Setare htdocs intr-o retea!

Aici puteţi posta întrebari legate de instalare şi configurare PHP, Apache, IIS, MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQL Server sau altele.

Moderator: Moderatori

badea
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:45 am

Setare htdocs intr-o retea!

Mesajde badea » Dum Oct 05, 2014 2:53 pm

Am un rooter, un calculator desktop si mai multe laptopuri cu XAMPP instalat pe fiecare..

Problema: Cum fac ca atunci cand introduc ip-ul in browser (ex: 5.40.128.30, nicidecum 192.168.0.1) sa imi deschida de fapt htdoc-ul de pe desktop nicidecum pe altul de pe vre-un laptop?

Multumesc anticipat!


P.S.: Pe desktopul ce doresc sa fie server ruleaza Win XP SP3, iar pe laptopuri Win 7 Ultimate
Stiu ca daca trec in browser doar numele calculatorului acesta acceseaza acel htdosc.. dar cum leg chestia aceasta de adresa IP?



XDYNX
Senior Member
Mesaje: 518
Membru din: Joi Iun 08, 2006 6:01 pm
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Setare htdocs intr-o retea!

Mesajde XDYNX » Lun Oct 06, 2014 10:02 am

Trebuie sa editez fiserul host %systemroot%\system32\drivers\etc\ si sa fie admin.
Iona14:6 Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.

badea
Junior Member
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Feb 01, 2014 8:45 am

Re: Setare htdocs intr-o retea!

Mesajde badea » Lun Oct 06, 2014 10:30 am

mai Ordinule, nu m-ai lamurit deloc.. :(( da-mi macar un X de inceput.. un link ceva sau sa caut ceva pe goagle! merci mult..


Înapoi la “Instalare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori