Host VPS

Puteţi posta întrebări legate de găzduirea site-urilor şi nume de domenii. Oferte, inregistrari, transferuri, informaţii diverse sau reclamaţii. Probleme cu Ensim, Plesk, CPanel, Help Desk.

Moderator: Moderatori

dincu
Average Member
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Ian 21, 2012 7:22 pm

Host VPS

Mesajde dincu » Lun Ian 28, 2013 12:51 pm

Salut,


Vreau sa cumpar un host VPS si am gasit ceva mai ieftin la zoar.ro:

- VPS Unmanaged - 6.99 €/luna

- VPS Managed - 16.99 €/luna.

Am vazut ca toti au treaba asta cu unmanaged/managed. Care ar fi diferenta la unul managed, ce imi fac si ce nu, ca sa mai platesc diferenta de 10 €/luna...?



double-bit
PHPRomania Supporter
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 29, 2012 3:22 pm

Re: Host VPS

Mesajde double-bit » Lun Ian 28, 2013 1:41 pm

Unmanaged inseamna ca trebuie sa stii tu sa-ti instalezi / configurezi / actualizezi / securizezi aplicatiile de pe VPS.
Managed inseamna ca se ocupa ei de asta, ori ai un panou de admin unde alegi ce sa instalezi, ori iti instaleaza cei de la suportul tehnic.

dincu
Average Member
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Ian 21, 2012 7:22 pm

Re: Host VPS

Mesajde dincu » Lun Ian 28, 2013 3:09 pm

Deci nu este ca un host normal, unde am un cpanel, imi dau un user si o parola apoi imi fac eu bazele de date, imi instalez pagina cu un ftp..?

double-bit
PHPRomania Supporter
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 29, 2012 3:22 pm

Re: Host VPS

Mesajde double-bit » Lun Ian 28, 2013 3:15 pm

VPS inseamna ca-ti da o adresa ssh, un user si o parola. De acolo ai un linux pe care-l admistrezi singur. Instalezi server web, instalezi server ftp, configurezi, securizezi, apoi iti pui siteul.

Daca ai un site mai mare care are cerinte de sistem mai deosebite, iti pot oferi eu hosting. Iti configurez php-ul dupa cum ai nevoie, iar instalarea siteului o faci prin ftp, normal. PM daca esti interesat de mai multe detalii.

dincu
Average Member
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Ian 21, 2012 7:22 pm

Re: Host VPS

Mesajde dincu » Lun Ian 28, 2013 3:26 pm

imi trebuie vps pentru ca vreau sa trimit cateva milioane de e-mailuri. Ma gandesc sa platesc la un emailer care sa aiba si o functie de dezabonare. In rest mi-ar fi buna si o gazduire normala, nu stiu daca se merita un vps deocamdata..

ili50
PHPRomania Supporter
Mesaje: 5
Membru din: Mie Apr 03, 2013 3:46 pm

Re: Host VPS

Mesajde ili50 » Vin Apr 05, 2013 3:04 pm

Incearca sa ceri cateva detalii de la firme specializate pe asa ceva, care au, de ex., servere proprii pe care iti pot crea oricand vps, daca asta doresti. am inteles ca vps foloseste o cantitate mare de resurse, insa poti intreba de cei de la claus web, firma de incredere din cate am inteles de la o prietena care are blog.
http://www.clausweb.ro/


Înapoi la “Gazduire Web si Domenii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori