F1 la configurare server web!

Discuţii despre serverele web pe care poate rula PHP: Apache, Internet Information Server (IIS), nginx, lighttpd.

Discuţii despre cloud computing: Amazon Web Services, Azure, Google App Engine, Cloudflare

Moderator: Moderatori

ApologetX
Senior Member
Mesaje: 275
Membru din: Dum Oct 16, 2005 11:57 am
Localitate: Timisoara
Contact:

F1 la configurare server web!

Mesajde ApologetX » Mie Noi 05, 2008 9:18 pm

salutari..
Mi-am luat un server zilele trecute si mica mea problema e ca nu am mai configurat niciodata un server web.. serverul il voi folosi numai ptr pagini web dinamice php/mysql (deocamdata) ,deci probabil ca ptr multi de aici e floare la ureche treaba asta..

As vrea sa imi recomandati SO-ul potrvit si programele necesare pt acest server sa functioneze ca un adevarat server web sau daca este un tutorial/manual ca sa imi explice cum se configureraza , nu va mai stresez..



Avatar utilizator
sci2tech
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Mar Sep 13, 2005 11:07 pm

Mesajde sci2tech » Mie Noi 05, 2008 10:37 pm

Debian + http://www.isp-control.net/ pentru management

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Noi 05, 2008 11:11 pm

si eu tot debian recomand, rds, upc, mediasat, omnilogic si inca cateva firme pe unde am mai umblat tot o varianta de debian folosesc...

in ce priveste un manual, sunt destule pe net, search google manual linux si vezi ce gasesti... sintaxa e asemanatoare, dar cred ca gasesti si tutoriale de debian cu gramada...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

ApologetX
Senior Member
Mesaje: 275
Membru din: Dum Oct 16, 2005 11:57 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde ApologetX » Joi Noi 06, 2008 12:23 am

are debian vreo versiune expre ptr server web? sau orice versiune e buna? recomandati una si eventual puneti un link pls.. va urma sa gazduiesc 2-3 domenii.. ,ma gandesc ca am nevoie si de un dns? sau are SO-ul ceva care sa inlocuiasca?

sci2tech, e free acest cpanel?

Avatar utilizator
Dodo
Senior Member
Mesaje: 958
Membru din: Mar Aug 22, 2006 2:40 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Dodo » Joi Noi 06, 2008 12:23 am

Distributia de linux pe care o alegi nu are nici o importanta pentru ca rezultatul final este acelasi. Important este sa alegi distributia care te atrage pe tine mai mult.

Cat despre configurare, sincer nu iti recomand sa faci asta singur pentru ca doar un guru linux iti poate securiza serverul bine.

Eu unul am preferat sa platesc o configurare serioasa decat sa o fac singur si sa am probleme mai tarziu si pana in momentul de fata nu mi-a parut rau deloc dupa banii pe care i-am dat desi pretul n-a fost tocmai mic.

sammy_ciupac
New Member
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 17, 2006 8:09 pm

Mesajde sammy_ciupac » Joi Noi 06, 2008 1:10 am

buna!

eu ti-as recomanda fedora core ptr. ca ii dezvoltata de red hat deocamtada cel mai bun sistem ptr. severe

si am si o intrebare... :D
daca ati putea sa imi recomandati un script de send mail cu attach file ?

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Joi Noi 06, 2008 9:41 am

@ApologetX, eu recomand Ubuntu (descrierea versiunii server o gasesti aici). E bazat tot pe Debian si mie sincer mi s-a parut unul din cele mai accesibile si mai bine documentate distro-uri.

sammy_ciupac scrie:si am si o intrebare... :D
daca ati putea sa imi recomandati un script de send mail cu attach file ?
PHPMailer (google it).

ApologetX
Senior Member
Mesaje: 275
Membru din: Dum Oct 16, 2005 11:57 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde ApologetX » Joi Noi 06, 2008 10:55 am

mihaitha scrie:@ApologetX, eu recomand Ubuntu (descrierea versiunii server o gasesti aici). E bazat tot pe Debian si mie sincer mi s-a parut unul din cele mai accesibile si mai bine documentate distro-uri.


Sa sti ca si eu m-am gandit la Ubuntu server... chiar ma intrebam, oare nimeni nu il recomanda? e mai prietenos la interfata... si am mai lucrat cu Ubuntu (chiar daca cu distributia server inca nu..)

sammy_ciupac scrie:
eu ti-as recomanda fedora core ptr. ca ii dezvoltata de red hat deocamtada cel mai bun sistem ptr. severe


pt ce tip de servere? eu vreau server web... iar ptr asta nu cred ca e cel mai bun! si nici nu cunosc distributia asta...

Pirahna
Senior Member
Mesaje: 5985
Membru din: Dum Aug 22, 2004 2:04 am
Localitate: la birou
Contact:

Mesajde Pirahna » Joi Noi 06, 2008 12:35 pm

Nu inteleg de ce ti-ai luat un server ... ca "self-hosting" mi se pare mult mai scump ca hostingul. In primul rand ai nevoie de o conexiune rapida la internet, mult bandwidth, ups, backup drives, etc. E si ceva legat de DNS dar aici tac ca nu ma pricep. :lol:

La capitolul software, daca nu te pricepi orice tutorial ai citii tot nu o sa te pricepi destul incat sa configurezi un server pana la stadiul de server "bun", deci cred ca o sa configurezi cel mult un server "mediu". Am observat ca foarte multe host-uri folosesc debian, dar daca tot e serverul tau poti sa folosesti windows (vorbesc de windows server) cu apache, care e mai usor de configurat.

Eu in locul tau nu m-as chinui, as ruga un admin sa imi configureze draciile pt 50-100 euro si gata. Si m-as gandi si sa il bag intr-un datacenter (unde mi se pare ca pot sa-ti aloce si un admin de sistem).
Pentru cpanel cred ca poti sa foloseste "free hosting manager", care face cam aceleasi lucruri dar e gratis.

Succes.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Joi Noi 06, 2008 1:51 pm

ApologetX scrie:
sammy_ciupac scrie:
eu ti-as recomanda fedora core ptr. ca ii dezvoltata de red hat deocamtada cel mai bun sistem ptr. severe


pt ce tip de servere? eu vreau server web... iar ptr asta nu cred ca e cel mai bun! si nici nu cunosc distributia asta...
Ar fi trebuit sa o cunosti. Fedora Core reprezinta noile versiuni de RedHat (practic Fedora Core 1 = RedHat 10, Fedora Core 2 = Red Hat 11 etc.) si exista pe piata de prin 2003 sau 2004. Oricum ca server nu recomand Fedora pentru ca de cand au inceput sa se orienteze si spre SO desktop nu mai e ce a fost. Majoritatea hosting-urilor de ofera RedHat s-au oprit la versiunea 8 maxim.

ApologetX
Senior Member
Mesaje: 275
Membru din: Dum Oct 16, 2005 11:57 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde ApologetX » Joi Noi 06, 2008 5:30 pm

Pirahna, prefer self-hosting ptr ca m-am satuarat de vitezele mici , spatiu limitat si multe atele... si plus am o tzeava buna la net (serverul nu va sta in ro) si dau odata banii si gata.. orice configurare ,orice problema e langa mine.. sau daca nu e, mi-l fac dedicat .. is multe motive ptr care am recurs la asta... (multi ar recurge ,dar nu totii au posibilitatea...)

probabil ca la un moment dat o sa ajung sa imi platesc un admin bun sa mi-l configureze.. dar acuma o sa ma chinui eu.. ca vreau si sa invat.. in Win nici gand nu am sa-l las... pana acuma prefer Ubuntu server... sa vedem ce mai apare...

mihaitha, da stiu de fedora core.. ,am auzit defapt.. dar nu am lucrat niciodata in fedora core sau redHat .. la asta ma refeream...

Avatar utilizator
sci2tech
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Mar Sep 13, 2005 11:07 pm

Mesajde sci2tech » Joi Noi 06, 2008 7:57 pm

ISPCP e free. Cat despre debian vs ubuntu (ubuntu fiind mai mult un debian "tunat") primul e preferabil pentru un server, cel de al doilea vine cu niste restrictii la nivel de acces root + e mult orientat spre desktop. Debian nu are o versiune "dedicata" serverelor pentru ca este scalabil prin instalarea pachetelor de aplicatii pentru a indeplini orice rol. Daca e sa alegi debian recomand debian lenny. Chiar daca iti vor spune ca lenny este inca in stadiul de development, iti garantez ca este mult mai stabil si mai sigur decat etch. Personal folosesc debian lenny + ispcp pe 2 servere, si cei mai multi dintre cunoscutii mei ce folosesc debian ca server prefera lenny.
Cat despre Fedora de asemenea este o distributie ce incearca sa fie mult prea "user friendly" orientata spre sectorul incepatori, fapt care aduce unele limitari. Daca ar fi sa recomand o alta distributie as recomanda Slackware, dar acesta nu beneficiaza de pachete oficiale suficient de actuale si nici la capitolul diversitate nu sta bine

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Vin Noi 07, 2008 9:49 am

Eu folosesc ubuntu server de la inceputul anului pe un home-made server de teste. Am optat pentru ubuntu si nu debian pentru ca nu aveam (si inca nu prea am) suficiente cunostinte pentru a mi-l securiza cum trebuie si a instala/configura toate componentele necesare. Ubuntu face instalarea prin apt-get si apoi configureaza automat totul.

Despre restrictiile la nivel de root, e dezactivata doar posibilitatea de logare direct in root. Insa poti lucra ca root dupa ce te loghezi ca user dand un simplu sudo su root si parola de user (cu conditia ca userul sa fie membru al grupului "admin").

Avatar utilizator
sci2tech
Junior Member
Mesaje: 34
Membru din: Mar Sep 13, 2005 11:07 pm

Mesajde sci2tech » Vin Noi 07, 2008 7:11 pm

Dupa cum am spus Ubuntu este o distributie bazata pe Debian. Adica tot ce se poate face pe Ubuntu se poate face identic si pe Debian (sudo, apt etc). Insa fara restrictii si "fancy things" ;) . Totusi eu prefer su lui sudo :)


Înapoi la “Servere Web”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori