rulare aplicatii web de pe cd

Editoare, compilatoare, acceleratoare sau alte aplicaţii realizate cu/pentru PHP

Moderatori: cristi, Moderatori

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

rulare aplicatii web de pe cd

Mesajde Birkoff » Vin Sep 05, 2008 7:27 pm

Stiu ca sa mai scris pe aici despre asta dar nu mai gasesc topicul asa ca intreb din nou.

Ce solutii stiti free ca sa pun un script php, o pagina html si o mica baza de date pe cd si sa ruleze de acolo, dar datele nou introduse sa se salveze undeva pe hdd?

ce am gasit (in afara de php gtk) nu sunt free sau (in cazul php gtk) trebuie sa rescriu tot codul...

Sau cum sa fac sa bag php cgi, cateva scripturi php si html intr-un fisier executabil care sa ruleze aceste scripturi? (tinand cont ca nu stiu decat scripting nu ma puneti sa invat acum c++ sau ceva asemanator, imi trebuie un program care sa le compileze deja sau o solutie asemanatoare...

Prima oara m-am gandit la o interfata in flash, dar sunt limitat pentru ca nu pot trimite mail din flash, nu pot accesa hdd direct (pentru acces la fisierul care contine baza de date) si multe alte limitari...

Aveti idei sau solutii?


1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

beeuser
Senior Member
Mesaje: 390
Membru din: Joi Mai 20, 2004 10:32 am
Contact:

Mesajde beeuser » Vin Sep 05, 2008 8:15 pm

Nu stiu daca se poate pe cd, pe stick nu e mai ok? Ca poti salva tot pe stick.
Uite aici la portable apps: http://portableapps.com/apps/development/xampp

Poate ajuta.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Vin Sep 05, 2008 10:27 pm

ideea e ca va fi o aplicatie mai complexa, impartita in partea de client si partea de server, iar partea de client se vrea a fi o aplicatie de tip desktop care sa fie usor de instalat de catre utilizatorul final si care sa poata trimite emailuri, sa primeasca/trimita rapoarte de la/catre aplicatia server, si cautam alternative ca nu se vrea facuta in C++ ci preferam tot in php... ce imi arati tu acolo e un server wamp... dar nici asta nu e o solutie, ce faci daca distribuim aplicatia si utilizatorul final mai are un server wep pe pc-ul local? nu o sa ii mearga nici serverul lui dar nici aplicatia noastra... de aceea ma gandeam la ceva in flash sau asemanator cu php gtk sau cumva ruland un script php in mod cgi si afisand rezultatul in browser...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
Amenthes
Senior Member
Mesaje: 1370
Membru din: Lun Dec 12, 2005 8:00 am
Contact:

Mesajde Amenthes » Sâm Sep 06, 2008 1:47 am

Auzi, de ce nu incerci Adobe AIR? Practic stii limbajele de care ai nevoie pentru el, HTML, CSS si Javascript. Trebuie sa mai inveti doar API-ul care nu cred ca e asa de greu. Are suport pentru SQLite pe calculatorul utilizatorului. La partea de mail-uri vei face probabil cereri Ajax catre partea server a aplicatiei tale, AIR din cate stiu eu nu are suport pentru trimis mail-uri. Si ca tot stiu ca ai inceput sa folosesti Eclipse. Instaleaza-ti plugin-ul de Aptana (sau poate Aptana), apoi plugin-ul de Adobe AIR de la ei si vei putea sa impachetezi foarte usor produsul.

Va trebui sa instalezi Adobe AIR pe calculatorul clientului dar nu pentru mult timp. De acum Adobe PDF Reader vine la pachet cu AIR.
I'm under construction | http://igstan.ro

Avatar utilizator
gabysolomon
Senior Member
Mesaje: 743
Membru din: Dum Apr 09, 2006 11:39 am
Localitate: Bacau
Contact:

Mesajde gabysolomon » Sâm Sep 06, 2008 10:53 pm

eu stiu de 3 aplicatii care convertesc php in executabile pt windows ... dar nu le-am testat niciodata ... asa ca poate ne spui si noua daca merg exact cum trebuie:

http://www.priadoblender.com/
http://www.scriptol.com/apollo.php
http://www.bambalam.se/bamcompile/

ultimul stiu ca imi recomandase cineva pe un forum cand cautam ceva asemanator ... are si suport pt embed librari gen mssql, curl GD etc.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Sep 24, 2008 6:26 pm

pana la urma dupa multe zile de cautari si teste m-am hotarat sa incerc asa

scriu codul folosind winbender pentru ca are clasele necesare pentru o interfata windows corecta si apoi compilez proiectul cu unul din compilatoarele astea (fiecare are avantaje si dezavantaje)
bambalam - neactualizat din 2006 foloseste php4 dar e foarte bun la compilare
php compile - compilator folosit si de comunitatea winbinder, am avut ceva probleme cu el dar o sa mai testez (e bun ca foloseste php 5 si extensii utile)
phc-win asta ar fi alta varianta pentru compilare dar si el mi-a dat ceva erori, mai tre sa testez...

o sa revin dupa ce termin primul proiect cu php executabil si va mai povestesc...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

floorin
Senior Member
Mesaje: 247
Membru din: Joi Iun 29, 2006 6:03 pm

Mesajde floorin » Mie Sep 24, 2008 7:05 pm

Mie mi se pare ciudat ca esti nevoit sa ai o asemenea abordare. Sa inteleg ca aceste calculatoare nu fac parte dintr-o retea si de aceea esti nevoit ca fiecare sa-si salveze datele local?! Stiu ca poate intrebarea mea e "in plus", dar ar fi bine sa fii sigur ca esti nevoit sa abordezi "local" problema.

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Sep 24, 2008 7:47 pm

sa zicem ca este o firma cu multe filiale prin toata tara, si multe din filiale nu au acces la net...
sa mai presupunem ca vreau sa fac un program care sa stocheze local datele, de exemplu o aplicatie de facturare...
sa mai presupunem ca firma vrea sa aiba rapoarte saptamanale de la fiecare filiala si de asemenea poate vrea si actualizarea bazei de date cu produse saptamanal pentru fiecare filiala...
pentru asta am nevoie de o aplicatie care sa ruleze central pe un server pe internet sau intranet si apoi pentru fiecare filiala sa existe o interfata de introdus date si generat rapoarte.
saptamanal de la firma mama se vor trimite catre filiale actualizarile (probabil un fisier xml) si filialele vor trebui sa importe actualizarile in aplicatia lor si sa exporte rapoartele (probabil tot xml) pentru a le trimite la centru...

cum aplicatia principala va fi in php (un site pentru public cu produsele si poate chiar un magazin virtual sau mai stiu eu ce mai vor) iar in spate va trebui sa aiba rapoartele si generarea de oferte, facturi sau mai stiu eu ce ar putea vrea un potential client, imi trebuie sa fac legatura intre cele 2 aplicatii cumva simplu...

este posibil ca unele filiale sa aiba server de web, altele sa nu aiba decat 1 singur calculator cu win 98 de exemplu si tre sa fac codul sa mearga si acolo si acolo, mai ales sa nu fie greu de instalat si folosit (angajatu din creieru muntelui nu le are cu instalatul, el stie sa apese pe butoane si sa citeasca probabil in limba lui ce scrie pe ecran atat)

chestia asta se poate aplica de exemplu la o companie de turism de exemplu cu multe hoteluri sau locatii unde are filiale, sau la o companie care vinde piese de masini si are multe filiale prin toata tara sau ceva asemanator (oricum un proiect mare ca de obicei)

acum studiam miniPHP care este un fel de framework pentru winbinder si cu care se pare ca se poate scrie mult mai usor cod facand legatura intre windows si codul php...

oricum sunt la inceput in treaba asta, sondez terenul si studiez ce mi-ar fi de folos...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

floorin
Senior Member
Mesaje: 247
Membru din: Joi Iun 29, 2006 6:03 pm

Mesajde floorin » Mie Sep 24, 2008 8:03 pm

exista "chestii" cu pretul pana in suta de dolari (adica e chiar permisiv) pentru ceea ce vrei tu. Dar daca vrei ceva ieftin, o chestie extrem de simpla si totusi puternica ar fi asta: http://portablewebap.com/portablewebap.php

berea mi-o dai cu prima ocazie :D
sau nu te-am nimerit?!

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Birkoff » Mie Sep 24, 2008 8:16 pm

stiam de portablewebap problema este ca mie imi trebuie o aplicatie gata facuta (un instaler sau un fisier exe) pe care sa il dau clientului (cum ziceam, angajatul din varful muntelui nu le are cu instalatul, nu stie ce e ala server sau cu ce se mananca php) si daca ii dau codul cu nspe mii de fisiere si cu apache si mysql ala o sa se uite urat la mine si o sa ma cheme in varful muntelui sa il instalez eu... de aceea trebuie sa fac o aplicatie user frendly... clik si merge fara alte batai de cap...
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

floorin
Senior Member
Mesaje: 247
Membru din: Joi Iun 29, 2006 6:03 pm

Mesajde floorin » Mie Sep 24, 2008 9:27 pm

Il poti aranja intr-un installer.
Si mai simplu ca aplicatia lor ce poate fi?! nu se instaleaza nimic, nu configureaza nimic, e o arhiva pura. Are nspe mii de fisiere?! ... ce-l intereseaza pe utilizator ca va da click pe o aplicatie cu 1 fisier, cu 3, cu 100 sau 10.000 mii de fisiere... in fine, e alegerea ta, dar nu cred ca poti gasi ceva mai simplu de atat si mai ales pe o tehnologie ...perfect veche pentru tine (php,html,javascript, etc).
Succes si tine-ne la curent, eu chiar sunt curios pe ce drum vei merge.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mie Sep 24, 2008 11:09 pm

Eu tot pe varianta propusa de Amenthes as merge, AIR si SQLite. In cazul acesta, ajunge sa instaleze platforma AIR si aplicatia ta, impachetata intr-un package AIR. Oricum, alegerea iti apartine. Spor la lucru.

forapathy
New Member
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:32 pm
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde forapathy » Lun Oct 13, 2008 5:34 pm

din cate stiu air nu compileaza php ci doar java si actionscript..
merge si serverside?

dechim
Senior Member
Mesaje: 1486
Membru din: Mar Mai 10, 2005 11:53 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde dechim » Lun Oct 13, 2008 7:46 pm

Zilele astea m-am uitat la AIR si PHP-GTK ,mie-mi par similare numai ca unul foloseste JavaScript si altul PHP, n-am ajuns pana la compilare sa vad cum merge dar se programeaza usor.
Nu stiu de cat timp dispui pentru ca e de invatat. Daca ai o aplicatie deja in PHP cred ca solutia ta (WinBinder) e cea mai buna.

Avatar utilizator
mihaitha
Senior Member
Mesaje: 2383
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:40 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesajde mihaitha » Mar Oct 14, 2008 9:54 am

Mi-am adus aminte ca am un bookmark la un utilitar (aparent) interesant. Nu l-am testat, iti las tie onoarea ;)
http://www.roadsend.com/home/index.php? ... D=compiler


Înapoi la “Software”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori