serverul nu mai trimite mailuri (foloseste Qmail)

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

dev8
Average Member
Mesaje: 50
Membru din: Mie Iun 02, 2004 12:03 am

serverul nu mai trimite mailuri (foloseste Qmail)

Mesajde dev8 » Mar Noi 29, 2005 6:12 pm

am facut o tampenie: lucrez la un site pt un client din sua, pe un server din sua. un script php imi tot dadea erori pe care nu le puteam localiza, si deoarece desi dadeam flush-uri mereu se bloca si nu afisa nimic m-am decis sa aflu unde este eroarea prin trimiterea de mailuri catre adresa mea de la yahoo.

in 5-10 minute de rulare am primit peste 1000 de mailuri la adresa respectiva de mail, deci clar eroarea consta intr-un ciclu care nu se termina. nu mai conteaza asta, buba este ca brusc s-a oprit sa mai trimita mailuri. am dat reboot la server, degeaba, tot nu pot trimite mailuri, nici mailurile facute special pt acea adresa web a clientului (admin@adresa.com de exemplu) nu mai merg (serverul este dedicat). serverul foloseste qmail.

inaintea de a apela la adminii hostingului respectiv si de a ma face de kko si in fata clientului, banuiti de la ce ar putea fi ? ce ar trebui sa verific ? nu ma pricep prea mult la unix, dar astept orice propuneri. Serverul foloseste Linux 2.6.10 , Fedora Core 2.

PS: credeti ca ar putea exista filtre anti-spam la iesirea de la americanii care tin hostingul ? si sa fi blocat trimiterea de mailuri ? fir'ar sa fie, nu m-am gandit pana acum la asta, k la ei e lege anti-spam....

thanks



Rares_Pintea
Average Member
Mesaje: 76
Membru din: Mar Noi 15, 2005 8:00 am
Contact:

LOL

Mesajde Rares_Pintea » Mar Noi 29, 2005 6:26 pm

ai incercat sa trimiti si pe alta adresa ?

si lege anti-spam e si in Romania :)

pune si tu ceva cod , ca e mai greu la rece :)

dev8
Average Member
Mesaje: 50
Membru din: Mie Iun 02, 2004 12:03 am

Mesajde dev8 » Mar Noi 29, 2005 6:37 pm

da, am incercat la o groaza de mailuri

codul nu conteaza, este de la cel mai simplu , mail('a@b.com','subj','body'); pana la adresele clientului pentru acest domeniu, admin@domeniu.com, contact@domeniu.com etc.

deci nu merge sa trimit, de primit primeste


LATER: qmail-qstat imi spune:

messages in queue: 1154992
messages in queue but not yet preprocessed: 0

asta sa fie buba ? peste 1 milion mails in queue 8O

tocmai i-am dat un qmail-clean , dar vad ca sta si sta si nu face nimic. il las sa ruleze, cine stie....

aveti alta idee cum scap de ce are in queue ?

dev8
Average Member
Mesaje: 50
Membru din: Mie Iun 02, 2004 12:03 am

Mesajde dev8 » Mie Noi 30, 2005 11:40 am

am rezolvat. era din cauza mesajelor din queue, intr-adevar.

in caz ca o patiti si voi, mergeti in /var/qmail/queue/, sau unde este la voi, si dati:

/usr/bin/find intd todo local remote mess info bounce -type f -print |xargs rm

apoi verificati cu qmail-qstat din /var/qmail/bin pana se reduc la 0 mesajele din queue

that's all

carco
Senior Member
Mesaje: 2799
Membru din: Joi Mai 27, 2004 4:36 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde carco » Mie Noi 30, 2005 2:47 pm

vezi ca exista un script qmhandle care e de mare ajutor cand vrei sa te joci cu coada (iti afiseaza mesajele/un mesaj, poti sterge, ...)
Programator cu experienta in Magento/ZF, Typo3/Flow3, Symfony, B2B, CRM, ERP, SMB... vand betoniera


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori