Vreau sa invat sa scriu cod PHP !

PEAR, Smarty, ADOdb, OOP, PHP 5, XML, UML, Şabloane de proiectare, PHP-GTK.

Moderatori: coditza, Emil, Moderatori

cezarr
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 17, 2016 3:19 pm

Vreau sa invat sa scriu cod PHP !

Mesajde cezarr » Lun Oct 17, 2016 3:29 pm

Buna ziua,
Numele meu este Stefan si doresc sa invat programare. Am ceva cunostinte HTML, CSS, PHP, SQL, etc., din toate cate un pic.
Doresc sa invat sa scriu cod, sa il pot lega de baze de date, sa pot scoate informatii din bazele de date, sa le afisez in site-uri web, etc.,
Este cineva dispus ( doar Bucuresti ), sa ma invete aceste lucruri, sa-mi explice cum functioneaza?! Incerc de foarte mult timp sa invat, dar singur este foarte greu.
Multumesc anticipat!



Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa invat sa scriu cod PHP !

Mesajde Birkoff » Lun Oct 17, 2016 4:11 pm

multi dintre noi de aici au invatat singuri, studiind codurile altora si tutorialele de pe net iar cand ne blocam intrebam in forum sau sapam pana gaseam o solutie.
uite cateva site-uri bune pentru tine:
1) tutorialeonline.net - sectiunea de mysql si php contine destule exemple de lucru cu baze de date si alte informatii utile
2) http://www.w3schools.com/php/php_mysql_intro.asp - de asemenea, ai destule informatii aici ca sa faci ce ai nevoie (chiar si eu mai arunc un ochi prin tutorialele lor mai ales la bootstrap si angular)

incepe sa faci un site personal de prezentare, din 3 pagini (index + about + contact)
primele 2 (index si about) pot fi statice, iar pentru pagina de contact studiaza tutorialele similare din primul link si fa ceva asemanator
pasul urmator e sa faci un sistem de login folosind o baza de date in spate (iar, te uiti prin tutorialeonline.net si faci ceva asemanator)
mai departe, depinde de tine pe ce scripturi vrei sa avansezi.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: Vreau sa invat sa scriu cod PHP !

Mesajde nevvermind » Mar Oct 18, 2016 5:55 pm

Problema ta nu este invatatul. Asta-i usor cu volumul de documentatie disponibil online. Problema ta e lipsa de directie. Deci aia tre sa repari.

Cauta sa creezi o aplicatie utila tie. Uita-te prin jur si vezi ce ai putea automatiza. Cheltuieli in casa, un site unde sa-ti tii notizele cu lucruri invatate, un planificator in care introduci topicuri pe care vrei sa le inveti etc.

Singur nu-i greu. Probleme nivelului tau sunt explicate si ras-explicate prin tot felul de bloguri online. Trebuie doar sa-ti creezi probleme de rezolvat.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/


Înapoi la “PHP Avansat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori