lucrul cu FileZila ???

Secţiune dedicată începatorilor.

Moderatori: Moderatori, Start Moderator

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

lucrul cu FileZila ???

Mesajde papaleon » Joi Aug 02, 2018 5:03 pm

Din nou SAL !!
Am recunoscut ca sunt incepator si de aceea indraznesc sa mai vin cu o problema pe care nu am de unde sa o lamuresc ...
Incerc sa definitivez un proiect in PHP, dar nu reusesc sa ma adaptez bine la lucrul cu FileZila la transferul proiectului meu pe Hostinger.com.
Descarc fisiere din Public Html, le editez iar dupa ce le salvez si le fac upgrade, (respectand atentionarile in fluxul transferului ), rutinele PHP la care am intervenit, nu-mi mai ruleaza ... :( ...
Nu inteleg care este algoritmul de lucru pentru editarea fisierelor in Host ...
Din HELP nu gasesc indrumarile necesare ... :(
TKS, pentru ajutor. !



nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: lucrul cu FileZila ???

Mesajde nevvermind » Sâm Aug 04, 2018 8:24 am

a) afla de ce nu-ti ruleaza. vezi loguri si cauta de erori. odata aflata eroarea, incearca s-o eviti.
b) nu edita mediul de productie direct. fa-ti un mediu de lucru local, unde poti testa fara riscul de-a strica ceva. mediul local sa fie cat mai asemanator cu cel de productie. ti-as sugera si un mediu - hai sa-l numit "QA" - gazduit online (poate tot pe hostinger) - pe care il folosesti sa testezi din nou aplicatia, inainte sa-i faci deploy pe live. Deci Local -> QA -> Live.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

Re: lucrul cu FileZila ???

Mesajde papaleon » Sâm Aug 04, 2018 12:07 pm

TKS nevvermind ! mi se intampla asta atunci cand editez un cod coborat si la care adaug prin "copy-paste" ceva luat din alta zona (ex din localhost, unde am proiectul original pe care lucrez ). Dupa editare si salvare, desi se face upload pe server, la rulare, nu-mi merge acel cod in care am facut editarea ...
Am observant ca merge numai daca acea modificare o fac prin tastare directa, nu prin copier din alta parte .
OK, am inteles, deja folosesc un folder HOST unde cobor ce am de prelucrat.
Este o idee cu acel mediu, dar nu stiu cum sa-l fac ... si daca-mi permite hostinger ... :(
Inca odata multumiri nevvermind, cu ajutorul sfaturilor tale, deja imi dau seama care erau problemele ...

nevvermind
Senior Member
Mesaje: 1264
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:17 pm

Re: lucrul cu FileZila ???

Mesajde nevvermind » Sâm Aug 04, 2018 3:35 pm

Mediul de executie al codului in live e linux imi imaginez. Or tu lucrezi in Windows. Se poate sa copiezi caractere problematice (CRLF).
Asigura-te ca NP++ (sau orice alt editor pe care-l folosesti) sa fie setat pe "Linux line-endings". Vezi pe net cum.

Ideea e: nu face "release" la nimic ne-testat. Cum testezi sau unde, asta depinde. De obicei, o replica a mediului live e cea mai potrivita.
Facusi un canal de php pe freenode - ##php-ro : https://webchat.freenode.net/

papaleon
Average Member
Mesaje: 87
Membru din: Dum Dec 27, 2015 11:26 pm

Re: lucrul cu FileZila ???

Mesajde papaleon » Dum Aug 05, 2018 3:48 pm

DA, multe multumiri nevvermind, am inteles despre ce e vb, la nivelul meu, cred ca m-asi complica mai mult ... dar am deslusit editarea prin FileZila... e mai greoi, dar daca sunt atent, merge ...
Totusi, durerea mea este cea pe care am pus-o tot pe aici, cu telefonul ascuns cu XXXXXX la care vad ca nimeni nu indrazneste nici macar sa-mi avanseze vre-o idee .... :(


Înapoi la “PHP Incepători”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 56 vizitatori