Host: la FileZilla ... ???

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

Host: la FileZilla ... ???

Mesajde papaleon » Joi Sep 14, 2017 5:05 pm

Sal ! scuze ca vin cu acest subiect, dar nu am gasit ceva care sa ma lamureasca ...
Am facut un site de forma: TITLU/index.html ... si mai multe fisiere html si php...
incerc sa-l pun pe FileZilla dar nu stiu ce adresa sa-i dau la Host: ..., Username: ..., Pasword ... ( Port: am inteles ca tre sa-l las liber ...), orice pun, nu face conectarea ...
imi zice:
-Resolving address of TITLU.eu (sau .com, .ro, .edu .... etc)
-Connection attempt failed to "EAI_NONAME - neither nodename norservname provided, or not known."
-Could not connected to server ...
Nu am gasit ce inseamna acest "EAI_NONAME" si ce servername tre sa-i dau ...
nu stiu de unde aflu aceasta adresa Host: si cum tre sa fie ...
am pus si cu sftp.TITLU.com si mai multe variante, dar tot nu am inteles ce vrea .... :(
Nici din Help nu am putut lamuri ce vrea ... si doar stiu bine engleza ...
Vreau sa vad cum merge site-ul pentru a-l definitiva si a-l pune apoi pe un host platit ...
Am incercat sa instalez si pe WS_FTP LE6, dar tot asa, nu-mi recunoaste adresa Host: ...
Oare ce nu fac bine ?!? ...
TKS ! pentru eventuale lamuriri.
PS. Din Forumul de la FileZilla nu am inteles cum pot rezolva ... :(



nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: Host: la FileZilla ... ???

Mesajde nevvermind » Sâm Sep 16, 2017 10:53 am

Din formularea "incerc sa-l pun pe FileZilla" ma gandesc ca ai inteles gresit ce face acel program.
FileZilla nu hosteaza nimic, ci transporta fisiere dintr-un calculator in altul. Deci trebuie sa ai DOUA calculatoare, da?

"nu stiu de unde aflu aceasta adresa Host: si cum tre sa fie"
Cand iti vei cumpara un host, ti se va aloca un server cu un anumit IP si vei putea copia fiserele locale in el. In "Host" ai scrie atunci acel IP. Asta doar daca ti se permite access FTP, dar majoritatea ofera asta.

Ca sa vezi cum functioneaza, incearca sa pui in Host "releases.ubuntu.com", si selecteaza access anonim (nu-ti trebuie parola). Ala-i un server FTP de unde lumea descarca Ubuntu. Vezi ca nu poti face upload la fisiere, in schimb poti descarca. Si browserul are un client FTP. Da click - ftp://releases.ubuntu.com/.

Dupa ce inveti cum functioneaza, iti recomand sa renunti la FTP. Nu e o modalitate de transfer prea sigura. Cand vei invata sa lucrezi cu git sau svn, ai sa vezi ca vei proceda altfel: dai commit fisierelor undeva in cloud, apoi intri SSH in serverul cumparat si descarci cu git sau svn.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

Re: Host: la FileZilla ... ???

Mesajde papaleon » Lun Sep 25, 2017 11:01 am

OK, TKS !, nevvermind, ...
Foarte de folos observatiile, dar vezi, eu nu am de unde sa invat lucrurile astea ... :(
Nu am gasit tutoriale sau manuale pe subiect (sau p[oate nu am stiut ce sa caut )... poate imi poti recomanda ceva in domeniu .


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori