despre phpMyAdmin.

Moderator: Moderatori

vdingo11
Average Member
Mesaje: 111
Membru din: Lun Aug 01, 2005 11:18 am

Problema PhpMyadmin

Mesajde vdingo11 » Joi Oct 22, 2009 3:14 pm

cum rezolv urmatoarea chestie: Nu s-a gasit extensia PHP mbstring si se pare ca folositi set de charactere multibyte. Fara extensia mbstring, phpMyAdmin nu poate diviza stringurile corect si acesta poate duce la rezultate neasteptate.



Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Joi Oct 22, 2009 4:20 pm

Erm ... pui extensia mbstring.

vdingo11
Average Member
Mesaje: 111
Membru din: Lun Aug 01, 2005 11:18 am

Mesajde vdingo11 » Vin Oct 23, 2009 3:23 pm

merci asa merge.
inca o intrebare: Am creet un cont si o baza de date in mysql (alt cont decat root) dar ma intereseaza ca atunci cand se conecteaza utilizatorul x prin phpmyadmin sa vada numai tabelele din baza sa de date (fiecare user va avea o singura bd). Acum el vede si information_schema si baza lui de date.

bucuresti
Average Member
Mesaje: 90
Membru din: Mie Sep 30, 2009 6:25 pm

Mesajde bucuresti » Dum Oct 25, 2009 12:37 am

information_schema e creata automat de mysql pentru fiecare user. In ea se afla informatii despre bazele de date ale userului

vdingo11
Average Member
Mesaje: 111
Membru din: Lun Aug 01, 2005 11:18 am

Mesajde vdingo11 » Mie Noi 04, 2009 8:47 pm

Exista o alta posibilitate de a ascunde information_schema fara sa folosesc hide_db (in acest caz o ascunde si pentru root si doresc ca root-ul sa vada tot)

Inca o problema: de fiecare data cand ma conectez din IE imi spune ca "Trebuie sa aveti activat cookie". Din ce cauza da acest mesaj ca eu am incercat in IE la option->Privacy si i-am dat sa accepte toate cooki-urile.
Mai trebuie sa modific ceva? Precizez ca modul de autentificare este cookie.

Multam anticipat.

Razvanx
PHPRomania Supporter
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 10, 2012 7:07 pm

Mesajde Razvanx » Mar Ian 10, 2012 7:14 pm

vdingo11 scrie:Exista o alta posibilitate de a ascunde information_schema fara sa folosesc hide_db (in acest caz o ascunde si pentru root si doresc ca root-ul sa vada tot)

Inca o problema: de fiecare data cand ma conectez din IE imi spune ca "Trebuie sa aveti activat cookie". Din ce cauza da acest mesaj ca eu am incercat in IE la option->Privacy si i-am dat sa accepte toate cooki-urile.
Mai trebuie sa modific ceva? Precizez ca modul de autentificare este cookie.

Multam anticipat.

NU


Înapoi la “PHPMyAdmin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori