se cauta developer - job full time

Cauţi de lucru în domeniul dezvoltării Web? Postează-ţi CV-ul aici. Cauţi programatori pentru proiectul tău? Postează oferta.

Moderatori: admin, Moderatori

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

se cauta developer - job full time

Mesajde vectorialpx » Mie Mai 13, 2009 5:08 pm

Revin cu un thread mai vechi... repostez ca sa fie ceva curat
[va rog sa cititi si sa nu comentati aiurea...]

Wizart Studios cauta programator web specializat pe PHP pentru sediul sau din Bucuresti (pe langa Piata Vitan). Candidatii la acest post trebuie sa prezinte urmatoarele aptitudini:

1. PHP - o buna cunoastere a limbajului (preferabil PHP 5). Elemente necesare in cadrul limbajului PHP.
* comunicarea cu un server de baze de date (preferabil MySQL)
* lucrul cu sistemul de fisiere
* lucrul cu sesiuni/cookie-uri
* cunostinte de Programare Orientata pe Obiecte (OOP)
* separarea continutului de prezentare
* elemente de securitate
* trimiterea de email-uri
si altele...

2. Server de baze de date : noi preferam MySql
* optimizare de tabele
* elemente de securitate

3. (X)HTML (nu este necesara realizarea design-ului si nici cunoastere in profunzile a specificatiilor), CSS (nu in profunzime, ci doar generic)
* realizarea unui markup valid XHTML/CSS si crossbrowser este un mare avantaj

4. Javascript la nivel minimal (integrarea unor framework-uri sau biblioteci cum ar fi Lightbox, MooTools, JQuery, etc)

Urmatoarele aptitudini nu sunt necesare, dar prezinta un avantaj:
- Cunoasterea oricarui architectural pattern eficient (MVC, presentation-abstraction-control, etc)
- Lucrul cu un framework MVC sau P-A-C: ZEND, CakePHP, Symfony, CodeIgniter, etc.
- parsarea de fisiere XML folosind SimpleXML
- Servicii Web folosind REST / SOAP / Json-RPC (nu XML-RPC)
- Caching
- PDO in PHP
- Expresii Regulate (preferabil stil Perl)
- lucrul cu socket-uri in PHP
- crearea de view-uri si proceduri stocate in serverul bazei de date

Experienta de lucru de 1-2 ani este recomandata, insa se accepta si un portofoliu care sa dovedeasca buna cunoastere a celor enuntate mai sus. De asemenea, un atestat in domeniul programarii web emis de o autoritate in domeniu prezinta un avantaj. Toate aptitudinile legate de programare web incluse in CV vor fi testate la interviu sub forma unor intrebari concise.

*Negocierea salariului se va face la interviu, in functie de cunostinte

Pentru a aplica la acest job nu-mi trimiteti mie PM-uri ci trimiteti mail la liviu.dumitru[a]wizartstudios.com

Multa bafta!
Ultima oară modificat Mie Feb 02, 2011 3:39 pm de către vectorialpx, modificat de 3 ori în total.



Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Mar Feb 01, 2011 7:07 pm

Se pare ca nu prea exista developeri seriosi cu dorinta de munca...
Sau sunt angajati toti... sau vor salarii de 3000 de euro pentru ca stiu sa faca un echo.

Inca se asteapta CV-uri

angelp
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 08, 2007 1:30 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

sau...

Mesajde angelp » Mie Feb 02, 2011 1:17 am

criteriterile... nu se potrivesc... daca nu ai observat e site de freelancer's... nu e vb de munca sau bani... ci de o anumita conditie...

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Mie Feb 02, 2011 3:37 pm

Cine e "site de freelancer's" ? 8O

angelp
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 08, 2007 1:30 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

noi ... pe aici...

Mesajde angelp » Mie Feb 02, 2011 4:28 pm

majoritatea daca doreau un job... il gaseau demult... prefera status de freelancer... capisci?

angelp
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 08, 2007 1:30 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde angelp » Mie Feb 02, 2011 4:32 pm

sau nuj... poate ma insel eu...

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sau...

Mesajde Birkoff » Mie Feb 02, 2011 5:17 pm

angelp scrie:criteriterile... nu se potrivesc... daca nu ai observat e site de freelancer's... nu e vb de munca sau bani... ci de o anumita conditie...


daca asta e site de freelancing oare de ce ne mai chinuim sa punem in meniu "locuri de munca" ?

inteleg ca esti nou pe aici, dar totusi mai gandeste-te...

acest site nu e site de freelancing, ci este site-ul unei comunitati web axata in jurul limbajului PHP, iar in afara de acest forum mai are si alte categorii, la care unii dintre noi colaboreaza din placere (pe langa partea de moderare)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

angelp
Average Member
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 08, 2007 1:30 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde angelp » Mie Feb 02, 2011 6:09 pm

corect... ai dreptate birkoff... singura problema logica a mea e ca din cate am vazut... pe orice sectiune... mai mult... sau mai putin... raspund freelanceri. de aici si o senzatie de genu asta... e posibil sa ma insel.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Feb 02, 2011 6:20 pm

tine cont ca site-ul e vizitat de 40-50.000 unici pe luna si activi in forum suntem cam 10 (din cei care stam mereu) restul sunt noi veniti care pun intrebari la diverse probleme... dar sunt si multe agentii, firme care vin aici sa isi ofere serviciile (vezi exemplu sectiunea de gazduire) sau care doresc sa angajeze...

intr-adevar cerintele din acest post nu sunt pentru incepatori, ci pentru mediu-avansat si e mai greu de gasit dar nu imposibil.
in general cei avansati ori au deja de lucru ori nu au timp sa stea pe forum-uri, dar oricum mesajul ramane si cine cauta de lucru il poate gasi si peste 1 luna, poate trimite cv si daca mai e nevoie il contacteaza cineva...
asta e ideea de baza cu aceasta sectiune.

cu asta zic sa terminam cu offtopicul si sa revenim la subiect.

PS. vectorialpx vezi ca ti-am trimis o recomandare pe pm.
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
vectorialpx
Senior Member
Mesaje: 4832
Membru din: Mar Mar 01, 2005 9:48 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde vectorialpx » Mie Feb 02, 2011 8:40 pm

Multam Birkoff!

intr-adevar cerintele din acest post nu sunt pentru incepatori, ci pentru mediu-avansat si e mai greu de gasit dar nu imposibil.
Sincer, nu cred ca sunt cerinte de avansat... adica, sa stii sa faci
* comunicarea cu un server de baze de date (preferabil MySQL)
* lucrul cu sistemul de fisiere
* lucrul cu sesiuni/cookie-uri
* cunostinte de Programare Orientata pe Obiecte (OOP)
* separarea continutului de prezentare
* elemente de securitate
* trimiterea de email-uri
mi se pare ceva basic si necesar pentru un developer. Daca nu stii sa faci cele de mai sus inseamna ca nu esti pregatit sa faci bani din asta si, ar trebui sa stai acasa sa inveti... apoi sa faci bani.

Sa zicem ca POO este singurul care face exceptie... dar nu am cerut abstractizare sau namespace-uri, ci doar "cunostinte". La fel, cred ca daca nu stii sa declari o clasa, ce e aia o metoda, incapsulare si alte chestii basic, nu ai ce cauta intr-un job. De fapt, asa se nasc site-urile facute prost, de "programatorii lu' peste"... dar, in fine, asta e o polemica lunga si n-are rost sa aberez acum.


PS: Angel... in 5 ani si ceva, de cand scriu pe forum, am invatat care e tema si target-ul. Nu trebuie sa-mi zica cineva unde sa (nu) postez ;)


Înapoi la “Oferta/Cerere proiecte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori