Site in html

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

catalinb
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 28, 2012 8:21 am

Site in html

Mesajde catalinb » Dum Oct 28, 2012 8:43 am

Salut! Sunt nou pe aici si in lumea html, php, ajax, etc. Am o intrebare la voi si as dori un raspuns bun, corect... M-a rugat cineva sa-i fac un site pentru o agentie imobiliara care se ocupa doar de intermedierea vanzarilor si a inchirierilor. Persoana nu apeleaza la un profesionist deoarece nu sta bine cu banii.... Pe site vor aparea cca 50-60 anunturi cu proprietati. Credeti ca se merita facut site-ul doar in html? Sau e mai bine in php? Mentionez ca nu e neaparat nevoie de script pentru adaugat anunturile sau modificat la ele, fiind putine mi le trimite prin email si eu le adaug... Va multumesc anticipat!

P.S. Eu il servesc gratis....imi e prieten....



l33t
Senior Member
Mesaje: 216
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 7:31 pm

Re: Site in html

Mesajde l33t » Dum Oct 28, 2012 11:52 am

Raspunsul este clar - site-ul trebuie facut cu PHP:
1. ce zici tu se traduce cam asa in html trebuie sa adaugi 60 de pagini, pentru fiecare anunt sau faci 1,2,3 pagini PHP pt administrare si afisare a articolelor, ca timp ti-ar lua cam la fel.
2. daca folosesti PHP poti face si o pagina de cautare, cu filtre, paginare.
3. poti avea o structura logica mai bine legata si mai usor de intretinut: categorii, subcategorii, anunturi pe zone, anunturi de la acelasi agent, anunturi urgente, anunturi avantajoase.
4. poti folosi un framework sau un cms, si astfel micsorezi timpul de lucru.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Site in html

Mesajde Birkoff » Dum Oct 28, 2012 1:09 pm

am 2 site-uri de imobiliare in portofoliu si ce pot spune din experienta ca daca esti o persoana masochista il faci in html, daca esti o persoana normala care nu vrea sa se chinuie il faci in php/mysql eventual folosind un cms open source
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

badtiger
Senior Member
Mesaje: 598
Membru din: Vin Noi 03, 2006 7:54 pm
Contact:

Re: Site in html

Mesajde badtiger » Dum Oct 28, 2012 4:15 pm

Daca esti incepator, prietenul tau nu are bani alege o solutie inteleapta: <b>wordpress</b

1] pt a gasi teme directionate catre real estate
2] site-ul va arata bine
3] va fi gata repede

* eu nu-s fan wordpress si aceasta pt mine e singura data cand vad oportunitatea de a folosi wordpress

catalinb
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 28, 2012 8:21 am

Re: Site in html

Mesajde catalinb » Lun Oct 29, 2012 8:20 am

Va multumesc pentru raspunsuri! O sa ma orientez spre un cms...wp, joomla, etc...


Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori