Nedumeriri legate de Server Apache

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

rc_andrei
Junior Member
Mesaje: 35
Membru din: Mie Oct 12, 2005 8:00 am
Localitate: Bucuresti

Nedumeriri legate de Server Apache

Mesajde rc_andrei » Sâm Noi 22, 2008 9:27 pm

Salutare oameni buni! Am instalat pe calculator un server:

Apache 2.2
Php 5.0
MySql 5.0

Am testat niste site-uri etc mai este foarte putin si o sa vreau sa imi fac un site oficial. Am cateva nedumeriri si probleme:

1. Din cauza faptului ca am o baza de date imensa (undeva la 2 Gb si estimez ca o sa se tripleze valoarea poate mai mult) vreau sa tin calculatorul personal ca gazduire pentru site. Se poate folosi in conditii optime? Adica folosire ca server, dar folosire si ca PC pentru activitati zilnice macar pentru un timp scurt pana voi avea posibilitatea financiara sa imi cumpar un server?

2. Am citit pe Apache despre securizare... Specifica pe acolo de comenzi. As executa acele comenzi dar sincer sa fiu nu stiu unde sa le scriu...

Are Apache vreun executabil in care scriu comenzile?
Modific ceva in httpd.conf ?
Imi trebuie neaparat Firewall si alte programe anti-virusi, spam, etc..?

Problema la acest capitol este faptul ca in afara de site, se pot acces directoarele din htdocs (server root). Se pot accesa si partitiile private de pe computerul personal?

Nu vreau sa imi ziceti pas cu pas ce trebuie sa fac, dar la capitolul securizare nu gasesc unde trebuie sa introduc codul...

va multumesc!



Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Sâm Noi 22, 2008 10:10 pm

Vrei sa tii un server pe calculatorul personal? Adica pe un Windows editie desktop? Iti dai seama cum suna? Hai ca iti mai spun o data: un server web public pe un calculator personal cu Windows desktop. Numai mie imi da cu virgula?

rc_andrei
Junior Member
Mesaje: 35
Membru din: Mie Oct 12, 2005 8:00 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde rc_andrei » Dum Noi 23, 2008 10:49 am

Am Windows Server 2003 ca OS.

Am reusit sa rezolv treaba cu htdocs.

Stiu ca da cu virgula, dar nu am alta solutie momentan si nici de fonduri nu dispun. Deci imi poate recomanda cineva ce masuri sa imi iau impotriva virusilor troieni dar si hackeri ?

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Dum Noi 23, 2008 12:44 pm

rc_andrei scrie:Am Windows Server 2003 ca OS.

Am reusit sa rezolv treaba cu htdocs.

Stiu ca da cu virgula, dar nu am alta solutie momentan si nici de fonduri nu dispun. Deci imi poate recomanda cineva ce masuri sa imi iau impotriva virusilor troieni dar si hackeri ?

Windows server e ok, bandwidth sa ai.
Anti-virusi ai putea sa folosesti ce se gaseste de cumparat ... un norton, un bitdefender ceva.

rc_andrei
Junior Member
Mesaje: 35
Membru din: Mie Oct 12, 2005 8:00 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde rc_andrei » Lun Noi 24, 2008 9:16 am

multumesc pirahna pt raspuns :D


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori