Responsive design

Aici postaţi orice este legat de tehnologiile "client side". HTML, HTML5, XHTML, CSS, CSS3, XML, Standarde
Manual JS: http://www.phpromania.net/jsmanual/index.html

Moderatori: eyecon, Moderatori

Avatar utilizator
fabby
Senior Member
Mesaje: 1071
Membru din: Lun Aug 30, 2004 11:51 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Responsive design

Mesajde fabby » Mie Noi 04, 2015 9:49 am

Va salut!
Legat de treaba cu designuri responsive, vroiam sa va intreb, din experienta proprie cum e mai bine sa se faca?
Solutia pe care o vad eu si pe care am si implementat-o este ca de la inceput, cand htmlizez designul, sa iau in calcul ca la margini / width sa nu mai fie px si sa fie in procent iar la final, sa incep sa pun conditii gen:
@media (min-width: 600px) { //css cod to correct elements }

Sau, o alta solutie ar fi implementarea bootstramp-ului, cu care nu am mai lucrat si vroiam sa va intreb daca intr-adevar ajuta cu ceva.

Ce am mai vazut la unele site-uri responsive, in momentul in care trageam de browser si il micsoram, anumite elemente care aveau de ex. width:30px, in momentul in care micsoram browserul, in acelasi timp se micsora si acel width (probabil cu ceva javascript) si asta mi se parea interesat.

Pareri ceva?
10x!


Today is a good day for... php
www.anunturi-utile.ro - anunturi gratuite

Avatar utilizator
Birkoff
Senior Member
Mesaje: 6380
Membru din: Joi Mar 18, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Responsive design

Mesajde Birkoff » Mie Noi 04, 2015 3:10 pm

bootstrap te scapa de chin, daca il inveti (ai exemple pe w3schools) iti usureaza mult munca + ca e compatibil si cu tablete/mobile si nu te chinui.

daca insa alegi varianta cu procente si box-uri create manual, vei avea mult mai mult de lucru mai ales cand e vb de tablete/mobile.

eu sunt deja la al 4-lea site cu bootstrap si ma indragostesc din ce in ce mai mult de el, inainte ma chinuiam cu box-uri create manual si chin cu mobilele si alinierile si alte prostii, acum cu botstrap doar bag o clasa si sa rezolvat problema :D
iti usureaza munca si la meniuri si la slidere si la poze (dinamice) si formulare sau tabele + le si stilizeaza placut daca vrei + impreuna cu fontavesome ai tone de iconite de care sa te folosesti.
exista si code snipets pentru trucuri cu bootstrap (am avut recent nevoie sa fac un meniu cu submeniuri si default bootstrap permite doar 1 submeniu, cu un snipets gasit pe http://bootsnipp.com/snippets/featured/ ... n-menu-bs3 mi-am rezolvat problema in 2 minute :)
1) CMS, ERP, CRM, etc... (doar pentru clienti))
2) Portofoliu, servicii, contact, blog
3) Folositi aceasta clasa sql in proiectele voastre (open source)
4) Vrei un magazin virtual la cheie, usor de folosit, cu api-uri incluse pentru maximizarea vanzarilor si multe alte facilitati? Da un semn si discutam.

Avatar utilizator
fabby
Senior Member
Mesaje: 1071
Membru din: Lun Aug 30, 2004 11:51 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Responsive design

Mesajde fabby » Vin Noi 06, 2015 10:08 am

merci de informatii, chiar vroiam sa stiu din experienta unuia daca e ok sa lucru cu el.
o sa incep treaba cu bootstrap sa vad cum e
Today is a good day for... php

www.anunturi-utile.ro - anunturi gratuite

cristirg
PHPRomania Supporter
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:15 pm
Contact:

Re: Responsive design

Mesajde cristirg » Joi Ian 07, 2016 12:51 am

Si eu recomand bootstrap
I Will Give You 20 Web Development Courses High Quality: https://www.fiverr.com/cristirg/give-you-20-web-development-courses-high-quality


Înapoi la “HTML/JavaScript/CSS”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori